
říká account manager divize Robotika společnosti ABB.
Společnost ABB patří v Evropě již řadu let k vedoucím dodavatelům průmyslových robotů, automatizovaných výrobních systémů a s tím spojených služeb. Představuje špičku nejen v technologiích pro automatizaci, známá je i svými produkty z oblasti energetiky. S Radkem Velebilem jsme hovořili o využití robotů především v balení potravin a nápojů.
Svět balení: Vaše společnost, která je součástí světové firmy se zastoupením ve více než stovce zemí, existuje na českém trhu již od roku 1970. Zaměstnává zde 2500 pracovníků v osmi lokalitách (Brno, Praha, Ostrava, Jablonec n. Nisou, Trutnov, Plzeň, Most, Teplice). Můžete stručně představit působení divize Robotika?
Radek Velebil: V České republice realizujeme prodej především průmyslových robotů řízených v šesti osách s nosností od 5 kg do 500 kg, robotů určených především pro lakování. V oblasti obalového průmyslu a potravinářství dodáváme hlavně paletizační roboty a vysokorychlostní roboty s paralelní kinematikou. Kromě balení a paletizace jsou roboty v této oblasti využívány zvláště k manipulaci s materiálem a pickingu (přenášení drobných výrobků).
Veškerá řešení nabízíme v rámci komplexních dodávek, které zahrnují řadu dalších doplňkových služeb. Vedle oživení a uvedení ABB zařízení do provozu a zaškolení obsluhy či záručního servisu poskytujeme poradenství v podobě konzultačních služeb, zajišťujeme náhradní díly i pozáruční servis. Máme i vlastní školicí středisko s výukovými roboty IRB 140 s řídicím systémem S4C+ a novým řídicím systémem IRC5. Zákazník může využít i offline programování pomocí RobotStudia. V tomto případě se jedná o software pro simulaci a offline programování od ABB, který umožňuje programování robota na počítači bez nutnosti zastavení výroby. Rovněž umožňuje dopředu připravit programy robotů, což zvyšuje celkovou produktivitu. Programování offline s využitím technologie virtuálního robota funguje tak, jako byste měli reálný robot na vašem počítači.
SB: Co se týká balení, zatím se nejčastěji s roboty setkáváme v potravinářském segmentu – v balení nejen potravin, ale i nápojů. Můžete uvést příklady konkrétní aplikace vašich robotů v těchto odvětvích?
R. V.: Manipulace s potravinami a jejich balení včetně paletizace patří opravdu k častým, ale nikoli jediným aplikacím. Obdobný sortiment robotů je využíván i v nápojovém průmyslu či farmacii. S roboty ABB se můžete setkat při paletizaci PET láhví i alkoholu ve skleněných láhvích. K velmi úspěšným produktům v tomto sortimentu patřilo řešení pro firmu Rudolf Jelínek, a. s. V této vizovické likérce nyní skládá robot na paletu kartony plné lahví.
V době, kdy jsme byli osloveni, byly kartony s lihovinami skládány na palety ručně. Zákazník zde měl velmi přesnou představu o tom, jaké požadavky by měl robot splňovat. Kromě jiného musel být schopen složit přes sto palet za směnu a jeho uchopovací hlava měla být konstruována na tři druhy kartonů používaných pro balení lahví.
Požadovaný robot byl instalován během jediného týdne. K tomu dopomohlo využití simulace v režimu offline a programování v prostředí 3D softwarem ABB RobotStudio. Tento program umožňuje předem ověřit návrh pracoviště i dosahy robota a navrhnout optimální rozmístění okolních zařízení (dopravníky, ovíječka apod.). Robot má univerzální uchopovací hlavu s dvaceti přísavkami, která je univerzální a při změně kartonu se pouze aktivuje příslušný počet sekcí přísavek. Řídicí systém robotu IRC5 je spojen s řízením balicí linky sběrnicí Profibus. Obsluha má k dispozici obslužný panel pro ovládání pracoviště. Může např. zadat aktuální typ kartonů, který se mění i třikrát za směnu. Dolaďování SW či jiné změny řeší technik ABB, který je schopen do řídicího systému robotu zasahovat prostřednictvím notebooku připojeného pomocí portu LAN. Vedle toho má robot i rozhraní USB.
