Již 19. drážÄanské obalové zasedánà ve dnech 3. a 4. 12. 2009 probÄ›hlo již tradiÄnÄ› ve zrekonstruovaném konferenÄnÃm sále kostela Třà králů (Dreikönigskirche). Jestliže se dvÄ› pÅ™edeÅ¡lá zasedánà v letech 2007 a 2008 zabývala zvyÅ¡ovánÃm efektivnosti ve výrobnÃch procesech prostÅ™ednictvÃm nových postupů ve způsobech balenà a ve využÃvánà nejnovÄ›jÅ¡Ãch poznatků v oblasti obalů – novými modernÃmi materiály, automatizacà balicÃch procesů, sesouhlasenÃm mezi obalovým materiálem, obalovým prostÅ™edkem a následnÄ› balicÃmi strojnÃmi zaÅ™ÃzenÃmi a celky, pak to letoÅ¡nà soustÅ™edilo pozornost na zvyÅ¡ovánà efektivnosti obalů a balicÃch procesů pÅ™edevÅ¡Ãm prostÅ™ednictvÃm sledovánà a vyhodnocovánà hospodárnosti balicÃch procesů a postupů.
Akce se konala pod patronacà DVI e. V. (NÄ›meckého obalového institutu) a WGFV (VÄ›decké spoleÄnosti pro obaly a obalovou techniku) a za úÄasti dvou hlavnÃch sponzorů – skupiny Rexroth a spoleÄnosti SICK – inteligentnà senzory.
Nosné téma ZvyÅ¡ovánà efektivnosti v balicÃch procesech – výzvy a Å™eÅ¡enà bylo rozvedeno již v úvodnÃm slovu Wilfrieda Batzkeho z DVI e. V., Berlin, i prof. Eugena Herzaua, pÅ™edsedy WGFV a profesora na HWTK zur Leipzig. Úvodnà pÅ™ednáškou na nÄ› navázal Dirk Müller z Frankfurtské burzy, který poukázal na enormnà propad průmyslové výroby, u nÞ, pokud vezmeme rok 2000 za 100 %, se pÅ™edpokládá v roce 2009 pokles až na 45 %. Uvedl, že exportnà aktivity jsou ve vztahu k vyspÄ›lým zemÃm rovněž znaÄnÄ› utlumené a dobré obchodnà vztahy nejsou vybudovány ani smÄ›rem k zemÃm na východ od NÄ›mecka. Do Indie jde nynà jen asi 1 % průmyslové produkce, do ÄŒÃny, která navÃc je stále solventnÄ›jÅ¡Ã, jen asi 4 – 5 %. I když se dá oÄekávat výrazný nárůst exportu do tÄ›chto oblastà v dalÅ¡Ãch letech, je tÅ™eba jej pÅ™ÃsluÅ¡nÄ› smluvnÄ› zajistit. Na tento cÃl by se nynà mÄ›li nÄ›meÄtà exportéři patÅ™iÄnÄ› soustÅ™edit, jinak se taková vize může lehce vytratit.
Zadluženà a inflaÄnà růst jsou v souÄasné dobÄ› tak vysoké, že pÅ™edevÅ¡Ãm u mezinárodnÃch dluhů je tÅ™eba poÄÃtat spÃÅ¡e s generálnÃm pardonem pro tato zadluženÃ. CelosvÄ›tovÄ› je nutno vytvoÅ™it podmÃnky ke vÅ¡eobecnému oddluženÃ, aby bylo možné nastoupit opÄ›t cestu postupného růstu výroby a produkci uplatnit na potÅ™ebných trzÃch.
