Pro vytváření metalických tiskových efektů byla dosud používána metoda tzv. horké ražby, tisk metalickými barvami nebo barvami MFX. Inovativní metodou metalického tisku je studená ražba. Technologie s názvem Prindor, která přináší další možnosti metalických efektů, je začleněna přímo do tiskového stroje. Jedná o in-line zpracování, jež zkracuje celkovou dobu tisku.
Základním principem Prindoru je přenos metalické fólie na substrát. Horká i studená ražba používají fólii s metalickou vrstvou. Zatímco horká ražba dokáže vytvářet velmi výrazné efekty, lze ražbou za studena docílit mnohem jemněji prokresleného obrazu, tedy i propracovanějších efektů. I když byla tato technologie původně určena pro tisk etiket, lze ji použít i v dalších oblastech. Ve srovnání s horkou ražbou představuje také ekonomické výhody. Zařízení umožňuje nanášení fólie bez nutnosti výroby drahých štočků. Jako forma slouží běžná tisková deska. Provoz Prindoru vyžaduje také podstatně kratší čas na přípravu stroje.
Jemnost, preciznost, rychlost
Technologie InlineFoiler Prindor funguje jako nadstavba ofsetového stroje. Na plochy budoucí aplikace fólie se nejdříve nanese adhezní barva. Poté se sem z nosné fólie krátkým kontaktem nanese metalizovaná vrstva. Během několika následujících sekund dochází k ukotvení metalické vrstvy na archu. Dále je možné tisknout běžným tiskem a aplikovat další zušlechťovací efekty (disperzní či UV laky apod.).
V Evropě je podobných strojů v provozu méně než deset, na světě pár desítek. V České republice jej zatím jako jediná vlastní brněnská firma TOP TISK obaly (výrobce obalů pro potravinářský, farmaceutický a kosmetický průmysl.)
Velkou výhodou studené ražby je vysoká jemnost kresby. Horkou ražbou lze zobrazovat motivy, jejichž jemnost je omezena technologií pro výrobu štočku, přičemž složitost štočků má silný vliv na zvýšení ceny. Studená ražba dokáže velmi levnou tiskovou formou aplikovat fólii dokonce i v rastrech, a to s vysokou brilancí. Důležitá je také precizní přesnost soutisku na úrovni ofsetu často vyšší než je tomu v kombinaci s horkou ražbou.
Tyto vlastnosti umožňují vytvářet velmi zajímavé efekty včetně plynulých přechodů mezi metalickými barvami, především mezi stříbrnou zlatou. V některých případech nemůže studená ražba nahradit jiné technologie, například zmíněnou horkou ražbu. Poskytuje však široké spektrum nových možností.
Technologie studené ražby Prindor má kromě jemnosti a přesnosti i další výhody. Tou první je rychlost. Protože se kovové efekty aplikují v jednom průchodu při ofsetovém tisku, lze dosáhnout rychlosti 15 tisíc archů za hodinu. Při použití na obalech odpadá nutnost investovat do jiné lepicí technologie. Lepení konvenčními metodami je možné, protože lepicí plochy zůstanou nepotištěny.
Ovlivněno není ani zobrazení speciálních kódů. To je podstatné například u léčiv, kde se obaly na plnicích linkách pohybují vysokou rychlostí a čtečky je při plnění musejí rozpoznat. U běžného celoplošného metalického tisku je pro servisní kódy nutné vytvořit podklad bílou barvou, která je ve výsledku spíše šedá a může čtečkám působit potíže. Studená ražba dá metalický vzhled pouze stanoveným oblastem a servisní kódy ponechá dobře čitelné.
Ocenění v předstihu
Zušlechtění technologií Prindor dokáže dát metalický efekt jakékoli procesní i přímé barvě. Protože konečné barvy vypadají jinak při návrhu a jinak na papíře, vytvořila firma TOP TISK obaly ještě před zahájením samotné výroby pro své zákazníky základní srovnávací vzorníky. Umístila je do atraktivního obalu potištěného technologií Prindor. Vzorník získal letos v létě ocenění Obal roku 2009.
Ladislava Caisová
Box 1: Jediný v ČR
Ve společnosti TOP TISK obaly uvedli před nedávnem do provozu nový tiskový stroj Roland 706LTTLV HiPrint. Jedná se o šestibarevnou linku se dvěma lakovacími jednotkami, která tiskne ve formátu B1. Jako první tiskový stroj v České republice je vybavena technologií InlineFoiler Prindor pro ražbu fólií za studena.
Box 2: První aplikace
Dobré využití nalézá Prindor u skládačkových papírových obalů. S metalickými efekty jsou atraktivnější a navozují dojem luxusu. Hodí se tedy např. pro prémiové edice. Obaly potištěné technologií Prindor u nás jako první uvedla na trhu firma Walmark, výrobce potravinových doplňků. Využila studenou ražbu u obalů hned u několika výrobků, konkrétně Proenzi 3, Viadermu a Lecitinu.