Kartony s lihovinami přijíždějí téměř nepřetržitě na válečkovém dopravníku do pracovního prostoru robotu. Jeho úkolem je vždy „přisát“ dva kartony a uložit je na správné místo na paletě. Po jejím naplnění se paleta posune do ovíječky, kde je zabalena do fólie. Na její původní místo se ze zásobníku uvolní další paleta a robot může pokračovat. Pracovní prostor robota je chráněn oplocením a dalšími bezpečnostními prvky, např. senzory, které při narušení prostoru robot vypnou.
SB: Jaké jsou požadavky na „obalového“ robota v potravinářském průmyslu?
R. V.: Hlavní požadavky na robota v potravinářských provozech jsou odběr produktu z pásu, vkládání do obalu, vkládání spotřebitelských obalů do obalů sekundárních a samozřejmě konečná paletizace. Velmi využívanými jsou v procesu vkládání roboty IRB FlexPicker. K technologické špičce (robot druhé generace) patří nový model FlexPicker™ IRB360, který byl navržený pro aplikace odebírání a přemísťování. Tento robot navazuje na generačně předchozí řadu ABB FlexPicker™ IRB340. Model IRB 360 může být dodáván i v nerezové omyvatelné verzi, tato verze je vhodná pro místa, která jsou v přímém kontaktu s potravinami. Robot splňuje certifikát normy IP 69K a jeho konstrukce je taková, že je možné jej čistit běžnými průmyslovými metodami. Jedním z přínosů je o 50 % vyšší nosnost, do 3 kg. Zvýšená nosnost přináší dvě jasně definované výhody – schopnost přenášet těžší předměty a možnost použití i velmi sofistikovaných chapadel pro manipulaci s různými výrobky.
U IRB 360 je navíc rozšířený dosah na 1600 mm. Doplňkem nové generace robotů FlexPicker je osvědčený software PickMaster, který umožňuje modelování aplikací a napomáhá optimalizaci u instalací s větším počtem robotů.
Roboty z ABB jsou využívány v cukrovarech, pekárnách či při balení masa, protože představují přesná a velmi hygienická zařízení, která dokáží manipulovat stejně dobře s těstem jako s mraženou zeleninou. Často jsou využívány i pro flow pack balení. Dotykové vysokorychlostní roboty u nás používá známý výrobce sušenek a oplatek Opavia LU. Nové komplexní řešení, které jsme nedávno zpracovávali, přináší zkvalitnění ve výrobě i firmě Hamé. S roboty se však můžeme setkat i přímo u obalářských firem, tedy výrobců obalových materiálů či krabic. Takovým příkladem za všechny může být společnost SCA.
SB: V oblasti paletizace však nacházejí větší využití roboty se sériovou kinematikou, které jsou obvykle čtyřosé. ABB patří k technologické špičce i ve vývoji těchto robotů. Jak vypadá řešení pro paletizaci s využitím vašich robotů?
R. V.: Mezi standardní roboty využívané v oblasti paletizace patří především IRB 4400, IRB 660 a IRB 7600 (ten je pro nejtěžší aplikace, je šestiosý). K nejmodernějším a nejvíce využívaným systémům dneška patří IRB 660. Jedná se o čtyřosý robot s dosahem 3,15 metru a užitečným zatížením 250 kg, což je ideální pro paletizaci pytlů, krabic, přenosek, lahví a dalších kontejnerů. Optimalizovaný výkon jeho motoru a výkon pohybu zajišťují výrazně kratší doby cyklů, než mají konkurenční produkty. Působivý dosah robota znamená, že může obsluh
ovat až čtyři přísuvné dopravníky, dva stohy palet, jeden stoh prokladových archů a čtyři výstupní paletizační linky. Robot pracuje s opakovatelností polohy ±0,03 mm, velmi dobrá je i celková přesnost dráhy. Robustní provedení robota a stupeň krytí IP 67 zajišťují stabilní výkon i v nejnáročnějším prostředí. I u těchto robotů je využíván SW PickMaster. Na rozdíl od FlexPickerIRB 360, který využívá PickMaster3, pro paletizační roboty je přizpůsoben PickMaster5.
SB: Děkujeme za informace.
Jana Žižková, Ladislava Caisová
Box: Radek Velebil
Pracuje ve firmě ABB na pozici account manager v divizi Robotika. Jeho doménou je zvláště využití robotů a jejich aplikace v potravinářském průmyslu.