Společnost active-id představila novou generaci aktivní RFID technologie, která dokáže sledovat všechny měřitelné vlastnosti přepravovaného zboží a tyto informace včetně vlastních ID jednotlivých tagů přenášet po autonomní síti samotných tagů (tzv. slave tagů) až k tzv. master tagu.
Dobrý přehled o manipulaci
Master tag je vybaven TCP/IP sběrnicí pro napojení do stávající infrastruktury či v mobilní verzi GSM/GPRS modulem, který odesílá data sebraná ze všech slave tagů na serverovou aplikaci, odkud mohou být tato data dále reportována pomocí mailového klienta, Win klienta či WinMobile klienta. Master tag je vybaven i integrovaným modulem GPS.
Aktivní RFID tagy mají vlastní baterie s pětiletou životností a firmware tagů je naprogramován pro maximální optimalizaci spotřeby energie. K aktivnímu tagu může být připojena široká škála měřicích zařízení, jako jsou teplotní a vlhkostní čidla poskytující data o aktuální teplotě přepravovaného zboží nebo vlhkosti prostředí. Dále je možné připojit tříosý akcelerometr, který informuje o naklonění, převrácení či pádu přepravované zásilky, a tyto informace předává do softwarové aplikace a dále na PDA. Uživatel aplikace pak v případě pádu přepravovaného zboží vidí (s prodlevou několika sekund), se kterou zásilkou bylo takto nevhodně manipulováno. Aplikace je propojena s Google Maps a uživatel může získat přesnou polohu, kde k incidentu došlo. Samozřejmě za předpokladu, že aktivní RFID tag je vybaven i GPS modulem.
Kontejnery se samy kontrolují
Karel Maroušek, jednatel společnosti active-id, upozorňuje na skutečnost, že princip využívaný v tomto RFID řešení je zcela odlišný od ostatních RFID systémů: „Konkurenční RFID řešení pracují tím způsobem, že RFID čtečka je schopna načíst ID všech tagů ve svém dosahu, v případě aktivního RFID až na vzdálenost několika desítek metrů. Naše řešení je unikátní tím, že master tag načte slave tagy ve svém okolí a tyto tagy pak nechá vyhledat další tagy, které se nacházejí v jejich okolí a které ještě nebyly načteny master tagem. Tímto způsobem mohou být do skupiny přidány tagy v několika vrstvách na vzdálenost několika set metrů. Tento systém tak umožňuje využití RFID technologie i v nepřátelském kovovém prostředí. Na rozdíl od ostatních RFID systémů je celé naše řešení mobilní a pracuje bez potřeby strukturované kabeláže.“
Jako příklad tohoto využití lze uvést kovové kontejnery, které se převážejí ve skupině. Celá skupina kontejnerů se po celou dobu přepravy sama kontroluje a odesílá data sebraná ze všech kontejnerů na centrálu, kde jsou vyhodnocována. V případě, že kontejner během přepravy opustí skupinu, je tato informace okamžitě předávána, stejně tak jako kritické hodnoty naměřené senzory integrovanými v RFID tagu. Každý tag nese mj. i informace o čase, takže veškerá manipulace a přeprava jsou monitorovány mj. z hlediska času a data.
Master tag nemusí být umístěn pouze na manipulační jednotce. Může se nacházet např. na vozidle. V praxi to může vypadat následovně: Nákladní vůz je naložen paletami se zbožím, přičemž každá paleta nese tag s informacemi o zboží. Na nákladním vozidle je umístěn master tag, který sbírá data z tagů na nižších úrovních, čímž získává požadované informace o naloženém zboží. Při příjezdu nákladního vozidla na rampu jsou data z master tagu automaticky přenesena do informačního systému logistické firmy.
„Díky přenosu dat z tagu na tag v několika vrstvách je systém předurčen k celé řadě aplikací i mimo logistiku. Jako příklad mohu uvést monitorování výrobních strojů, facility management, sledování teplot objektů v reálném čase, sledování pohybu osob a vozidel v areálech, v případě vybavení tagu optickým senzorem i odečet dat z analogových počitadel. Výhodou tohoto řešení je jeho mobilita, instalace systému může trvat pouze několik hodin,“ uvádí Karel Maroušek.
Zkušenosti z Meopty
Systém autonomního aktivního RFID systému byl již integrován a jeho funkcionalita byla ověřena ve společnosti Meopta – optika, kde byl využit pro monitorování výrobních strojů a umožňuje vytvoření pevné vazby mezi centrálním plánováním (ERP) a dílenským řízením. Tato vazba je obousměrná a kromě přehlednosti a jednotného přístupu přináší eliminaci administrativních činnosti a neproduktivních časů ve výrobě. Systém byl instalován jako skupina 220 aktivních tagů připojených externími sběrnicemi přímo na elektroniku i mechaniku výrobních zařízení. Aktivní tagy pak předávají veškeré informace z tagu na tag až ke koncentrátoru, který přenáší data do informačního systému.
„Hlavními přínosy implementace RFID technologie v provozu Meopty jsou: OEE, tedy celková efektivita zařízení, úspora provozního kapitálu a mzdových nákladů. Systém umožňuje naplánování operací ve formě samostatných front práce pro jednotlivé stroje. Zařazení práce do fronty je prováděno v kontextu předcházející operace (času dokončení), popřípadě výdeje materiálu ze skladu.
Na základě znalosti norem a rozpracovanosti operace je možné predikovat předpokládaný čas dokončení operace. V kombinaci s dílenským plánem vzniká fronta práce pro seřizovače, která je časově zaplánovaná a umožňuje připravovat zdroje, jako jsou nástroje a měřidla pro interní seřízení, a minimalizovat čas čekání na seřízení. Případné poruchy jsou hlášeny přímo ze stroje a pracovníci údržby dostávají tuto informaci v reálném čase.
Systém dále sleduje reálný průběh výroby a vytváří tak efektivní zpětnou vazbu pro engineering a následnou racionalizaci norem.
Systém monitoruje jednotlivé technologické parametry, jako jsou otáčky a teplota, a to s využitím čidel instalovaných na stroji. Tyto informace jsou pak v kontextu konkrétní výrobní operace využitelné pro analytické metody průmyslového inženýrství, jako je například Six Sigma, CTQ nebo DMAIC.
Díky plánování operací s ohledem na kapacitu zařízení lze technologický tok řídit tlačnými i tahovými mechanismy na úrovni dílny (např. kanban), centrální plánování následně zjednodušit (např. cell planning) a díky rychlému výpočtu plánu výroby v EPR systému se očekává v nejbližší době přechod na dodávky materiálu just in time,“ popisuje referenční projekt Karel Maroušek.
Václav Podstawka
Box: Inteligentní obal
Nová generace aktivní RFID technologie umožňuje sledovat všechny měřitelné vlastnosti přepravovaného zboží. Jednotlivé inteligentní obaly se samy sledují ve skupině bez potřeby další infrastruktury. Ztráta obalu ze skupiny při dopravě je okamžitě automaticky rozpoznána prostřednictvím RTLS – systému pro určování polohy v reálném čase.