Balenà přehnané versus žádné
PodÃváme-li se na problematiku obalů v celosvÄ›tovém měřÃtku, zjiÅ¡Å¥ujeme na jedné stranÄ› pÅ™evládajÃcà dokonalé až pÅ™ehnané balenà hotových produktů (tzv. Ãœberpackung). USA, NÄ›mecko, Japonsko a Velká Británie majà prakticky vÅ¡echny výrobky perfektnÄ› až pÅ™ehnanÄ› zabalené a Äasto zvyÅ¡ujà nežádoucÃm způsobem i tzv. uhlÃkovou stopu vznikajÃcà obalovým odpadem (i když zÄásti recyklovatelným nebo energeticky využitelným). Na druhé stranÄ› jsou pak zemÄ›, kde je jen nepatrná Äást produktů balená a pÅ™evážnÄ› je nabÃzeno vÅ¡e nebalené a spotÅ™ebitelé si zvláštÄ› u potravin musà nÄ›jaký obal sami opatÅ™it. Neuvěřitelná se zdá tato situace i v zemi jako Turecko, které by rádo postoupilo do spoleÄnosti Evropského hospodářského spoleÄenstvà – balené produkce je v této zemi jen asi Ätvrtina až tÅ™etina. Důvodem je i dosud nedostateÄnÄ› rozvinutá maloobchodnà sÃÅ¥, vÅ¡e se zatÃm odehrává na tradiÄnÃch otevÅ™ených mÄ›stských a venkovských tržiÅ¡tÃch. ZvláštÄ› zÅ™ejmá je tato skuteÄnost nejen u potravin, ale i u ostatnÃho průmyslového zbožà vÄ. textilu.
„SvÄ›t je plný zbožÃ, které je možné a potÅ™ebné zabalit!“ uvádà Dirk Miller. TrestuhodnÄ› zanedbané trhy mohou být podstatnÄ› lépe „obsluhované“, což naznaÄuje dosti Å¡irokou cestu, kterou by se obalový průmysl mÄ›l vydat. V závÄ›ru upozornil na velká rizika půjÄek od států, jako je nynà napÅ™. ÄŒÃna, která samozÅ™ejmÄ› zároveň se splácenÃm dluhů poÄÃtá také s pÅ™ÃsluÅ¡nými úroky z tÄ›chto půjÄek. „DlouhodobÄ› jsme vÅ¡ichni kvůli tÄ›mto dluhům již pÅ™edem ,mrtvÑ,“ uvedl a zároveň popřál obalářům: „Machen Sie’s gut!“ (DÄ›lejte to, jak nejlépe umÃte!) Podotkl, že v Africe pracuje ÄÃm dál vÃce ÄŒÃňanů Äi Indů, kteřà mÃstnà obyvatele zamÄ›stnávajÃ. Ale nÄ›meÄtà podnikatelé tam zatÃm chybÄ›jÃ… Je tedy otázkou pro technicky vyspÄ›lý západnà svÄ›t, jak do budoucna s takovýmito výzvami naložÃ.
Efektivita reálná i modelovaná
Reiner F. Sagurna, obchodnà ředitel Kellog’s GmbH & Co KG pÅ™ednesl pÅ™ÃspÄ›vek s názvem Požadavky efektivnosti a management efektivity u znaÄkových výrobků. Uvedl v nÄ›m, že management efektivnosti výroby – balicÃch procesů – by mÄ›l vycházet pÅ™edevÅ¡Ãm ze základnà schopnosti naslouchat. Naslouchat tomu, co Å™Ãká zákaznÃk, co Å™Ãkajà vlastnà zamÄ›stnanci a jak tato fakta pozitivnÄ› promÃtnout do vlastnÃho procesu balenÃ, do konstrukce obalu, úÄelnosti strojnÃho vybavenà atd.
TÅ™i hlavnà zásady, které je vhodné pÅ™i sestavovánà efektivnÄ› pracujÃcÃch balicÃch linek dodržet, jsou:
-
technický kvalitnà design strojů,
-
flexibilnost zaÅ™ÃzenÃ,
-
design vlastnÃho balicÃho postupu.
Jako bonus k tÄ›mto tÅ™em zásadám je dobré pÅ™idat jeÅ¡tÄ› jeden bod – máme-li v balicÃm oddÄ›lenà vÃce balicÃch linek než jednu a dovoluje-li to skladba baleného sortimentu, je tÅ™eba sestavit balicà linky pokud možno ze strojnÃch celků od jednoho výrobce se stejnou logikou obsluhy tÄ›chto jednotek. To pak dovoluje plynulý pÅ™echod obsluhy linek z jedné na druhou, tedy tzv. lehkou zamÄ›nitelnost, a nenà tÅ™eba nÄ›kolik dalÅ¡Ãch specializovaných týmů.
