
Ročně je na světě paděláno zboží řádově ve stovkách miliard eur. Statistiky uvádějí, že po obchodu s narkotiky, zbraněmi a bílým masem, představuje právě padělání z hlediska zisku jeden z nejvýnosnějších obchodů z tzv. stínové ekonomiky. Přitom zdaleka nejde jen o padělání bankovek, cenin či značkového zboží. S padělateli se setkáváme při prodeji počítačového SW, filmů i hudby, kosmetiky i léčiv. A přestože v některých zemích světa hrozí za padělání v oblasti farmacie dokonce i trest smrti, padělatele to neodrazuje. Jeden z účinných způsobů, jak zboží, obaly a ceniny chránit před paděláním, představují hologramy.
Použití hologramu v postatě představuje princip nepadělatelné ochranné známky. Tiskařská ani kopírovací technika, která má až o několik řádů nižší rozlišení, není schopna hologram díky jeho vnitřní struktuře zapsat ani zkopírovat. Hologram je obvykle pořízen v laserovém světle rozštěpením světelného paprsku na dvě části. Signální část je tvořena skupinou světelných vln, které se odrážejí od fotografovaného objektu, referenční část se s fotografovaným objektem nesetkává. Následnou interferencí obou částí je vytvořen „trojrozměrný“ obraz. Podle toho, zda následně dopadají obě skupiny vln na stejnou nebo opačnou stranu světlocitlivé vrstvy, se rozlišují hologramy transmisivní a reflexivní. Kromě fotografických hologramů lze vyrábět i hologramy lisované do fólií, které lze aplikovat následně horkou ražbou. Vedle laserových technologií jsou při výrobě využívány i další technologie. K vývojově nejdokonalejším patří princip elektronové litografie.
Technologie elektronové litografie
Již v roce 2005 na Embaxu vzbudila velký zájem prezentace společnosti Optaglio® , s. r. o. (člen skupiny Optaglio Group spolu s Optaglio Limited z Velké Británie a Metallic Security z ČR) představením hologramů vyrobených nikoli klasickou laserovou technologií, ale unikátní elektronovou litografií v rozlišení až 500 000 dpi!
Při použití této technologie jsou hologramy zapisovány na křemíkový substrát řízeným svazkem elektronů, struktura hologramu je vytvářena postupně vryp po vrypu. Celý zápis je pochopitelně řízen počítačem a je mnohem jemnější než u zápisu laserovým paprskem, tím je právě možné docílit mnohem vyššího rozlišení a zápisu více detailů.
V současnosti společnost Optaglio®, s. r. o. disponuje dvěma možnostmi založenými na principu elektronové litografie. Systém Multimatrix umožňuje zaznamenávat mikroskopický obraz v podobě nanotextů a nanografiky, případně i záznam skrytých informací, viditelných jen pod laserovým světlem (kryptogramy). To vše v rozlišení až desítky tisíc dpi. Kromě standardních prvků, jež nabízejí i ostatní typy hologramů, lze do Multimatrixu navíc zapsat mikrotext s velikostí písma od 2,5 mikrometru, což pro představivost představuje přibližně 250 milionů znaků na ploše 3,5 x 3,5 cm, nejrůznější kryptogramy, které jsou součástí grafické struktury, složité optické prvky či mikrokódované struktury.
eDIRECT™ je počítačem generovaný hologram zaznamenaný elektronovým svazkem. Technologie eDIRECT™ podporuje vektorové zpracování obrazu, čímž a nabízí graficky spojité provedení holografického obrazu bez omezení jeho komplexnosti a složitosti a zajišťuje tak naprostou odlišnost od všech ostatních technologií holografického záznamu.
Nanotechnologie 21. století
Hranice bezpečnostních technologií založených na optických prvcích se neustále posouvá a škála nových bezpečnostních produktů sloužících k boji proti padělání se rozšiřuje. Experti z Optaglia přišli se zcela novým typem zabezpečení bankovek, pasů nebo kreditních karet. Trojrozměrný hologram nazvaný Nanogravure™ umožňuje na první pohled rozeznat originál od padělku. Výrobci jsou přesvědčeni, že padělatelé nový ochranný prvek zatím nedokáží napodobit. Hologram nové generace by měl chránit bankovky nebo kreditní karty po celém světě. Vizuálně je reliéfní, hmatem však snadno ověříme jeho plochost. Dá se říci, že se jedná o prostorový, trojrozměrný reliéf, který je viditelný i při zhoršených podmínkách osvětlení, proto je vhodný jako kontrolní prvek i pro laika. Samozřejmě může být doplněn i dalšími skrytými bezpečnostními prvky.
Kovové hologramy
Unikátní patentovanou technologii firem Optaglio, s. r. o., a Metaloid Security, s. r. o., je OVDot®, tedy technologické využití holografického prachu. Mikrotečky OVDot® jsou mikroskopické niklové částice vyráběné v různých tvarech a velikostech. Tyto částice nesou na jedné straně hologram ve velmi vysokém rozlišení vytvořený za použití technologie elektronové litografie, který zajišťuje pravost OVDot®. Mikrotečky jsou dále doplněné o variabilní alfanumerický kód tvořící strukturu samotné mikrotečky. Díky výše zmíněným vlastnostem představují kovové mikrotečky OVDot® jeden z nejvyšších standardů ochrany proti padělání. OVDot® jsou určeny pro skrytou ochranu a ověření na druhé a třetí úrovni inspekce. Metalický hologram OVDot® je vyráběn pomocí kovových mikročástic různých tvarů i velikostí (je možný i mikrorozměr 0,1 x 0,1 x 0,005 mm). Hologram v podobě takovýchto mikročástic se jeví jako pouhá lesklá tečka (dot). Ovšem každá z těchto teček obsahuje opticko-variabilní informaci. Tečky jsou na substrát aplikovány v laku či v lepidle, odolávají nejen chemickým látkám (kyselinám), ale i vysokým teplotám (až 220 oC). Jsou inertní vůči korozi i agresivnímu prostředí. Na různé typy substrátu (papír, sklo, plast, dřevo) je lze aplikovat povrchově nebo je lze přidávat přímo do hmoty substrátu.
