
Nápojové kartony, nebo PET lahve? To byl název panelové diskuse, která proběhla v rámci zářijového veletrhu drinktec v německém Mnichově. Zaměřila se na otázku, která z těchto dvou forem balení (ať už při výrobě nebo likvidaci) je šetrnější k životnímu prostředí, avšak vyzněla poněkud jednostranně, protože se jí nakonec nebyl ochoten zúčastnit žádný z představitelů firem vyrábějících nápojové kartony.
„Láhve PET se dají recyklovat daleko lépe než papír a také než jiné typy plastů, protože na rozdíl od nich během tohoto procesu neztrácejí postupně svou kvalitu,“ prohlásil v úvodu diskuse Jürgen Bruder z Německého svazu výrobců plastových obalů (IK), který si také postěžoval na „agresivní reklamy tyto lahve kritizující“. Na druhou stranu Alfred Strigl, ředitel německé konzultační agentury plenum, považuje za přátelštější k přírodě papír, nezmínil se ovšem, že jeho výroba se neobejde mimo jiné bez kácení stromů a znečišťování vodních toků z příslušných továren.
Některá kalifornská města nechtějí PET lahve
Ne že by výroba PET lahví byla bez problémů, i když Jürgen Bruder ujišťoval, že je k ní potřeba jen zlomek celkového množství ve světě vytěžené ropy a že za několik desetiletí se navíc budou dělat z jiných surovin, na které se mezitím přijde. Daleko vážnějším problémem každopádně je, jak se těchto lahví zbavit po použití. V Kalifornii už se dokonce stal natolik závažným, že některá tamní města chtějí podobnou formu balení úplně zakázat.
Případ sám o sobě je pak obrovská plastová „skvrna“, která plave v Tichém oceánu relativně nedaleko pobřeží výše zmíněného amerického státu a podle některých expertů už dosáhla velikosti Texasu. Není ovšem složena pouze z PET lahví, obsahuje například i tašky, kelímky a další obaly. Nikdo zatím ještě nezjistil, jak jsou v ní jednotlivé druhy plastu zastoupeny.
Účastníci diskuse se v této souvislosti shodli, že v Německu lze situaci označit za daleko lepší, protože je mnohem rozšířenější recyklace těchto lahví, a to především díky zálohovému systému, v rámci kterého se jich většina zase vrací do obchodů. Ředitel Federace německého potravinářského a nápojového průmyslu Peter Feller ovšem zároveň přiznal, že tento podíl v poslední době klesá.
V USA mimochodem stupeň této recyklace, zdá se, do značné míry záleží na stavu tamní ekonomiky. „Když je velká nezaměstnanost, recyklace plastových lahví – stejně jako těch skleněných nebo i plechovek – se zvyšuje, tedy alespoň v těch státech unie, které přijaly zákony týkající se zálohování, zatímco když je práce dostatek, klesá,“ upozornil Stephen Hawksworth ze společnosti PTI Recycling Systems.
Polovina ovocných nápojů stále ještě v kartonech
Vraťme se však k celosvětovým trendům – pokud se týče následného využití PET lahví, až 50 % jich bez problémů může posloužit při výrobě nových produktů (nejvíc v textilním průmyslu), přičemž dlouhodobým cílem je tento podíl zvýšit na 80 %. Firmy, které s takovými lahvemi coby s odpadem pracují, ovšem momentálně naopak čelí problému, že jich nemají dostatek, upozornil v této souvislosti mluvčí mnichovského veletrhu Johannes Manger. Ani výrobci, kteří PET lahve dodávají nápojovému průmyslu, to ostatně nemají jednoduché. Množství potřebné suroviny už není bezedné, varoval Johannes Manger, což výrobu těchto lahví ohrožuje nejen z hlediska kvantitativního, ale i kvalitativního.
Vedle vlivu na životní prostředí, pokud se tohoto typu balení týče, se diskuse dotkla také jeho aspektů zdravotních. Účastník ze Spojených států například upozorňoval, že někteří odborníci v jeho zemi radí matkám, aby své kojence krmily ze skleněných lahví, protože ty z plastu by mohly obsahovat látky podobné hormonům…
Mnichovská diskuse též konstatovala, že podle údajů GfK už čtyři pětiny veškeré balené vody se v současné době prodávají v PET lahvích. Na druhé straně téměř polovina ovocných nápojů je stále ještě nabízena v kartonech. Tento podíl ovšem postupně klesá ve prospěch dalších tří používaných typů, tedy plastu, skla a kovu.
