V listopadu 2009 se již potÅ™età seÅ¡li zástupci firem a institucÃ, které majà co do ÄinÄ›nà s obaly a obalovými technologiemi. Modernà nanotechnologie, problematika odpadů a možnosti jejich zpracovánÃ, sledovatelnost, ale i autorská práva – vÅ¡echna tato témata zaznÄ›la v konferenÄnà mÃstnosti hotelu Artemis v Praze.
BezpeÄnost nanopolymerů?
ZlepÅ¡enà bariérových vlastnostÃ, tedy snÞenou propustnost vůÄi plynům a vzduÅ¡né vlhkosti, zvýšenà pevnosti a pružnosti, vyššà rozmÄ›rovou stabilitu, transparentnost a odolnost vůÄi poÅ¡krábánÃ, to vÅ¡e si výzkumnÃci slibujà od obalů založených na nanotechnologiÃch. V tomto duchu se nesly pÅ™ÃspÄ›vky Jaroslava Dobiáše z VÅ CHT Praha a Petera Å imka z Výskumného ústavu potravinárskeho v BratislavÄ›. Oba pánové vÅ¡ak svornÄ› pÅ™iznávajÃ, že nanopolymery na souÄasné úrovni vývoje skrývajà pÅ™edevÅ¡Ãm mnoho otaznÃků.
O nanoÄásticÃch dosud vÃme bezpeÄnÄ› jen to, jak jsou velké. Jde o Äástice v rozmezà jednoho až sta nanometrů, tedy vÄ›tÅ¡Ãch než molekula glukózy a menÅ¡Ãch než virus. ZatÃm neexistujà systematicky zpracované znalosti jejich chovánÃ. Jediným poznatkem je, že se nechovajà stejnÄ› jako Äástice dosud probádané. OdliÅ¡né fyzikálnà vlastnosti nanoÄástic, které se jevà jako skvÄ›lé pro výrobu, se mohou stát noÄnà můrou z hlediska následků jejich užÃvánÃ. Na jaká rizika vÄ›dci upozorňujÃ? NanoÄástice mohou být snadno inhalovány, z plic mohou pronikat do krevnÃho obÄ›hu a odtud do dalÅ¡Ãch orgánů. Mohou rovněž pronikat stÅ™evnà stÄ›nou a jsou dostateÄnÄ› malé i na to, aby pronikaly do bunÄ›k a trvale je poÅ¡kozovaly.
Chraňte své nápady
Na úskalà užÃvánà novinek v obalové technice upozornil Jan ÄŒech z firmy ALFA PLASTIK Bruntál. Firma, která vyvine vlastnà vynález Äi zlepÅ¡ovacà návrh a užÃvá jej v dobré vÃÅ™e, že je jeho autorem, se může doÄkat nepÅ™Ãjemného pÅ™ekvapenà ve formÄ› žaloby s hrozbou statisÃcových pokut, jestliže si jiný výrobce obdobný vynález nechá patentovat. Pokud se našà firmÄ› podařà prokázat, že výrobek užÃvala již pÅ™ed podánÃm patentu konkurentem, dostane se z potÞÃ, ale až po tuhém boji v soudnÃch sÃnÃch.
Je proto důležité veÅ¡keré novinky ve funkÄnÃch zmÄ›nách vyrábÄ›ných obalů registrovat na Úřadu průmyslového vlastnictvÃ. Nebo jeÅ¡tÄ› lépe: ověřit si existenci konkurenÄnÃch patentů již pÅ™ed zapoÄetÃm vývoje nových obalů. Úřad průmyslového vlastnictvà za tÃmto úÄelem zpÅ™Ãstupnil Národnà databázi patentů a užitných vzorů. Na stránkách úřadu lze vyhledávat i v databázÃch evropských států. Rovněž se zde dozvÃte základnà informace o vynálezech a jejich patentovánÃ, o užitných a průmyslových vzorech a o pÅ™edpisech souvisejÃcÃch s patentovým Å™ÃzenÃm.
