Design centrum otevřeli v SCA Packaging v Jílovém před více než rokem. Jeho koncept vychází z úspěšně fungujících center SCA v rámci Evropy. Při realizaci tedy mohli pracovníci z Jílového již využít zkušeností evropských kolegů, samozřejmě s aplikací na lokální český trh s individuální potřebou zákazníků.
Vzhledem k širokému sortimentu, kterým se konstrukční oddělení zabývá, bylo nutné Centrum i náležitě vybavit. Designéři zde pracují se špičkovými SW i HW produkty. Konstruktéři navrhují obaly v programu ArtiosCAD, který kromě vlastního kreslení umožňuje designérovi i 3D vizualizaci. Jeho výhodou je i dobrá kompatibilita s dalšími SW z oblasti strukturálního a grafického designu. Samozřejmostí je i snadná práce s unifikovanými obaly z knihoven (především FEFCO a ECMA) či s jednotlivými konstrukčními prvky v podobě maker. Důležitá je i komunikace mezi CAD a CAM. Ani tu v centru nepodcenili.
Kromě toho pracují designéři i s grafickými programy skupiny Adobe. Pro náležité prezentace návrhů mají k dispozici Cinema 4D. Návrh a vývoj obalů však není jen o tvaru. Je třeba navrhnout optimální obal s maximálním využitím přepravního prostoru, navrhnout kvalitu materiálu, která splní zákaznické očekávání též v ochraně produktu. K tomu všemu jsou jim k dispozici další speciální SW, ať již volně dostupné či z dílny výzkumu a vývoje společnosti SCA.
Konstruktér zde má k dispozici dva moderní vysoce výkonné plotry Kongsberg. K simulaci tisku slouží velkoformátová vícebarevná tiskárna Mutoh. Vzhledem k tomu, že se pracuje s různými materiály, je další samozřejmostí možnost využití technického vybavení vlastní laboratoře.
Vedle spotřebitelských a skupinových obalů se vývojáři zabývají především obaly přepravními. Z tohoto důvodu jsou schopni zpracovávat i pěnové plasty, především EPE. Vedle pracovní činnosti slouží Design centrum i k ukázkám stávajících úspěšných obalů. SCA je několikanásobným držitelem Obalu roku.
jž