Jürgen Bruder v závěru diskuse účastníky přesvědčoval, že v PET lahvi se nápoje prodávají lépe než v kartonech, jelikož jsou prostě výhodnější pro zákazníka. „Může vidět, co je uvnitř, ještě než ji otevře, a také se z ní může napít, aniž by se polil,“ vysvětlil, zároveň ovšem přiznal i jednu jejich nevýhodu ve srovnání s kartony, totiž že zaberou víc místa v lednici…
Plast letos poprvé hlavním obalem nápojů
Již zmíněný Stephen Hawksworth z PTI Recycling Systems přijel na drinktec, aby se svou oficiální prezentací vystoupil na akci zvané PET World Congress 2009, která se též konala coby součást mnichovského veletrhu. „Globální poptávka po této formě balení, která je mimochodem nejlevnější a nejméně také zatěžuje ovzduší oxidem uhličitým, se má zvýšit z letošních téměř patnácti miliard tun na více než třicet miliard v roce 2015 – čili se zdvojnásobí,“ upozornil tento odborník s odkazem na extrapolované údaje firmy Gerson Lehman, „avšak informace amerického Institutu pro recyklaci obalů říkají, že z celkového množství PET lahví ve světě prodaných se pouze dvacet jedna procent vrací do výroby, zatímco v případě plechovek činí ten podíl čtyřicet tři procenta,“ (pokud se týče skla, je to mimochodem dvacet procent).
Důvody, proč je recyklace hliníku více než dvakrát tak vyšší, než je tomu u PET lahví, jsou podle Stephena Hawkswortha dva. „Za prvé je dosti drahé tento kov vyrobit, takže se recyklace opravdu finančně vyplatí, a za druhé lahve, o kterých tady hovoříme, byly původně propagovány jako produkt na jedno použití a takovéto jejich vnímání stále ještě přetrvává.“
Účastníci akce zvané PET World Congress 2009 každopádně konstatovali, že v letošním roce se plast podle očekávání poprvé stane hlavní formou balení nápojů. „Předpokládá se, že na námi diskutované lahve už připadne celá třetina světového trhu – sklo se octne v těsném závěsu a plech bude následovat až se značným odstupem,“ řekl k tomu mluvčí mnichovského veletrhu.
Láhev nesmí být lehce beztvarou hmotou
Charakteristickým jevem je snaha dodavatelů PET lahví co nejvíce snížit jejich hmotnost. Když se v roce 2005 konal předchozí ročník veletrhu drinktec, jeden vystavovatel ve svém stánku coby inovaci prezentoval nejlehčí PET láhev na světě (šlo o půllitrový objem), která vážila pouhých 12 gramů. V dnešní době mají ty běžně používané méně než devět gramů.
Snižování hmotnosti ovšem nesmí být na úkor pohodlnosti pro uživatele. „Důležité je zachovat pocit, že stále držím v ruce láhev, ne nějakou měkkou a lehce beztvarou hmotu, která se po otevření rozbředne,“ upozornil Johannes Manger.
Nejen PET, ale i…
Podívejme se ještě na tři další materiály kromě PET, z nichž lze také plastové láhve vyrobit. Jedním z nich je PEN (p
olyetylen naftalát), který má některé vynikající vlastnosti, ale je drahý, takže se hodí především coby obal vratný, zálohovaný. Druhými dvěma pak jsou PP (polypropylen) a PS (polystyren). V těchto případech se však zase doporučuje lahve plnit pouze nesycenými nápoji.
Problémem všech nových typů plastu je skutečnost, že stejně jako PET je jejich zdrojem ropa. Budoucnost by tak podle účastníků veletrhu drinktec mohla patřit tzv. regeneračním surovinám. Odhaduje se ostatně, že trh s bioplasty v příštích deseti letech stoupne až o deset procent.
Lubomír Sedlák