OVMesh™ kovová holografická mřížka s laditelnou průhledností byla vyvinutá pro ochranu osobních dokumentů (E-pasů a ID karet) proti padělání. Jde o unikátní řešení kombinující výjimečné vlastnosti stávajících bezpečnostních produktů využívajících opticky variabilní prvky, tedy průhlednost holografických laminačních fólií a vynikající optické vlastnosti pokovených holografických fólií. Oproti standardně používaným DOVID prvkům zvyšuje OVMesh™ úroveň zabezpečení polykarbonátových ID dokumentů o vynikající odolnost proti delaminaci a stabilitu optických vlastností v průběhu životního cyklu ID dokumentu. U OVMesh™ lze měnit poměr šířky vláken a velikosti otvorů, tedy hustotu celé mřížky. Právě řízením hustoty mřížky je ovlivňována její průhlednost, lze tedy vyrobit jak mřížky průhledné, vhodné pro laserovou personalizaci do vrstvy, tak mřížky neprůhledné, jejichž kovový vzhled a optické vlastnosti jsou zcela srovnatelné s pokovovanými holografickými fóliemi. Hustotu mřížky lze měnit i v rámci jedné mřížky, a to jak skokově, tak i prostřednictvím globálních či lokálních gradientů. Charakter mřížky dává prvku vynikající vlastnosti z hlediska následné delaminace polykarbonátového dokumentu a případného vyjmutí prvku z těla dokumentu, neboť při laminaci dochází k toku polykarbonátu skrz mřížku, což zajišťuje její dokonalou a nevratnou fixaci v těle dokumentu. Spektrum optických efektů použitelných ve strukturách OVMesh™ umožňuje kontrolu jak laickou veřejností, tak i pomocí laboratorních technik. OVMesh™ plně vyhovuje požadavkům ICAO 9303 a Nařízení Rady Evropské unie č. 2252/2004, o bezpečnostních prvcích a biometrických informacích v cestovních dokumentech vydávaných členskými státy.
Vzhledem k tomu, že hologram není možné běžnými polygrafickými metodami napodobit ani zkopírovat a výroba lisovaných hologramů vyžaduje velmi složitou technologii, kterou vlastní pouze několik firem na světě sdružených v mezinárodní asociaci výrobců hologramů (IHMA), není dodavatelů na našem trhu mnoho. Firma Filák, s. r. o., se kromě dalších aktivit zabývá i výrobou lisovacích nástrojů, přípravků a výrobou strojů pro tiskařský průmysl, tedy do určité míry i holografií (mezi aktivity firmy patří výroba strojů a zařízení pro výrobu a aplikaci hologramů). Svým zákazníkům je tedy schopna zajistit výrobu hologramů od návrhu až po aplikaci.
Podle zapsané informace lze hologramy rozdělovat na 2D, 2D/3D a 3D. Možnost aplikovat hologramy přímo na nosiče CD/DVD a tím omezit možnosti pirátských kopií v Česku nabízí firma A. P. Best. Tyto hologramy jsou samodestruktivní, to znamená, že při pokusu o sejmutí z podkladu se zničí a tím pádem je nelze dále použít.
S hologramy obchoduje i HS Trade, a. s. Ta nabízí nejen hologramy největšího britsko-amerického výrobce bezpečnostních hologramů, firmy OpSec se sídlem v severoanglickém Washingtonu, ale i hologramy lotyšského výrobce bezpečnostních hologramů, firmy DARDEDZE se sídlem v Rize. Od zahraničních dodavatelů se na českém trhu objevují i samotné holografické fólie. Širokou nabídku v tomto sortimentu představuje např. firma Diavy s. r. l.
Na českém trhu se již etablovala firma Light Gate, a. s., která zákazníkům nabízí lisované a obrazové hologramy. Lisované (duhové) hologramy byly vyvinuty pro potřebu zhotovování velkého množství kopií a jejich cenové dostupnosti. Jsou lisované do plastové pokovené nebo průhledné fólie. Finální výrobek je samolepka pro ruční aplikaci nebo fólie pro strojovou aplikaci (horkou ražbu). Obrazové (pravé 3D) hologramy jsou obrazem v měřítku 1 : 1. Zhotovují jednotlivě optickou cestou.
Jana Žižková
Box: Princip hologramu
Princip holografie je znám již od roku 1948, ale první hologramy byly vyrobeny až o 14 let později. Hologram je opticky proměnlivý prvek, který mění vlastnosti dopadajícího světla difrakcí (ohybem) světelných paprsků tak, že z něj vytváří obraz. Z lingvistického hlediska je slovo hologram složené z řeckých slov holos (všechno) a grafo (záznam). Struktura hologramu, kterou tvoří systém vrypů, vzniká jako jednolitá výplň plochy vymezené grafickým návrhem nebo velikostí vzájemně interferujících laserových svazků. Transmisivní hologram je v denním světle prázdný, viditelný je při osvětlení referenčním svazkem a trojrozměrný obrazový vjem se mění s úhlem pohledu pozorovatele. Reflexivní hologramy, které jsou často používány jako bezpečnostní prvky u cenin či kreditních karet, jsou naopak za denního světla viditelné.