Dr. Ing. Tobias Voigt z katedry balicÃch strojů z Technické univerzity v MnichovÄ› seznámil auditorium s automatickou analýzou efektivnosti souÄinnosti a propojenà plnicÃch a balicÃch strojnÃch Äástà do efektivnÃch linek. VyužÃvá se zde modelovánà procesů plnÄ›nà a balenà prostÅ™ednictvÃm matematických modelacÃ, diagnostikujà se úzká mÃsta vÄetnÄ› využità výpoÄetnà techniky vÄlenÄ›né do samotných strojů a propojené do Å™ÃdicÃho modelaÄnÃho centra. V nÄ›m jsou jednotlivé procesy diagnostikovány, jsou analyzovány pÅ™ÃÄiny odstávek strojů a následnÄ› je syntetizováno rozhodnutÃ, jak a jakými metodami a opatÅ™enÃmi celý chod linky posunout na vyššà úroveň. Tedy jak vÅ¡echny procesy celkovÄ› zefektivnit a vedle kvalitnÃho zvládnutà plnicÃch a balicÃch procesů ve prospÄ›ch samotných hotových produktů dosáhnout i pÅ™Ãznivého ekonomického efektu v podobÄ› úspory energiÃ, materiálů, nezbytné lidské kontroly a obsluhy, eventuálnÄ› dalÅ¡Ãch pozitivnÃch efektů.
Balicà linky bez úprav ve vÅ¡ech negativnÃch Äástech plnicÃch a balicÃch procesů vykazovaly o 12 – 20 % horšà úÄinnost než tytéž linky po pÅ™ÃsluÅ¡ných úpravách doporuÄených na základÄ› důkladné pÅ™edchozà analýzy neefektivnÃch postupů.
Úspory energiÃ…
Procesy v plnicÃch a balicÃch strojÃch zabýval i dalÅ¡Ã pÅ™ÃspÄ›vek Dr. Klause Erlacha z Fruenhofer Institutu z oborové skupiny plánovánà továrnÃch provozů a optimalizace výrob s názvem Zhodnocenà elektrického proudu – cesta k energeticky efektivnà výrobÄ›.
Jednalo se o velmi důkladnou analýzu a zhodnocenà spotřeby zejména e
lektrické energie v procesu výroby, ale nejen v nÄ›m, nýbrž i pÅ™ed zahájenÃm výroby a po jejÃm ukonÄenÃ, respektive v Äasech zastavenà výroby, pracovnÃch pÅ™estávek atd.
Zpravidla největšà energetické ztráty vznikajà při procesech plněnà a balenà na automatizovaných linkách ze třà důvodů. Jde o:
-
běh strojů na prázdno,
-
výrobu tlakového vzduchu pro pohon pneumatických servosouÄástà a elektropneumatických Äástà (pÅ™ebyteÄný vzduch je pÅ™etlakovými ventily vypouÅ¡tÄ›n zpÄ›t do ovzduÅ¡Ã),
-
vypÃnánà a opakované zapÃnánà strojů.
K tÄ›mto důvodům lze navÃc pÅ™iÅ™adit jeÅ¡tÄ› jeden znaÄnÄ› významný zdroj energetických ztrát, a sice stand-by provoz (napÅ™. i pÅ™es vÃkendy zapnuté Äásti strojů a zaÅ™ÃzenÃ, jež by nemusely být nezbytnÄ› zapojeny).
Je tedy tÅ™eba se orientovat na optimalizaci provozu balicà linky, hledat možné způsoby úspory spotÅ™eby elektrické energie (výmÄ›ny energeticky nároÄných strojnÃch celků za energeticky a tÃm i ekologicky úsporné, Å¡etrné), minimalizovat potÅ™ebu vypÃnánà a zapÃnánà elektrických zaÅ™Ãzenà (pÅ™eklenovánà napÅ™. smÄ›nného provozu bez zbyteÄného zastavovánà velkých strojnÃch celků), úÄinnÄ›ji využÃvat pneumatická ovládánà prvků ve strojÃch (zkracovánà vedenà tlakového vzduchu k ovládacÃm prvkům – tÃm i zlepÅ¡enà rychlosti reakce pneumatických ÄástÃ).
V nemalé mÃÅ™e se v souÄasné dobÄ› výrobci orientujà také na dalÅ¡Ã možnosti úspor energiÃ. V prvé Å™adÄ› by k tomu mÄ›la pÅ™ispÃvat synchronizace spotÅ™eby energie s vlastnà výrobou energie. PÅ™ebytek by mÄ›l být dán dalÅ¡Ãm uživatelům ihned k dispozici, pokud možno beze ztrát.