Protože pÅ™ihlášenà patentu může trvat od jednoho roku do pÄ›ti let, je zvykem pÅ™ihlásit souÄasnÄ› užitný vzor. Jeho udÄ›lenà trvá nejvýše tÅ™i mÄ›sÃce a je možné se na nÄ›j odvolat u soudu. ÄŒtyÅ™letou platnost užitného vzoru lze dvakrát za sebou prodloužit o dalšà tÅ™i roky, celkovÄ› se tak dostaneme na dobu deseti let, pÅ™ÃpadnÄ› můžeme využÃt ochranu výrobku průmyslovým vzorem podle zákona 207/2000 Sb., o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepÅ¡ovacÃch návrzÃch. Výrobek je chránÄ›n pÄ›t let od podánà pÅ™ihlášky a postupným prodlužovánÃm platnosti o dalÅ¡Ãch pÄ›t let můžeme dosáhnout hranice pÄ›tadvaceti let. PÅ™ihlášený patent Äi vzor nikdy neplatà zpÄ›tnÄ›. Pro dobu pÅ™ed pÅ™ihlášenÃm platà práva pÅ™edchozÃho uživatele.
Trendy v balenà potravin
Podle Petera Plannera ze Sojitz Europe se jednÃm z hlavnÃch trendů poslednà doby stává snaha o nahrazenà tradiÄnÃch pevných obalů, jako jsou sklenÄ›né lahve a plechovky, takzvanými flexibilnÃmi obaly. Výhodami, jimiž výrobci takových obalů argumentujÃ, majà být pÅ™edevÅ¡Ãm nižšà hmotnost a objem zabÃrajÃcà pÅ™epravnà prostor, tedy i nižšà náklady na pÅ™epravu, transparentnost, snazšà diferenciace výrobků, nerozbitnost, bezpeÄnost a možnost pÅ™Ãmého použità v mikrovlnné troubÄ›.
DalÅ¡Ãm trendem by se mohlo stát nahrazenà polyvinylidenchloridových (PVDC) smršťovacÃch fólià fóliemi s etylenvinylalkoholem (EVOH). Firma Nippon Gohsei Europe oznámila úspěšné ukonÄenà vývoje materiálu G-Soarnol ®, jenž vykazuje dobré bariérové vlastnosti biaxiálnÄ› orientované fólie.
Sledovatelnost je povinná
V systému naÅ™ÃzenÃ, smÄ›rnic, rozhodnutà a doporuÄenà EU zaměřených na ochranu životnÃho prostÅ™edà a zdravà spotÅ™ebitele najdeme pokyny k zavedenà takových opatÅ™enà do výroby, jež umožnà zpÄ›tné dohledánà výrobku, který vinou chyby pÅ™i výrobÄ› nebo kvůli Å¡patnému skladovánà obsahuje látky pro spotÅ™ebitele nebezpeÄné. Takové produkty musà výrobce okamžitÄ› stáhnout z trhu.
Pro výrobce obalů je důležité pÅ™edevÅ¡Ãm naÅ™Ãzenà komise 2023/2006/ES o správné výrobnà praxi pro materiály a pÅ™edmÄ›ty urÄené pro styk s potravinami. Rozsah působnosti urÄuje Älánek 2, naÅ™Ãzenà se použije na vÅ¡echna odvÄ›tvà a vÅ¡echny fáze výroby, zpracovánà a distribuce materiálů a pÅ™edmÄ›tů až po fázi výroby výchozÃch materiálů, která do rozsahu působnosti nenà zahrnuta. Na pÅ™edpisy EK navazuje norma ÄŒSN EN 15593 Management hygieny ve výrobÄ› obalů pro potraviny, jejÃmž důležitým prvkem je kromÄ› kontrol jakosti, vnitÅ™nÃch auditů a systému analýzy nebezpeÄà a kritických bodů (HACCP – Hazard Analyzis and Critical Control Point system) rovněž sledovatelnost.
Podle naÅ™Ãzenà Evropského parlamentu a Rady 1935/2004/ES by mÄ›la být sledovatelnost materiálů a pÅ™edmÄ›tů urÄených pro styk s potravinami zaruÄena ve vÅ¡ech fázÃch, aby tÃm byla usnadnÄ›na kontrola, staženà vadných výrobků, informovanost spotÅ™ebitele a vymezenà odpovÄ›dnosti. Provozovatelé by mÄ›li být schopni identifikovat podniky, ze kterých a do kterých byly materiály a pÅ™edmÄ›ty dodány. Zavedenà systému, který takovou identifikaci umožnÃ, je pro podnik, s pÅ™ihlédnutÃm k technologickým možnostem, povinnostÃ.
