
Ve druhém čtvrtletí 2009 byla za účasti vedení Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), akademických hodnostářů soulské univerzity Dongguk, korejského velvyslance, vedení automobilky Hyundai, zástupců sdružení GS1, podnikatelské sféry a dalších představitelů slavnostně otevřena mezinárodní laboratoř pro výzkum a vývoj RFID technologií (IRFIDL). Laboratoř vznikla ve spolupráci s oddělením průmyslového inženýrství na Dongguk univerzitě v Soulu, kde mají mnohaleté zkušenosti s RFID instalacemi v celém průmyslovém spektru, zejména pak v automobilovém průmyslu.
Laboratoř je umístěna v Centru pokročilých inovačních technologií, což je moderní areál laboratoří se zázemím, vybudovaný v loňském roce v areálu VŠB-TUO v Ostravě-Porubě. Zaujímá plochu 63 m2 a je rozdělena do několika zón, které je možné velmi rychle přizpůsobovat požadavkům výzkumu. Výbavu laboratoře tvoří několik desítek čtecích zařízení všech frekvenčních pásem a provedení včetně modelu dopravníku a několika čtecích bran. Několik set různých RFID tagů nabízí možnost zkoumat opravdu široké spektrum použití této technologie v praxi. K dispozici jsou rovněž jednací a přednáškové sály.
Součást evropské sítě RFID-EPC laboratoří a EPC LAB Network
Toto nově zbudované centrum jakožto technologicky nezávislá laboratoř nabídne možnost provádění statických a dynamických testů v souladu s metodologií EPCglobal, stane se místem pro spolupráci technických firem nabízejících řešení na bázi RFID-EPC, nabídne možnost ukázek, demonstrací, setkání a výměnu know-how, a to i na mezinárodní úrovni.
Důraz bude kladen na využívání standardů v oblasti RFID a tím i na snadné celoevropské i celosvětové využití výsledků výzkumu a vývoje. Zejména proto je hlavním partnerem laboratoře organizace GS1 Czech Republic, jejímž prostřednictvím bude umožněno zapojení této laboratoře do již existující evropské sítě RFID-EPC laboratoří propojených v EPC LAB Network. Tato síť představuje široké profesionální zázemí v oblasti znalosti standardů a technologií, což ji v kombinaci s nabízenými službami v oblasti testování, seminářů, tréninků, vzdělávání a konzultací staví do velmi unikátní pozice. Uvedené partnerství současně otevírá laboratoři přístup k informacím z ostatních podobných zařízení v EU a rozšiřuje možnosti certifikovat činnost a výsledky podle jejich norem a doporučení. Vzniká příležitost navázání mezinárodních kontaktů a zapojení do výzkumných projektů financovaných z veřejných zdrojů, vzniká prostředí pro sdílení výsledků testů, vytváření nových nástrojů a služeb, využívání jednotné dokumentace a marketingových materiálů.
Možnosti a schopnosti laboratoře jsou již od počátku na vysoké úrovni, a tak se zájemcům o implementaci RFID technologie nabízí prostor pro ověření jak samotné myšlenky, tak i způsobu řešení.
pb