
Snaha Evropské unie zvyšovat hygienické požadavky na výrobu obalů a obalových materiálů určených pro přímý kontakt s potravinami se letos plně projeví i v České republice. Na rok 2010 byl vyhlášen audit prováděný zástupci Food and Veterinary Office. Tato kontrola má za úkol prověřit plnění těchto požadavků ze strany českého obalového průmyslu, ale zároveň, a dalo by se dokonce říci především, prověřit schopnost národních kontrolních orgánů tyto požadavky vymáhat.
Food and Veterinary Office
Odborníci zabývající se obalovými technologiemi jistě zaregistrovali snahu EU vyrovnat požadavky kladené na výrobu potravinových obalů s požadavky na obaly pro farmacii. Orgánem, který má zajistit, aby kontrola dodržování aktuálních požadavků byla vykonávána a vynucována, je Evropská komise. Ta za tímto účelem zřídila Food and Veterinary Office (FVO), jenž má kromě kontrol samotných za úkol informovat o jejich výsledcích a budovat kontrolní systém fungující v celé EU. FVO také definuje prioritní oblasti, jimiž je třeba se zabývat, a na základě takto určených priorit pak připravuje inspekční program, což je seznam zemí a oblastí v nich kontrolovaných. Právním základem misí FVO je článek 45 nařízení EP a Rady (ES) č. 882/2004.
Legislativní rámec
Základním v současnosti platným nařízením, které se týká materiálů přicházejících do styku s potravinami, je nařízení EP a Rady (ES) č. 1935/2004. Toto nařízení zmiňuje i aktivní a inteligentní balení, jejichž existenci starší předpisy samozřejmě nepředpokládaly, tedy jejich využití neumožňovaly, neboť uvolňování jakýchkoliv látek z obalů do potravin bylo považováno za nežádoucí. Dokument odkazuje v článku 7 i na úlohu EFSA, Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, zřízeného nařízením EP a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002. Předpisy, které mohou mít vliv na lidské zdraví, tedy i předpisy týkající se materiálů přicházejících do styku s potravinami, se přijímají po konzultaci s Evropským úřadem pro bezpečnost potravin. V příloze č. 1 nařízení EP a Rady (ES) č. 1935/2004 jsou vyjmenovány skupiny materiálů, jejichž použití může být (podle článku 5) upraveno dalšími předpisy. Žádost o zařazení nové látky do tohoto seznamu musí být rovněž schválena tímto úřadem.
Prohlášení o shodě
Článek 16 nařízení EP a Rady (ES) č. 1935/2004 ukládá povinnost k materiálům a předmětům, ošetřeným tímto nařízením (případně předpisy navazujícími podle článku 5), přiložit písemné prohlášení, že jsou v souladu s předpisy, které se na ně vztahují. Musí být k dispozici i odpovídající dokumentace, která tuto shodu dokládá. Tato dokumentace musí být zpřístupněna příslušným orgánům, pokud o to požádají. Toto nařízení nebrání členským státům, aby ponechaly v platnosti nebo přijaly vlastní vnitrostátní předpisy, které upraví prohlášení o shodě pro dané materiály a předměty.
Slovensko už po auditu
Inspektoři ze Slovenska si mohli oddechnout už loni v létě. Audit FVO tam proběhl v červnu 2009. S důležitými postřehy z průběhu auditu seznámila účastníky semináře Obaly pro potraviny Milada Syčová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Popradu. Především zdůraznila, jak důležité je splnit v praxi požadavek součinnosti kontrolovaných firem s auditory. Za součinnost se nepovažuje pouze ochota, ale především připravenost týmu, který auditory na místě provází, odpovědět okamžitě na všechny otázky. Rovněž veškeré požadované dokumenty musí být dobře připraveny, jakékoliv dodatečné dohledávání informací působí potíže.
Přes tyto požadavky však z případných zjištění většinou nevyplývají nějaké závěry pro zúčastněné firmy. Audity jsou zaměřeny hlavně na kontrolu způsobů vymáhaní daných předpisů příslušnými orgány na národní úrovni. Je to tedy tak trochu kontrola postupu inspektorů. Ovšem je třeba stále pamatovat, že spolupráce firem je povinná a je podchycená evropskou legislativou. Kromě toho, audit samozřejmě neprobíhá jen tak, vizitku dostaneme všichni společně, firmy i kontroloři, v podobě inspekční zprávy, která je veřejně dostupná a jistě má značný vliv na vnímání podnikatelského prostředí v naší republice. Nepochybně k ní může být přihlédnuto při zvažování žádostí o granty z fondů EK a v neposlední řadě se případné nechtěné nálepky lze zbavit pravděpodobně až po dalším auditu.
Gabriela Karczubová
Box:
Vzor pro účastníky semináře
Protože správné používání tohoto prohlášení a jeho vymáhání je jedním z bodů kontroly FVO, rozhodla se Česká obalová asociace SYBA zpracovat ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem vzor Prohlášení o shodě, který poskytla účastníkům semináře Obaly pro potraviny, konaného 28. 1. 2010 v Praze. Při sestavování vzoru, zaměřeného především na plasty, vycházeli jeho tvůrci z předpisů EU a zároveň z dokumentu International Food Standard 5/2007: Požadavky na balení, který odkazuje na Přílohu č. 3 vyhlášky č. 38/2001 Sb. definující náležitosti prohlášení o shodě. Ve vzoru jsou výrobky, na něž se prohlášení vztahuje, uvedeny takovou formou, aby bylo přesně určeno, o který výrobek se jedná, v případě většího množství výrobků lze použít přílohu. Kromě prohlášení, že tyto výrobky splňují požadavky stanovené nařízením EP a Rady (ES) č. 1935/2004, uvádějí tvůrci vzoru ještě další specifikace týkající se použití výrobku, jako jsou typy potravin, s nimiž má přijít do styku, doba a teplota pro manipulaci s ním a pro skladování při styku s potravinami, a dále poměr mezi velikostí povrchu, který je ve styku s potravinou a objemem potraviny (či simulantu) používaným k určení souladu výrobku s příslušnými předpisy. Ve vzoru jsou uvedeny i informace o použitých látkách, na něž se vztahují omezení nebo specifikace podle vyhlášky č. 38/2001 Sb., a informace o použitých látkách, na něž se vztahuje omezení v potravinách.