PÅ™Ãklad Å™eÅ¡enà systému identifikace za pomoci technologie RFID prezentoval Eprin Brno. Jejich technologické Å™eÅ¡enà umožňuje sledovat pohyb kegových sudů a automatické zjiÅ¡tÄ›nà sudů k repasi ventilu. OsvÄ›dÄilo se i pro firmy dodávajÃcà mixované palety. Z jakých původnÃch palet jsou složeny, zjistà obsluha jednoduchým naÄtenÃm dat. Lze tak dohledat, z kterých surovin bylo zbožà vyrobeno.
ŘeÅ¡enà pro oznaÄovánà různých typů obalů nabÃdla firma Bottling Printing Mikulov. Bezkontaktnà nástÅ™ik na nerovnomÄ›rné povrchy za pomoci technologie INK-JET umožňujà inkoustové tiskárny firmy LINX, a to ve dvou variantách – technologià CIJ, tedy nepÅ™etržitého inkoustového tisku, nebo DOD pro velké znaky a Äárové kódy na role. Software Qiuckswitchâ„¢ zajišťuje naÄÃtánà informacà z Äárových kódů a na jejich základÄ› vytiÅ¡tÄ›nà dalÅ¡Ãch údajů. Dalšà možnost pÅ™edstavuje vypalovánà laserem, pÅ™edevÅ¡Ãm vláknovým, který nepropaluje tenké obaly, dotisk pÅ™es termopásku vhodný pro baliÄky potravin a v neposlednà řadÄ› klasická aplikace etiket. OvÅ¡em nové možnosti tisku na savé materiály nebo vypalovánà pÅ™Ãmo na Å¡tÃtky výrobku mohou jako náhrada etiket pÅ™inést znaÄné Ã
ºspory.
Sustainable Packaging pod drobnohledem
Sebelepšà technologie výroby obalů nezabránà tomu, že se z nich bÄ›hem krátké doby stane obyÄejný odpad. Podle prezentace Ministerstva životnÃho prostÅ™edà ČR imaginárnà tabulkový obÄan vytÅ™Ãdil za rok 2000 pouze 12,4 kg odpadu, v roce 2008 se vÅ¡ak polepÅ¡il na 53,1 kg. Aby jeho snaha nepÅ™iÅ¡la vniveÄ, zpracovalo ministerstvo Teze rozvoje odpadového hospodářstvÃ, pÅ™Ãstupné na webové adrese http://www.mzp.cz/sur, kde lze dohledat veÅ¡keré dokumenty týkajÃcà se pÅ™Ãpravy strategie udržitelného rozvoje. Jejà souÄástà je i sustainable packaging. V praxi to znamená využÃvánà Äistých technologià a best practice, tedy metod citlivých k životnÃmu prostÅ™edÃ, ale také respektujÃcÃch dopady na sociálnà a hospodářskou oblast. Za důležité je považováno dosaženà uzavÅ™ených životnÃch cyklů výrobků.
Bez zajÃmavosti nebyla ani prezentace projektu VaV: SP/II/2f1/16/07 Porovnánà environmentálnÃch dopadů nápojových obalů v ÄŒR metodou LCA zpracovatelskou firmou MT Consult DÄ›ÄÃn. Výstupu projektu se podrobnÄ›ji vÄ›nujeme v rubrice Události, aktuality, data.
Na pÅ™ÃspÄ›vek Ministerstva životnÃho prostÅ™edà ČR navázaly zpracovatelské firmy Retal a Svitap Svitavy. ZatÃmco firma Retal se snažà razit filozofii užšÃho významu recyklace, tedy návratu materiálu jeho původnÃmu použitÃ, v tomto pÅ™ÃpadÄ› k opÄ›tovné výrobÄ› PET lahvÃ, firma Svitap se dala cestou nového výrobku, obalové PET pásky Svitapet jako alternativy k ocelové pásce. K jejÃm výhodám patřà dostateÄná pevnost, zvýšené vnitÅ™nà napÄ›tÃ, v pÅ™ÃpadÄ› sesychánà materiálu nenà tÅ™eba dotahovánà pásky, nenà ostrá, tudÞ nepoÅ¡kozuje zbožÃ, a je bezpeÄnÄ›jšà pÅ™i práci, má UV stabilitu, neÅ¡pinà produkt a lze ji recyklovat.
Gabriela Karczubová