Hořovická společnost Uniware uvedla na český trh japonskou ofsetku silnou zejména v obalovém tisku. Přestože před půlstoletím začínala vyrábět tiskové stroje ve spolupráci s Francouzi, je již léta firma Mitsubishi známa jako průkopník dnes obecně užívaných technických řešení, jako je například uspořádání válců v poloze tzv. 7 hodin s tlakovými a přenášecími válci dvojnásobných průměrů.
Hořovická společnost Uniware se stala oficiálním českým prodejcem tiskových strojů Mitsubishi teprve nedávno, po loňském veletrhu drupa, na němž firma představila novou řadu strojů Diamond. Jde především o model V3000, který oproti předešlé řadě 3000 přinesl přes osmdesát změn, zejména v automatizaci a redukci přípravných časů.
Když selže elektronika, musí to jít mechanicky
Design tohoto archového stroje vyvinuli japonští designéři spolu se skandinávskými. Využívá Lumix LED pruhů s titanovými vlákny na nakladači, vykladači i tiskové jednotce, které barevně signalizují stav dané jednotky. Modrá signalizuje zastavení, červená čištění a zelená pohotovost. Na krytech byl použit superplastický zinek spojující vlastnosti kovu a plastu, který zlepšil design, ale také snížil hladinu hluku a elektromagnetického záření. Zmíněný kov tvarovaný pod tlakem byl dosud využíván zejména v lékařských přístrojích. Superplastický zinek umožňuje designově dobře zpracovat zakřivené trojrozměrné prvky, které prakticky nelze vyrobit tradičními postupy tváření kovů. Velmi tvrdý nátěr povrchu a japonský lak známý z tradičních řemesel jsou použity na destičkách s firemním logem na bocích tiskových jednotek. Spodní část krytů jednotek má zářezy a úkosy směrem dovnitř, což rozšiřuje plochu obslužné lávky.
Rychlost tisku byla zvýšena na 10 000 archů za hodinu s výrazným snížením makulatury. Lze archivovat data pro až 10 000 zakázek. Tisková doba je oproti neproduktivním časům (údržba, příprava, čištění, seřízení apod.) v poměru 3 : 1, zatímco dříve byla zhruba 1 : 1.
Nové rozhraní Diamond Color Navigator umožňuje nastavení denzit a rovnováhy barev podle vizuálního vnímání barvy obsluhou na všech jednotkách přes dotykový displej, bez nutnosti nastavovat každou zónu zvlášť. Navigator může být použit i pro nastavení registrů, vlhčení a duktoru barevníků a další funkce.
Automatická myčka zkrátí čas mytí oproti předchozímu modelu o 2,5 minuty na devět minut díky současnému mytí barevníků a potahů. U protitlakových válců byl zcela eliminován čas potřebný na změnu tlaků při změně šířky média. Doba mazání byla zkrácena o více než 70 hodin ročně vzhledem k zavedení bezmazných hřídelí chytačů a použitím bezmazných ložisek u chytačových hřídelí tlakových a přenášecích válců. Instalace volitelné odsávací jednotky tiskového prášku ve vykladači usnadňuje práci s čištěním. Výměnu barevníkových válců zjednodušuje jejich nižší hmotnost a lepší uspořádání. Vanička s vlhčicím roztokem je vysunovatelná. Celkově jde o úsporu až 75 servisních hodin ročně. Třímódový vlhčicí systém reguluje pokrytí barvou pomocí přistavení různého počtu barevníkových válců.
Na modelu V3000 stojí za pozornost i opční balíček technologických řešení Power Plus. Obsahuje mj. automatický měnič tiskových desek SimulChanger. Ten byl vyvinut ve spolupráci s kosmickým programem Mitsubishi – firma, v jejímž téměř čtyřicetimiliardovém ročním obratu tvoří tiskové stroje jen asi miliardu USD, totiž vyrábí asi sedm set různých produktů od elektrocentrál až po zmíněné technologie pro výzkum vesmíru. Na rozdíl od konkurenčních řešení nevyužívá Mitsubishi při výměně desek servomotorů, což umožňuje řešení zlevnit a učinit je odolnějším vůči poruše: filozofií firmy totiž je, aby, pokud selže elektronika, bylo možné danou operaci dokončit mechanicky. Desky lze také použít vícekrát, což u automatických systémů vkládání zdaleka není běžné. Všechny tiskové desky mohou být vyměněny do 75 sekund – podle údajů výrobce nejrychleji na světě – bez ohledu na počet tiskových jednotek stroje. Obsluha stroje pouze umístí desky do držáků jednotek, staré desky jsou vyjímány automaticky. Počet operací se sníží o tři čtvrtiny a potřebný čas o polovinu.
Zaměření na obaly v krizi pomáhá
Podle Yoshihisy Sekiho, viceprezidenta Mitsubishi Europe, pomáhá v dobách finanční krize tiskovým strojům Mitsubishi jejich zaměření na obalový průmysl a potisk speciálních substrátů pomocí UV barev Toyo a zušlechťujících technologií typu UV laků. Mezi vzorky, které Y. Seki v Hořovicích představil, byla například modře potištěná metalická fólie s matovým lakem, kašírovaná na papír.
Krize ale samozřejmě postihla i Mitsubishi – letos v Evropě instaluje zřejmě jen kolem desítky strojů, zatímco loni to bylo dvacet a před třemi lety se tento počet pohyboval v rozmezí 40 a 50. Jedním ze záměrů firmy je více expandovat do střední a východní Evropy, na evropském trhu také hodlá prodávat stroje montované především z japonských dílů v čínské pobočce Mitsubishi, můžeme se také těšit na průnik Mitsubishi do segmentu malých strojů ve formátu 70 x 50 cm.
Tiskové stroje Mitsubishi se vyrábějí v Mihaře v západním Japonsku. Čeští zájemci se na ně zatím jezdí dívat do firemního střediska v britském Leedsu nebo do britských tiskáren. Uniware chce ale do roka instalovat stroj ve formátu B1 ve svém hořovickém centru a do konce roku plánuje na českém trhu prodej alespoň tří strojů inovované řady Diamond.
Miroslav Dočkal