Spolupráce mezi společností SCA Packaging a VOŠ obalové techniky Štětí má již svoji tradici. Firma mnohokrát poskytla škole materiál na obaly a nutno podotknout, že zvláště kvalitní mikrovlna a minivlna jsou při vzorkování obalů jak pedagogy, tak i studenty vysoce ceněny. Na druhou stranu škola zajišťuje pro pracovníky SCA odborná školení „na míru“. Přesto nejvýraznější (nebo nejlépe viditelná) spolupráce není z oblasti teorie či praktické konstrukce obalů, ale z oblasti designu. Studenti VOŠ letos již počtvrté vyzdobili svými artefakty prostory společnosti, aby vzdali hold zde vyráběnému materiálu.
Spolupráce mezi školou a SCA Packaging se netýká jen výrobny v Jílovém, ale i závodu v nedalekých Boleticích. Zde se kromě výzdoby interiéru studenti často účastní i exkurzí či odborných praxí.
Výzdoba v Jílovém se v předvánočním čase stala opravdovou výzvou. V tomto případě nešlo o nic menšího než artefakty vyzdobit nedávno otevřené Design centrum. Iniciátorem celé akce byla konstrukční designérka Radka Kotrejchová, která je (jako ostatně i někteří další zaměstnanci Design centra) úspěšnou absolventkou školy ve Štětí. Radka se sama ještě na škole podobné akce pro SCA zúčastnila. Její Zimní královna z vivaldiovského cyklu Čtyři roční období byla umístěna do hlavní zasedací místnosti SCA v Boleticích. A byť se v současnosti živí jako konstruktérka, chtěla dát možnost vychutnat si práci s materiálem trochu jinak než v podobě konstrukce obalů i dnešním studentům VOŠ.
Celá akce měla i silnou podporu ze strany vedení firmy. Organizační záštitu poskytl především vedoucí designér Miroslav Bárta. A co se týká kreativity studentů? Ti dokázali, že ani v budoucnosti kvalitní designéři v Česku chybět nebudou. VOŠ ve Štětí je školou s dlouholetou tradicí a její absolventi jsou žádáni jako konstruktéři, grafici i technologové podniky a DTP studii po celé republice.
Ve znamení papíru a lepenky
Krása vlnité lepenky převedená do výtvarných artefaktů poprvé zazářila na chodbách v SCA Jílovém již v roce 2001. Hned napoprvé se tato akce setkala s velkým úspěchem. Ten byl na stejném místě zopakován o pár let později, již na podzim roku 2006. V následujícím roce studenti zdobili již zmiňovaný sesterský závod v Boleticích.
Předvánoční čas roku 2009 byl opět věnován vernisáži v Jílovém. Artefakty přivezené o týden dříve byly nikoli pověšeny na stěnu, ale vystaveny na lepenkových rámech. Vzhledem k tomu, že tolikrát zmiňovaný módní pojem udržitelnosti (sustainability) není pro SCA rozhodně prázdným slovem, tematické zpracování artefaktů se udržitelností do určité míry zabývalo. Téma však bylo obecnější – příroda. Artefakty byly zhotoveny ze zbytků lepenek ručním způsobem. Vzhledem k tomu, že papír i lepenka jsou vnímány jako jedny z nejpřírodnějších obalových materiálů, nebylo spojení výrobního podniku produkujícího tento typ materiálu s přírodní tematikou převedenou do výtvarného pojetí rozhodně náhodné.
Úvodní slovo na vernisáži přednesl ředitel závodu v Jílovém Jiří Huček. Poté studenty přivítal vedoucí designér Miroslav Bárta s dalšími členy svého týmu, včetně již zmiňované hlavní organizátorky. Kromě studentů s odborným vedoucím práce a pracovníků SCA se vernisáže zúčastnil i ředitel školy Jan Langthaler a bývalá pedagožka Irena Štyrandová, která byla pro studenty hlavní poradkyní při práci s materiálem.
