
Již dlouho neplatí, že se policové regály používají pouze v archivech či k ukládání šanonů. Dnes se s nimi setkáte ve farmaceutickém průmyslu, ve skladech s elektrotechnickým materiálem nebo např. při skladování drobných autodílů. Policové regály nacházejí uplatnění tam, kde je vyžadován rychlý přístup ke zboží drobnějšího charakteru.
Nejsou určeny jen pro archiv
Využití policových regálů je poměrně široké. Důvodem je především jejich velká variabilita. Kromě jednoduchých regálových systémů mohou být stavěny a uspořádány do systémových celků. Z kovových konstrukcí vznikají patra, galerie či mezaniny. Proto se s nimi nesetkáváme pouze v archivech, ale většinou mají otevřenou cestu do jakýchkoli oborů a činností.
„Policové regály patří k nejrozšířenějším skladovacím systémům. Jsou vhodné pro ukládání různých druhů zboží, které není uloženo na paletách – např. papírové krabice, plastové boxy, ale i větší samostatné díly,“ podotýká Petr Kyncl ze společnosti PROMAN a dodává, že při použití dalšího příslušenství lze v těchto systémech skladovat i pneumatiky nebo drobné součástky. Policové regály najdou uplatnění i v archivech, pro skladování knih a šanonů, vhodné jsou i k instalaci zásuvek a šuplíků. Podle přání zákazníka lze vytvořit i pracovní stoly. „Při realizaci policových systémů se snažíme vždy splnit všechny požadavky zákazníka. V první řadě na maximální funkčnost, bezpečnost, variabilitu a v neposlední řadě požadavky na ergonomii. Po technické stránce splňují policové systémy všechna potřebná kritéria, důkazem je jejich schválení ve státní zkušebně.“
Daniel Göllner, vedoucí systémového oddělení společnosti Jungheinrich (ČR), upozorňuje na možnost řešení policových regálů ve velkých výškách. Zboží může být uloženo až v jedenácti metrech. V těchto případech dochází k vychystávání velkých objemů na malém místě.
„Policový regál může sloužit pro ukládání volného materiálu nebo v KLT boxech. Zakládání a vychystávání provádí obsluha ručně. K policím se však musí nějak dostat, takže se běžně používá vychystávací vozík,“ vysvětluje Daniel Göllner.
Stavebnicový systém usnadňuje montáž
Policové regály tvoří svislé stojiny a vodorovné nosníky. Na nosníky se pak umístí police. Tato varianta je velice dobrá z hlediska stability regálu, protože nosníky konstrukci zpevňují.
Druhá možnost provedení spočívá v odlišném provedení police – jde o hluboko tažený plech s ohnutými hranami, které slouží k uchycení v rámu. „Tato varianta je vhodnější pro menší zatížení a je také cenově přijatelnější. Rovněž umožňuje lepší variabilitu šířek a hloubek polic,“ podotýká Daniel Göllner.
Jak jsme již uvedli, jsou policové regály značně variabilní. Hloubka polic začíná již na 300 mm, což je běžný rozměr pro ukládání šanonů. Hloubka se pak zvyšuje po 5 – 10 cm až do 80 cm. Na tomto rozměru parametry pro policový regál končí. Pokud se vyskytnou požadavky na větší hloubku, mělo by řešení směřovat k paletovým regálům. Značnou variabilitu umožňuje rovněž šířka police pohybující se mezi 100 – 250 mm.
„Jedná se o variabilní stavebnicový systém. Pomocí typových prvků lze lehce vyrobit jakýkoliv systém podle požadavku zákazníka, pro zatížení od 50 do 900 kg a s výškou stojin do 11 m,“ doplňuje Petr Kyncl.
Z hlediska kvality podlahy je možné policové regály postavit téměř všude, kde je betonová podlaha. Může to být v bytě nebo v garáži stejně jako v průmyslové hale nebo ve skladu. Zatížení je daleko menší než v případě paletových regálů, proto neexistují požadavky na speciální podlahu. Při požadavku na větší nosnost regálu odborníci doporučují zvolit pevnější šroubovanou konstrukci namísto bezšroubových spojů.
„Pokud jsou policové regály určeny pouze pro ruční obsluhu, není nutné jejich ukotvení. V případě požadavků na obsluhu manipulační technikou pak musí dojít k důkladné fixaci policového regálu k podlaze,“ zdůrazňuje Daniel Göllner.
Odborníci uvádějí, že pro povrchovou úpravu policových regálů se nejčastěji používá prášková úprava, popř. pozinkování. Povrchová úprava a barevné provedení se pak přizpůsobují požadavkům zákazníků podle prostředí, v němž budou regálové systémy používány. Mohou se používat také ve výbušném prostředí (ve skladech nebezpečných látek), v těchto případech je však nutné jejich uzemnění.
Václav Podstawka
Autor je šéfredaktorem časopisu Nebezpečný náklad.
Box: Police a příslušenství
– Police: nejčastěji se používá plechová, ale může to být také dřevotřísková deska, police ve skleněném provedení nebo rošt.
– Příslušenství představují zarážky, dělicí a zadní stěny, lišty apod.