Velmi Äasto se nynà jedná i o možnostech energii ukládat a skladovat pro budoucà využitÃ.
K tomuto tématu pÅ™ispÄ›l svým pÅ™ÃspÄ›vkem i dalÅ¡Ã Å™eÄnÃk Steffen Winkler z BOSCH REXROTH AG ze sekce prodeje balicà a tiskové techniky. SoustÅ™edil se na efektivnà regulaci a pohonnou techniku. Uvedl, že úroveň spotÅ™eby elektrické energie od roku 1995 do roku 2009 vzrostla o 50 %. PÅ™edstava o nekoneÄném nárůstu v dalÅ¡Ãch letech je nereálná a je tÅ™eba se soustÅ™edit na způsoby, jak efektivnÄ› energià využÃt pod heslem „UdÄ›lat z ménÄ› vÃce!“. ŘeÅ¡enà se zdá být reálné prostÅ™ednictvÃm metody tzv. 4EE z anglického:
-
Energy Systems Design (design energetických systémů)
-
Energy Efficient Components (energeticky efektivnà komponenty)
-
Energy Recovery (obnova energie)
-
Energy on Demand (energie k okamžité potřebě podle požadavků odběratele)
Pokud se bude daÅ™it zavádÄ›t stroje energeticky úsporné, s vysokým stupnÄ›m úÄinnosti (lepÅ¡Ã stupeň využità elektrické energie), s efektivnÃmi komponenty, schopné obnovy energie a pÅ™ÃpadnÄ› využità energetické dodávky jen na objednávku, pak by bylo lze efektivnost výroby podstatným způsobem pozitivnÄ› ovlivnit, a to samozÅ™ejmÄ› nejen v obalovém průmyslu.
NejvÄ›tšà úspory lze vidÄ›t ve stupni úÄinnosti pÅ™edevÅ¡Ãm elektromotorů na stÅ™Ãdavý proud. Stroje, které dosud použÃvaly motory tÅ™Ãdy IE1, by se mÄ›ly každopádnÄ› pÅ™i jakékoliv opravÄ› nebo vÄ›tÅ¡Ãm zásahu do strojů vymÄ›nit za novÄ›jÅ¡Ã. IE3 napÅ™. dovede pÅ™inést úsporu téměř 7 % oproti starÅ¡Ãm typům.
V souÄasnosti jsou vyvÃjeny typy servomotorů typu EFF 3. Jedná se o synchronnà motory, které již pÅ™i rozbÄ›hu nepotÅ™ebujà tak velké rozbÄ›hové proudy a již tÃm spořà energii.
Stále vÃce se uplatňujà stroje s decentralizovanými motorovými pohony – stroje, které majà tzv. virtuálnà hlavnà hÅ™Ãdel, která nenà pohánÄ›na jednou energeticky nesmÃrnÄ› nároÄnou jednou centrálnà motorovou jednotkou. Tuto funkci nynà tvořà různé potÅ™ebné množstvà menÅ¡Ãch sekÄnÃch motorových jednotek, které lze každou samostatnÄ› ovládat anebo pÅ™i plném chodu celého soustrojà linky nechat běžet najednou. NapÅ™. k dobÄ›hu i k dobalenà produktu běžà pak jen nezbytné servomotory kartonovaÄky a ne celá balicà linka, jak tomu dÅ™Ãve bývávalo.
ŘÃzenÃ, kontrola, synchronizace
PÅ™Ãmo navazujÃcà bylo téma Modernà senzorika a optimalizace strojů a výrobnÃch procesů prezentované Ralfem Jägerem ze SICK AG. K tomu, aby bylo jeÅ¡tÄ› lépe dosahováno efektivnosti výrobnÃch procesů, je zapotÅ™ebà jednotlivé úkony strojů automaticky Å™Ãdit, ale také velmi kvalitnÄ› a důslednÄ› kontrolovat! To vÅ¡e pÅ™ispÃvá v koneÄném efektu nejen k vlastnÃm energetickým a materiálovým úsporám, ale i k produkci koneÄných výrobků pÅ™i dodrženà jejich vysoké kvality, kterou finálnà spotÅ™ebitelé vyžadujÃ.