Studenti byli při své práci omezeni pouze tématem a formátem. Některá díla byla tedy ryze individuální, jiná nesla pečeť kolektivní práce. Některé práce vsadily pouze na přírodní krásu materiálu, jiní tvůrci se při ztvárnění tématu nebáli jít do barevných lepenek. Stromy, listy, květy či abstrakce rostlin byly hlavním tématem děl Lucie Skřičíkové (Džungle), Michaely Švecové (Podzim) či Petry Plchové (Louka). Zajímavě byla prostorově ztvárněná lepenka ve spojení s myšlenkou podmínky života, tedy vodou sourozenců Lucie a Vladimíra Bryscejnových (Vlnění). Nekonečnými proužky vlnité lepenky vytvořila Iveta Mazáčová s Filipem Louvarem originální Slunce na modré obloze. Michal Kruml a Jakub Franěk uspěli hned se dvěma dílky. Obě byla inspirována lesem a obě se vyznačovala nepřehlédnutelným rukopisem tvůrců (Zetlelý kmen, Sher Wood).
Ocenění vítězové
Kromě vernisáže s občerstvením zajistila společnost SCA i autobus pro zúčastněné a finanční odměnu pro tvůrce. Oceněni byli všichni tvůrci děl vystavených v Design centru. Organizátoři z SCA si vyhradili ocenit podle svého vkusu i tři designéry z „best of best“. Mezi ně patřila Jana Říhová se svými pracemi Květina a Lokny. Zajímavostí bylo, že obě díla této studentky byla pojatá odlišně jak tématem, tak i ztvárněním. Podle slov dalšího oceněného autora Marka Černého vznikl jeho artefakt v neuvěřitelně krátkém čase. Dlouho neměl žádnou inspiraci, a když přišla, své atraktivně agresivní Stromy vytvořil během jednoho dne. Krása přírodního materiálu, kterého se nedotkl nástroj, vynikla v 3D plastice Stín od Terezy Tvrdíkové.
Po vernisáži následovalo občerstvení i neformální debata o obalech. Pro zúčastněné nechyběla ani možnost zúčastnit se prohlídky závodu. Vedle výroby kašírované lepenky, výseku a vícebodového lepení zaujal studenty zvláště kvalitní vícebarevný potisk lepenky ofsetem.
Jana Žižková, Ladislava Caisová
box 1:
Historická lokalita i provoz
Jílové u Děčína má historii prakticky stejně dlouhou jako Karlova univerzita. Vždyť zmínky o tehdy malé vesničce jsou již z roku 1348. S papírenskou výrobou (včetně obalů) začali v Jílovém někdy kolem roku 1893 pánové Paul a Brandt. V roce 1903 vyráběl Adolf Brandt lepenku v menší továrně. O sedm let později byl uveden do provozu i první stroj na výrobu vlnité lepenky. V roce 1918 se začalo i tisknout, tehdy ovšem kamenotiskem (litografií). V roce 2000 se tehdejší Obalex (do roku 1989 patřila firmy pod SEPAP, n. p.) stal členem nadnárodní společnosti SCA Packaging Group jako SCA Packaging Česká republika, s. r. o.
box 2:
Výrobce a příroda
SCA Packaging je předním dodavatelem komplexních obalových řešení na přání zákazníka, s důrazem na využití nejnovějších technologií v designu a poskytování služeb co nejblíže zákazníkům. Společnost však zároveň patří již druhým rokem mezi nejvíce etické společnosti na světě. Toto ocenění získala na základě výsledků průzkumu Ethisphere Institute v New Yorku. Tento každoroční průzkum se zaměřuje na zjišťování firemních postupů a chování, na obchodní etiku, společenskou sociální odpovědnost, protikorupční témata a téma trvalé udržitelnosti rozvoje. V rámci průzkumu bylo dotazováno více než 10 000 firem.