Norsko není členem EU, je však součástí EHP a má velmi progresivní přístup k problematice využívání technologií automatické identifikace a elektronické komunikace v průmyslu zpracování potravin. Díky podpoře EEA Research Fund bylo možné zrealizovat projekt připravený společností GS1Servis.cz, s. r. o., jehož podstatnou částí byla referenční cesta expertů, zástupců českých zpracovatelů masa, do této evropské země. Hlavními partnery projektu byly za norskou stranu společnost Nortura a za českou stranu Český svaz zpracovatelů masa. Referenční návštěva zahrnovala prohlídku zpracovatelského závodu společnosti Nortura ve Stavangeru a sérii návazných setkání s dalšími společnostmi v Oslu.
Od diskuse k prvním zkušenostem
Počátek projektu týkajícího se této nové technologie datuje Nortura do období I. čtvrtletí roku 2006. Vstupní fáze a teoretická příprava trvala přesně rok a představovala zejména časově náročnou, trpělivou a opakovanou interní diskusi. Relativně obtížné bylo postupné přesvědčování managementu a zástupců odborové organizace o vhodnosti uvedené technologie pro procesy v jednotlivých závodech společnosti. Po konečném kladném rozhodnutí byla nová technologie zprovozněna, a to po sérii vstupních testů a po nezbytném proškolení pracovníků. Od samého začátku bylo nutno řešit množství konkrétních technologických úskalí. Speciální pozornost byla kupříkladu věnována vhodnému způsobu mytí přepravních obalů, používaným druhům detergentů, umístění tagů na jednotlivých objektech a jejich kvalitě, vyhodnocení kvality snímání dat a reálné chybovosti za daných podmínek, vlivu konkrétní náplně přepravek na načítání dat apod.
Po dvou letech pozitivní výsledky
V roce 2009 byl již systém hodnocen pozitivně. Nejenže se investice v tomto závodě v celkové hodnotě téměř 600 tis. NOK již vrátila, ale například stabilní nárůst produktivity práce v sekci bourárna se blíží 12 %! Technologie RFID výrazně přispěla k soustavnému přehledu o pohybu suroviny v závodě Forus a návazně i v rámci celé organizace Nortura. Současně umožnila sledovat produktivitu jednotlivých výrobních pozic a upozornila na chyby v organizaci činností. Citlivou kombinací s automatickou identifikací na bázi čárových kódů Systému GS1 byly zajištěny jednotlivé prvky nezbytné interní a externí vysledovatelnosti.
Rozsáhlá akce tohoto typu se samozřejmě neobejde bez profesionálního technického zázemí. Celý projekt připravila a zrealizovala společnost Matiq ve spolupráci s IBM. Matiq je IT společnost 100% vlastněná Norturou, která se soustřeďuje na oblast implementace RFID technologií při zpracování a v následné logistice masných výrobků a na souvztažnou problematiku vysledovatelnosti.
Oživení i na českém trhu
Vzhledem k tomu, že se problematikou využití technologií RFID pro systémy sledovatelnosti a pro zvýšení efektivity procesů zpracování již začínají zabývat i některé z českých firem, společnosti pro zpracování masa a výrobu masných výrobků, byla referenční návštěva načasována velmi příhodně.
Shodné téma je také v popředí zájmu nově vzniklé mezinárodní laboratoře pro RFID, založené Technickou univerzitou Ostrava, která je též díky iniciativě GS1 Czech Republic zapojena do mezinárodní sítě evropských laboratoří GS1 in Europe Lab Network. V rámci aktivit této laboratoře vzniká jak analýza potenciálu využití RFID řešení v tomto sektoru, tak i návrh referenčního řešení pro využití v provozech RFID4Meat na bázi domácích i zahraničních zkušeností jako projekt aplikačního využití spolupráce vědy a výzkumu s praxí.
Byl tak položen základ k možnému propojení stávající unikátní globální identifikace a standardní komunikace s využitím Systému GS1, kde současná, již fungující sféra v oblasti čárových kódů a elektronické výměny dat bude podle předpokladu výhledově propojena s výstupy RFID technologie a souvisejícím standardem GS1, tj. EPC (Electronic Product Code).
Michal Bílý, GS1 Czech Republic
Box 1:
RFID přímo v provozu
Společnost Nortura je hlavním zpracovatelem širokého sortimentu masa, mimo ryb, s naprosto dominantním postavením na trhu. Vlastní 39 závodů situovaných po celém norském území. Pracuje v ní 6800 zaměstnanců a jejich celkový počet je navyšován podle sezonní potřeby až o 25 %. Navštívený závod Forus ve Stavangeru se soustřeďuje na zpracování výrobků z vepřového a skopového masa. Projektový tým se zde seznámil s využitím technologie RFID přímo v provozu.
-
Technologie RFID umožnila žádoucí zefektivnění interního systému sledovatelnosti u výrobce a sledování pohybu suroviny mezi jednotlivými závody.
-
Nová technologie vyřešila jednoznačnou identifikaci ovcí v Norsku.
-
Zavedení RFID zajistilo celkově vyšší efektivitu činnosti, odhalilo systémové nedostatky a umožnilo sledování jednotlivých pracovních pozic z hlediska jejich produktivity.
-
Bylo nalezeno a postupně ověřeno jednoznačné řešení pro vratné obaly z pohledu vyšší míry sledovatelnosti, inventury stavu a jejich obrátky. Okamžitým přínosem v této oblasti je dosažení podstatně nižší ztrátovosti přepravek.
-
Byla ověřena možnost propojení na další sekce výroby až k závěrečnému zpracování a identifikaci spotřebitelských jednotek, kde navazuje automatická identifikace pomocí čárových kódů Systému GS1.
Box 2: Slovníček pojmů
Vysledovatelnost – schopnost zpětné identifikace vzniku konkrétní položky, její aplikace a místa výskytu v logistickém řetězci. Zajištění vysledovatelnosti je jednou ze zákonných povinností zpracovatele potravin podle nařízení ES č. 178/2002.
RFID – technologie radiofrekvenční identifikace. Je založena na komunikaci mezi čtečkou a RFID tagem. Na rozdíl od jiných používaných způsobů automatické identifikace, např. pomocí čárových kódů, nevyžaduje přímou viditelnost a umožňuje výrazně rychlejší snímání údajů.
RFID tag – mikročip připojený k anténě, který prostřednictvím radiofrekvenčního signálu komunikuje se čtečkou.
EPCIS – databáze obsahující údaje o načtených kódech EPC. Poskytuje obchodním partnerům odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se pohybu značených produktů v logistickém řetězci.
EPC – standard GS1 pro automatickou identifikaci pomocí technologie RFID.
GS1 DataMatrix – dvoudimenzionální, prostorově velmi úsporný kód s velkou datovou kapacitou.