Firma SICK je v tomto smyslu jeden z nejvyspÄ›lejÅ¡Ãch výrobců Å™ÃdicÃch i kontrolnÃch senzorů (Äidel) pro osazenà strojnÃch celků a v podstatÄ› dnes dokáže každému zájemci pomoci optimalizovat a efektivnÄ› osadit stroje svými produkty podle podmÃnek zadavatele.
Dr. Holger Oortmann z technologického oddÄ›lenà firmy SIEMENS hovoÅ™il k tématu Efektivnost prostÅ™ednictvÃm plného ovládnutà souhry mezi ÄlovÄ›kem a strojem. Konstatoval, že v souÄasné dobÄ› je zjevná stále vÄ›tÅ¡Ã potÅ™eba, aby komunikaÄnÃ, ovládacà prvky a systémy strojů byly co nejjednoduÅ¡eji pochopitelné pro uživatele – pracovnÃka, který má se strojnÃm zaÅ™ÃzenÃm pracovat. Aby konstruktéři a designéři navrhovali a stavÄ›li stroje s ovládánÃm, které je uživatelsky pÅ™ÃvÄ›tivé a zároveň splňuje nejpÅ™ÃsnÄ›jÅ¡Ã normy ochrany zdravà a bezpeÄnosti práce. Každý výrobce by mÄ›l mÃt své vlastnà zkuÅ¡enosti z provoznÃch zkouÅ¡ek a ty pÅ™enést do své práce a vyvinout OPL (Optimal Packaging Line) – optimálnà balicà linku s výbornÄ› vyÅ™eÅ¡enými komunikaÄnÃmi vlastnostmi pro obsluhujÃcà personál, tedy stroje s grafickým uspořádánÃm ovládacÃch prvků a zobrazovánÃm pracovnÃho procesu tak, aby se každému jevil pochopitelný. Efektivita práce s takto dobÅ™e postavenými stroji pÅ™inese bezchybné výsledky výroby bez vÅ¡ech vnitÅ™nÃch výrobnÃch ztrát.
DokonalejÅ¡Ã povrch – lepÅ¡Ã zpracovánÃ
O oÅ¡etÅ™enà různých materiálů pÅ™ed jejich optimálnÃm zpracovánÃm v návazných procesech hovoÅ™il Hans-Peter Krukenberg z AFS Entwiklungs + Vertriebs GmbH, a to na téma ZvyÅ¡ovánà efektivity pÅ™i souÄasné redukci nákladů zvýšenÃm povrchového napÄ›tà materiálů pomocà oÅ¡etÅ™enà korónovou plazmou v obalovém průmyslu.
Pomocà nà se dnes dařà aktivovat jinak inertnà povrchy materiálů, které by jinak bylo velmi obtÞné zpracovávat. NapÅ™Ãklad fólie použÃvané k balenà lze tÃmto postupem pÅ™ipravit tak, aby byly velmi lehce potisknutelné a na jejich povrchu tisk barvy pevnÄ› pÅ™ilnul a neodÃral se. PodobnÄ› tak na různých materiálech pevnÄ› držà jak transparentnÃ, tak i barevné laky, které od podkladu nelze nenásilnÄ› oddÄ›lit. OÅ¡etÅ™enà se dÄ›je napÅ™. Å¡estiprstou elektrodou s ožehovou okamžitou teplotou 1000 – 1300 oC. Na povrchu oÅ¡etÅ™eného materiálu se vytvořà aktivnà polarizovaná vrstva, která je schopna se navázat s dalÅ¡Ãmi na povrch aplikovanými materiály. Povrchy se pak dajà lépe potiskovat, polepovat, zvýšà se haptika povrchu. Na plastových fóliÃch a Al fóliÃch lze odstranit nežádoucà efekty vyvolané kluznými prostÅ™edky pÅ™i jejich výrobÄ›. Popisovaná technologie pronikla i do lepenà nesnÃmatelných bezpeÄnostnÃch etiket a do zabezpeÄenà bankovek pÅ™i aplikaci holografických kódovacÃch pásek na speciálnà bankovnà speciálnà papÃ
ry.
