Čárové kódy se v různých formách, formátech a velikostech vyskytují na převážné většině spotřebního zboží, v logistice, při archivaci, na identifikačních dokumentech a mnohém dalším. Jsou široce akceptovanou formou značení. Jejich standardní podoba se však dá zneužít např. okopírováním nebo skenováním běžnými kancelářskými zařízeními. Padělat čárové kódy systému Nicanti pro bezpečnostní značení, brand protection či systém track and trace je ovšem podle slov výrobce téměř nemožné. Jedná se o ochranu produktů, dokumentů a obalů proti padělání, která je vhodná i pro velké náklady tisku.
Radiofrekvenční zabezpečení firmy Nicanti je založeno na jednoduchém, spolehlivém, ale i hospodárném tisku kódů konduktivním inkoustem. Tiskovým procesem jsou elektrické vlastnosti kódu měněny kontrolovaným způsobem. Čtečky Nicanti jsou schopny měřit tyto variace a přečíst skryté digitální informace na jednotlivých objektech či dokumentech.
Funguje podle specifických pravidel
Na webovém rozhraní se generuje zákaznický klíč (až 128 bitů). eKódy se generují na základě číselných informací (obsah informace může mít až 96 bitů), které byly enkryptovány zákaznickým klíčem. Obrázek eKódu je v PDF či binárním formátu. Je prakticky nemožné generovat eKód anonymně, protože zákaznický klíč a eKód obsahují interní charakteristiky.
K tisku je nutný speciální inkoust (Nicanti Ink), který může být pigmentovaný či transparentní.
Pro tisk pravidelných eKódů (nemění se často) lze využít ofset, flexotisk nebo sítotisk. Pro tisk série eKódů (každý je jiný) se dá využít inkjet a termotisk. Během standardního tisku se eKódy mohou tisknout transparentním nebo černým inkoustem anebo přetisknout, čímž se stávají „neviditelnými“. EKódy se dají také zakomponovat (skrýt) do grafiky loga apod. Substrátem pro tisk může být papír, plasty, balicí materiály a další pevné či flexibilní, ne však metalické materiály.
Čtení eKódů je možné pouze Nicanti čtečkou, která dekryptuje eKódy, a to pouze pokud obsahují zákaznický klíč. Ten si čtečka sama stahuje přes zabezpečené webové rozhraní (bankovní standard). Ověřené informace mohou být poslány do PC či mobilu kabelovým připojením anebo přes WLAN či Bluetooth.
Výhody řešení Nicanti
– ochrana originálů – klonování či kopírování eKódů je prakticky nemožné,
– transparentní inkousty umožňují eKódování bez vizuální stopy na povrchu,
– eKód může být přetištěn standardními barvami nebo překryt zušlechťovacími vrstvami,
– inkousty jsou stabilní a i po čase čitelné beze ztráty informace,
– identifikace elektrických vlastností radiofrekvenčními vlnami je již existující technologie,
– čtečky jsou již vyráběny v sériové výrobě,
– eKód obsahuje stejné informace jako RFID, ale je 20x levnější (haléřová technologie),
– čtečky Nicanti jsou odolné a ekonomické (založené na proprietární technologii mikroelektroniky),
– čtečky jsou snadno přenosné, jednoduché k použití a čtení nevyžaduje žádné znalosti systému,
– tisk je stejný jako se standardními inkousty, není nutná žádná nová či přídavná technologie,
– po zkopírování csanerem či kopírkou jsou eKódy nepoužitelné.
Systém obsahuje praktické bezpečnostní aspekty – eKódy mohou být neviditelné (tudíž nemohou být klonované), používají se speciální bezpečnostní inkousty (dostupné pouze přes bezpečné zdroje), dále kryptografie a zákaznické klíče (systém je ušit na míru každého zákazníka). Nicanti využívá specifický firmware, který je jen těžko napodobitelný, a velice bezpečné kryptografické algoritmy pro přenos dat. Je také možné propojení s databází pro verifikaci eKódů.
Od cenin přes obaly až k archivaci
eKódy lze využít na ochranu kolků, cenin, šeků, akcií, vstupenek, kuponů či ID karet. Mohou chránit značkové zboží, jako jsou mobily, kamery, kosmetika, luxusní zboží, dětská výživa, farmaceutické produkty, dále stroje, náhradní díly, elektronika či obalové materiály. Případně je lze využít při archivaci, v knihovnách, v logistice či při značení majetku.
Ladislava Caisová
(s využitím materiálů firmy Nicanti)
Box do textu: Nováček s rychlým startem
V červenci 2009 byly komerčně představeny inovativní čárové kódy od finsko-italské firmy Nicanti oy, která vyvíjí, vyrábí a propaguje bezpečnostní značení na bázi tištěné elektroniky.
Finská firma Nicanti byla založena v roce 2007. Investice v hodnotě přes 1,5 mil. eur jí umožnila etablovat se poměrně krátké době v oboru bezpečnostního značení. Technologie byla vyvinuta ve spolupráci s výzkumným střediskem finské VTT a italskou vývojářskou společností Itaca Nova. Systém založený na bázi speciálních inkoustů a radiofrekvenčních čteček umožňuje dosáhnout ekonomické alternativy i pro vysokonákladový tisk