Když v září 2001 navštívil jednatel společnosti AW Loštice, s. r. o., Karel Hlaváček výstavní stánek společnosti JaGa, s. r. o., na MSV Brno, ještě netušil, že začíná téměř desetiletá aktivní a vzájemně zajímavá spolupráce. Od jejího počátku požadovala společnost AW nejen zavedení značení podle zákona o potravinách, ale i sledování výroby čili monitoring všech činností výrobně-technologické povahy, tedy primární značení spotřebitelského balení a následně značení obchodního balení s využitím čárových kódů EAN 13/EAN 128.
Pro realizaci řešení byla využita technologie přímého popisu zařízením typu VIDEOJET DPS 2330, která aplikuje bezkontaktně na kartony veškeré požadované značení automaticky, bez působení lidského faktoru, na třech linkách současně.
Bylo nutné reagovat na kartonovací stroj, který balí současně dva typy výrobků a posílá je na jednořadý dopravník. Na něm jsou proto stacionárním skenerem načteny předtištěné čárové kódy typu EAN 13 a podle této informace je v databázi výrobků vybrán příslušný obsah dat vytištěných jednak v podobě alfanumerických znaků určených pro oči a jednak v podobě čárového kódu EAN 128. Ten je následně využíván pro logistické činnosti.
Fixace a vysledovatelnost
„Technologie výroby v AW Loštice bohužel neumožňuje fixaci produktů (v kartonech) na paletě v době jejího vzniku (jak je běžné v jiných podnicích), protože obsah musí projít procesem zrání, který vyžaduje dostatek vzduchu. Z tohoto důvodu mají kartony ventilační otvory. Jeden z nich musel být upraven pro umístění čárového kódu EAN 128,“ vysvětluje Karel Hlaváček. Miloslav Janovský, obchodně-technický zástupce společnosti JaGa, dodává: „Vzhledem k absenci fixační fólie se musel řešit způsob provizorního, řekněme mezioperačního značení palety. Tak vznikl nový typ nosiče informací o dané paletě, který se vkládá do jedné z mezivrstev kartonů na paletě. Na tomto štítku jsou data potřebná pro zpětnou vysledovatelnost, tj. datum, číslo linky, šarže, směna, údaj o standardní paletě z pohledu množství (tento údaj se může lišit při ukončení směny či šarže).“
Štítky v nelepivé podobě jsou vytištěny v okamžiku vzniku palety na stolní termotransferové tiskárně SATO, která je v kanceláři mistrů připojena k počítači jako druhá tisková periferie. Zde je umístěn i ruční skener a vstup do aplikačního programu je umožněn po vložení osobní identifikační karty do čtecí štěrbiny.
Před vložením štítku do jedné z mezivrstev kartonů na paletě se štítek rozdělí na dvě části, které jsou pro tento účel opatřeny příčnou perforací. Větší, horní část štítku se vkládá do mezivrstvy mezi kartony již dokončené palety a menší část štítku si ponechá vedoucí směny pro eventuální případ ztráty. Štítek opatřený čárovým kódem je načten ručním skenerem a tím je paleta zapsána do přehledů o výrobě s aktuálním datem a časem.
Zrání pod kontrolou
„Olomoucké tvarůžky jsou přírodním zrajícím produktem, je tedy logický požadavek na sledování doby zrání v nových, kapacitně větších sklepích,“ uvádí Karel Hlaváček a dodává: „Od okamžiku načtení štítku s čárovým kódem běží každé paletě čas potřebný pro přirozenou přeměnu vnitřní struktury tvarohového produktu na typickou homogenní vyzrálou hmotu olomouckého tvarůžku. Nutno podotknout, že přímo ve výrobě i ve skladech je prostředí voňavé, s velmi příjemnou atmosférou, u tohoto typu výrobku překvapivé…“
Od této evidence palety se automaticky odvíjí systém sledování dodržování technologické kázně v reálném čase, což je pomůcka, která s sebou přinesla jaksi automaticky vyšší kvalitu výrobků jako standard bez možných výkyvů i v koncové fázi technologie výroby.
V okamžiku, kdy systém skladu oznámí seznam palet, které jsou po dosažení doby zrání vhodné pro distribuci, pracovníci skladu tyto palety zafixují stretch fólií a označí logistickými etiketami formátu A5. Načtení těchto etiket skenerem a jejich přidělení konkrétnímu zákazníkovi je pak pokračováním systému pro zpětnou vysledovatelnost podle nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 178/2002.
„Myslíme si, že právě dnes, kdy je všeobecná snaha zavádět různé náhražky vlivem tlaků ekonomické povahy, je nutné informovat o zachování tradiční výroby, která je podpořena novou technikou. Proto jsme ze seznamu realizovaných projektů vybrali jako ukázkový příklad právě AW Loštice. Tento výrobce je současně prvním uživatelem z oboru potravin, jenž použil jinou technologii než běžně zavedené samolepicí etikety. Nejedná se sice o projekt technicky nijak složitý, ale jeho význam spočívá ve vzájemném propojení moudrosti člověka s technikou a naopak,“ uvedl Miloslav Janovský.
Označení podpořilo i export
K realizaci výše popsané problematiky přímého popisu bezkontaktní technologií bylo použito zařízení typu DPS 2330, které nabízí tiskovou stopu ve výši až 70 mm. Délka tisku je omezena pouze délkou popisovaného obalu a tisky čárových kódů generovaných zařízením DPS odpovídají normě ISO/IEC 15416 (Bar Code Print Quality Test) i normám navazujícím. Při testování svých zařízení na zavedených kartonech zákazníka poskytuje společnost JaGa plnou podporu a spolupracuje na dosažení optimálních výsledků.
„Způsob označení obchodního balení s olomouckými tvarůžky podpořil jak jejich zvyšující se prodejnost na trhu ČR a SR, tak zejména export těchto specialit do dalších států Evropy,“ shrnul Karel Hlaváček. Jinými slovy: tento způsob značení plně vyhovuje všem logistickým operacím, které pohyb zboží v distribučním řetězci vyžaduje.
Ladislava Caisová
Box: Akreditovaný partner
Společnost JaGa, spol. s r. o., je soukromá rodinná firma, která rozvíjí své aktivity na poli popisovacích a označovacích technologií od roku 1991. Je výhradním zástupcem značek VIDEOJET a WILLETT na českém a slovenském trhu. Nosnou částí dodávaného sortimentu jsou bezkontaktní označovací zařízení typu ink-jet všech kategorií, termotransferové tiskárny štítků a etiket a kompletní řady aplikátorů etiket. Kromě dodávek jednotlivých zařízení je JaGa schopna zajistit i realizaci komplexních řešení včetně technologických subdodávek, řídicích hardwarových i softwarových systémů, spotřebních materiálů a servisní podpory. V případě tisků s čárovými kódy poskytuje JaGa záruky za logiku dat a za čitelnost čárových kódů. K této činnosti získala akreditaci Partner GS1 (statut určený pro dodavatele komplexních řešení na bázi Systému GS1).