Case study z balenà masa
Studie Wernera Holla, vedoucÃho obchodnÃho oddÄ›lenà firmy ES-Plastic GmbH & Co. KG, seznámila pÅ™Ãtomné s cestou k materiálovým úsporám pÅ™i výrobÄ› tzv. MAP – podložnÃch misek na balenà Äerstvého masa (Modified Atmosphere Packaging – Tray) z PP, které má firma patentované co do konstrukce i způsobu výroby. Od roku 2002 zákaznÃci zvyÅ¡ovali tlak na zmÄ›ny v provedenà i ve vztahu k dosud použÃvanému materiálu i samozÅ™ejmÄ› ohlednÄ› ceny. NároÄný zákaznÃk žádal misky z hmotnostnÄ› redukovaného materiálu, lehÄÃ, tenÄÃ, vzhlednÄ›jÅ¡Ã, se zachovanými funkÄnÃmi vlastnostmi. DoÅ¡lo tedy k odstranÄ›nà tenkých porazitelných rohů a zrovnomÄ›rnÄ›nà materiálu v boÄnicÃch. Udržitelná stabilita baleného výrobku s trvanlivostà 7 – 10 dnà byla zvýšena na 14 – 20 dnÃ. Byla zlepÅ¡ena i optická prezentace baleného zbožà do tÄ›chto misek s dodavateli zatavitelné smrÅ¡titelné fólie s vysokou transparencà – to vÅ¡e do roku 2005.
DoÅ¡lo ke zmÄ›nÄ› materiálu a tÃm i k materiálové úspoÅ™e téměř 30 %. Hmotnost misek klesla z 20 g/ks na 14,2 g/ks s celkovou roÄnà úsporou materiálu 800 tun PP.
V letech 2005/2006 doÅ¡lo k dalÅ¡Ãm úpravám a ze 14,2 g/ks klesla hmotnost 1 ks na 12,6 g. PÅ™i nárůstu výroby klesla spotÅ™eba materiálu jeÅ¡tÄ› o dalÅ¡Ãch 800 tun/rok.
V roce 2008 se podaÅ™ilo jeÅ¡tÄ› o 21 % redukovat hmotnost 1 misky z 12,6 g na 10,0 g, a to pÅ™i udrženà vÅ¡ech užitných i estetických vlastnostà výrobku. Úspora na materiálu v roce 2008 Äinila 1300 tun. Nynà lze použÃvat PP fólii o tlouÅ¡Å¥ce 0,24 mm pro 10g misku.
VeÅ¡keré funkÄnà a ochranné vlastnosti nové misky jsou otestovány u velkých odbÄ›ratelů s pozitivnÃm výsledkem a trvanlivost u baleného Äerstvého masa je požadovaných 7 – 10 dnů.
Pro transport jsme vybrali i vhodné pÅ™epravnà kartony, které hladce snesou zatÞenà i ve ÄtyÅ™ech až pÄ›ti vrstvách na paletÄ›, aniž by hrozilo jejich zborcenà a poÅ¡kozenà uvnitÅ™ uložených misek.
VÅ¡echna tato snÞenà hmotnosti bez poruÅ¡enà nebo dokonce zhorÅ¡enà užitných vlastnostà se velmi pozitivnÄ› zároveň odrazila i ve výrazném snÞenà poplatků za likvidaci tÄ›chto misek prostÅ™ednictvÃm DSD (Deutsche Dual System – Grüne Punkt).
ZávÄ›r k zamyÅ¡lenÃ
Již nÄ›kolik let za sebou se drážÄanského obalového zasedánà zúÄastňujà vybranà studenti z Technických univerzit v BerlÃnÄ› a DrážÄanech a z Vysoké Å¡koly pro hospodářstvÃ, techniku a kulturu z Lipska, kteřà studujà obalovou techniku. V 90. letech bylo možné tam vÃdat zástupce z Polska, MaÄarska, ÄŒeska a Slovenska, jakož i z Ruska, BÄ›loruska skoro pravidelnÄ›. Je tedy Å¡koda, že dnes si naÅ¡i odbornÃci na tato setkánà neudÄ›lajà Äas. NepÅ™ijedou si poslechnout, co právÄ› jejich nÄ›meÄtà kolegové Å™eÅ¡Ã, a informovat o svých pÅ™Ãnosech k Å™eÅ¡enà obalových otázek, které se dotýkajà globálnà obalové produkce.
Materiály z letoÅ¡nÃho zasedánà jsou pÅ™Ãpadným zájemcům k dispozici na CD. PÅ™ÃÅ¡tÃ, jubilejnÃ, 20. zasedánà probÄ›hne v DrážÄanech 2. a 3. prosince 2010.
Boris RůžiÄka,
obaly – grafika