Problematika úspěšné postupné implementace technologie RFID velmi úzce souvisí s následujícími aktivitami, kterým byla v rámci referenční návštěvy českých odborníků v Norsku věnována patřičná pozornost.
Projekt eSporing – bezpečnost potravin a vysledovatelnost v Norsku
Problematice bezpečnosti potravin a vysledovatelnosti je v Norsku soustavně věnována velká pozornost. Důkazem toho je projekt eSporing (e-vysledovatelnost), který byl odstartován v roce 2007, kdy vláda uvolnila na jeho vývoj zhruba 30 mil. NOK (asi 100 mil. CZK). Jednalo se o urychlenou reakci na vážný problém v oblasti kvality produkce masného průmyslu, který stál ve svém důsledku životy několika lidí.
Státní organizace eSporing, vlastněná ministerstvy zemědělství, rybolovu a zdravotnictví, dostala za úkol vyvinout do roku 2010 systém k zajištění národní elektronické infrastruktury pro efektivní výměnu informací podél celého logistického potravinářského řetězce a pro umožnění komunikace mezi obchodními partnery (efficient exchange of information). Cílem je dosažení efektivní vysledovatelnosti s prioritním důrazem na potravinářství, zejména pak na segment masného a rybného průmyslu. Současně by měl být i pro konečného zákazníka dosažitelný trvalý internetový přístup ke konkrétním vybraným datům o výrobcích (např. datum exspirace, šarže, doba minimální trvanlivosti apod.) včetně případného systému varování před produkty se sníženou kvalitou. Dodatečná možnost kontroly vlastností již zakoupené konkrétní spotřebitelské jednotky je uvažována s využitím aplikace GS1 DataMatrix vedle již existující identifikace na bázi běžných, lineárních čárových kódů. Finální představou je tedy přímá možnost kontroly produktů zákazníkem, neboť zmíněné dvoudimenzionální kódy GS1 DataMatrix, obsahující doplňkové informace, lze mimo jiné snímat také mobilními telefony!
RFID laboratoř v Oslu
Referenční návštěva v RFID Innovasjonsentr byla spojena s ukázkami využití RFID technologií, způsobů testování a měření RFID tagů a testů spolehlivosti.
RFID Innovasjonsentr je laboratoř, která byla založena společnostmi GS1 Norway a Sintef, největší výzkumnou a vývojovou organizací v Norsku. Laboratoř se primárně zabývá vývojem a testováním RFID řešení, a to jak v rámci projektů vědy a výzkumu, tak jako nezávislé testovací a referenční pracoviště pro koncové uživatele a technické organizace. V neposlední řadě podporuje rozvoj znalostí o problematice RFID a EPCIS formou seminářů, školení, workshopů aj. Do budoucna se počítá rovněž se službami certifikace řešení. Velký důraz je přitom kladen na těsnou spolupráci s poskytovateli řešení. V současné době úzce spolupracuje s 35 technickými společnostmi, které jsou partnery laboratoře.
Společnou iniciativou evropských členských organizací GS1 in Europe v oblasti radiofrekvenční identifikace bylo vytvoření sítě koordinovaných laboratoří, které se zabývají podporou adopce technologie RFID-EPC na evropském trhu. Jedním z cílů této sítě RFID-EPC laboratoří je sjednotit metodiku k provádění testů, koordinovaně se podílet na pilotních projektech v rámci evropského trhu a nabízet obdobné portfolio služeb a nástrojů, které podpoří implementace radiofrekvenční identifikace v praxi. Jednotlivé laboratoře se odlišují ve svém zaměření. Uvedená specializace činí evropskou síť laboratoří unikátní z hlediska pokrytí širokého portfolia aplikačních oblastí.
Tracetracker – specialista na potraviny
Jako velmi zajímavé bylo hodnoceno setkání se společností Tracetracker. Tato společnost je lídrem na poli globálního řešení vysledovatelnosti v oblasti potravinářského průmyslu. Původní myšlenka založení společnosti spadá do konce 90. let jako reakce na několik skandálů s kontaminovanými potravinami v západní Evropě. Vizí společnosti je zajistit kompletní přehled o potravinových produktech v celém řetězci od prvotní suroviny přes zpracování, distribuci až ke konečnému spotřebiteli prostřednictvím elektronické komunikační platformy Global Traceability Network (GTnet). Obsahem setkání bylo kromě představení společnosti a základních informací o poskytovaných službách rovněž seznámení se s konkrétními realizovanými projekty a jejich přínosy v kontextu s elektronickou platformou GTnet a zajištěním globální vysledovatelnosti.
mb