Začátkem prosince loňského roku se v historických prostorách pražského břevnovského kláštera konal čtvrtý ročník mezinárodní logistické konference SpeedChain. I přes současnou krizi pořadatelé uvedli, že ve srovnání s loňským ročníkem došlo k navýšení účastníků o více než 20 procent.
Regionální i globální logistika
Letošní konference proběhla ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR pod záštitou ministra dopravy ČR a prezidenta Evropské logistické asociace, tentokrát s odborným podtextem Logistika prosperity. Letošního ročníku se zúčastnilo přibližně 460 účastníků včetně bezmála 40 zahraničních hostů z 11 zemí světa.
Konference byla rozdělena do šesti částí. První, společná část byla věnována pohledu na současnou českou logistiku a její úlohu v regionálním i globálním měřítku. Vystoupil zde ředitel odboru strategie Ministerstva dopravy ČR Pavel Rittenauer, vysoký úředník DG TREN Evropské komise Pawel Stelmasczcyk, který se zabýval problematikou Evropského logistického plánu, strategického dokumentu pojednávajícího o budoucí podobě moderní evropské logistiky, a Joel Sutherland, ředitel Center for Value Chain Research při Lehigh University v USA. Ten se zaměřil na problematiku štíhlých procesů s akcentem podmínek moderních retailových řetězců.
Sekce A byla věnována odborným přednáškám prezentujícím jednotlivé oblasti logistické praxe. Vystoupil zde Chris Slijkhuis z rakouské společnosti MBA Polymers, Václav Živec z firmy LC Sokotrans s prezentací nejčastějších chyb při zadávání výběrových řízení na logistické služby v chemickém průmyslu a společnost STILL ČR s přednáškou věnovanou problematice bezpečnosti provozu manipulační techniky.
Jak zvládnout globální bouři?
V rámci sekce B proběhla např. prezentace dosavadních výsledků mezinárodního projektu ChemLog a poté byla představena případová studie zaměřená na spuštění moderního plně automatizovaného expedičního skladu s využitím technologie RFID ve společnosti Budějovický Budvar. V rámci sekce B byly dále mj. představeny případové studie společností U & SLUNO, Marks & Spencer a D & COMM prezentující fleet management TomTom WORK.
Sekce C byla věnována jednání tvůrců národních dopravních a logistických strategií regionu střední a východní Evropy s cílem najít vhodnou synergii pro prosazení zájmů daného regionu v rámci společného Evropského logistického plánu. Účastníky tohoto jednání byli kromě představitelů jednotlivých profesních svazů především oficiální představitelé příslušných ministerstev z Česka, Slovenska, Maďarska, Polska, SRN a z DG TREN Evropské komise.
V podvečer proběhla panelová diskuse na téma Efektivní supply chain – nástroj pro zvládnutí globální bouře.
Exkurze v Budějovickém Budvaru
První den konference zakončil tradiční, již patnáctý galavečer V.I.P. Logistic Rendezvous. V rámci galavečera byla již tradičně udělena cena GRYF Supply Chain Award pro logistickou osobnost roku, kterou v letošním roce získal Jiří Vybíhal, provozní ředitel jihlavské společnosti Jipocar Logistic. Současně byla předána čestná ocenění České logistické asociace Miroslavu Rumlerovi a Ivanu Grosovi. Celým večerem provázel moderátor Petr Vondráček a k poslechu i tanci hrála skupina Lokomotiva.
Druhý den konference proběhla exkurze v plně automatizovaném expedičním skladu společnosti Budějovický Budvar, která byla doplněna o prohlídku pivovaru.
Konference SpeedChain se svou odbornou a společenskou úrovní i dosaženou návštěvností zařadila mezi významné logistické události na evropské úrovni.
Václav Podstawka