Dne 29. září se opět otevřou brány norimberského obalového trojveletrhu FachPack, PrintPack a LogIntern. Do 31. října 2009 se tu během tří dnů sejde kolem 1300 vystavovatelů a vystřídá více než 34 000 odborných návštěvníků. Takový vývoj jistě málokdo předvídal, když před třiceti lety na norimberském výstavišti odstartovala první regionální odborná výstava balicích strojů, obalových prostředků a pomocných obalových prostředků s názvem Verpackung, kde se představilo sotva 100 vystavovatelů.
Koncem 70. let asi žádný z oněch prvních vystavovatelů nesestavoval roční zprávu o trvalé udržitelnosti. V dnešní době se však zodpovědnost za ochranu životního prostředí velmi pozitivně odráží v bilancích. V hale 4 na výstavní ploše zhruba 900 m² předvede více než tucet vystavovatelů z oblasti balicích strojů, výroby obalových prostředků a recyklace, jakými novinkami reagují na výzvy v souvislosti se změnami klimatu a ubývajícími zdroji. Již den před zahájením veletrhu, 28. září, se koná seminář v kongresovém centru Ost, který se bude zabývat potenciálem úspor v oblasti obalů.
Trvalá udržitelnost výroby vyžaduje inovace
V německém strojírenském odvětví balicích strojů dosáhly výdaje na výzkum a vývoj v roce 2007 podle informací VDMA (Německý svaz výrobců strojů a zařízení) téměř 8 % obratu ve výši asi 5 mld. EUR. Důležitými podněty pro vznik inovací jsou dnes energetická účinnost a trvalá udržitelnost. Ty jsou důležitým měřítkem při posuzování výrobních procesů, surovin a výrobků z hlediska jejich vlivu na životní prostředí.
Renomovaní vystavovatelé prakticky orientované zvláštní expozice Trvale udržitelná výroba a balení prezentované v hale 4 předvedou již realizovaná řešení z oblasti obalových materiálů a balicích procesů, která šetří přírodní zdroje a energii nebo snižují emise a současně zachovávají, nebo dokonce zvyšují kvalitu produktů. Trvalá udržitelnost se tak vyplácí ve všech oborech hospodářství, které se zabývají balením a plněním.
Například v potravinářském průmyslu vyžadují normy a nařízení splnění určitých národně odlišných hygienických standardů, které mají snížit zdravotní rizika vznikající zpracováním a balením potravin. Postupy jako HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) a CIP (Clean-in-Place), známé z farmaceutického průmyslu, se již uplatňují také u strojů na balení potravin. Cílem je snížit obsah konzervačních látek, a přesto zajistit dlouhé doby trvanlivosti. Technologie CIP ovšem stále ještě stroje výrazně zdražuje. Hygienická konstrukce umožňuje kompletní vyčištění stroje, přičemž šikmé plochy zabraňují nebo omezují usazování tekutin a nebezpečí vzniku koroze vlivem chemických čisticích prostředků. Slabá místa jsou např. dopravní řetězy a pásy, které se dosud většinou musely jednou za rok a půl vyměňovat. Použití materiálů odolnějších proti korozi a ohybových prvků snižujících oděr pásů zde prodlužuje produktivní čas.
Ve snaze o úsporu materiálu a odlehčení životnímu prostředí často pomáhá nekonvenční přístup a způsob myšlení. Duté plastové obaly se vyrábějí osvědčenými technologiemi hlubokého tažení a tvarování vyfuko¬váním. Pro výrobu malých lahví však byl vyvinut hlubokotažný stroj, na němž se tyto obaly, které se obvykle vyrábějí vyfukováním, dají lisovat i přes velkou tažnou hloubku. Tím se ve srovnání s vyfukovací metodou nejen ušetří procesní operace, ale také se výrazně sníží hmotnost lahví. Mohou se vyrábět in-line, tedy přímo na místě plnění, ihned plnit a uzavřít.
Velkým přínosem pro trvale udržitelnou výrobu je, když se podaří výrazně snížit energetickou spotřebu strojů. O to se starají především výrobci automatizačních prvků. Například servoregulátory odvádějí kinetickou energii z pohonné jednotky zpět do sítě, takže energie neuniká ve formě odpadního tepla a nejsou nutné energeticky náročné chladicí systémy.
S využitím různých technologických modulů se dnes centrální strojní funkce zobrazují v softwaru. Prostřednictvím decentralizovaných pohonů se celé zařízení může rozdělit na jednotlivé funkční moduly, což sníží komplexnost. Výhodou je, že se jednotlivé moduly dají odpojit nebo připojit a zařízení tak umožňuje flexibilnější využití. V případě přechodu na jiný výrobek se úprava provede pomocí softwaru a odpadá mechanická přestavba. Uložení různých obalových variant do paměti umožňuje vysoce přesné a dynamické přizpůsobení stroje, aniž by vznikaly zmetky nebo docházelo k zastavení výroby. To rovněž přispívá k trvalé udržitelnosti.
Optimalizované využití objemu
Současný trend směřuje ke stále větší individualizaci obalů v expedici výrobků. Cílem je „velikost šarže = 1“, pokud jde o balení výrobků různého tvaru a velikosti. Zvláštní výstava FachPack předvede zařízení, které zpracovává nekonečný pás lepenky, rozměrem přizpůsobené např. drobnému nábytku, na obaly. Vyhneme-li se předimenzovaným krabicím, ušetříme obalový materiál i ložný prostor v kamionech. Jde tedy o to, aby se logistický cíl – standardizace a modularizace při sestavování ložných jednotek – sladil s požadavkem individuálních obalů. Přizpůsobení velikosti obalu objemu výrobku je důležitým krokem k optimalizaci úložného prostoru.
Uplatňováním modulárního konstrukčního standardu také chce Německý svaz výrobců vlnitých lepenek (VDW) přispět k hospodárnému využití prostoru v kamionu a místa na paletě a tím snížit znečišťování životního prostředí. Tato norma nazvaná Common Footprint má zajistit optimální stohovatelnost přepravek na ovoce a zeleninu pomocí standardizovaných vnějších obrysů přizpůsobených rozměrům palety a umožnit bezpečné stohování přepravek díky jednotným rozměrům oušek a výřezů na stanoveném místě přepravek. Výšku a hmotnost přepravek lze bez problémů přizpůsobit charakteru produktů. Nové razítko CF bude označovat celoevropsky kompatibilní přepravky od nejrůznějších výrobců.
Německá cena za obal roku 2009
Kdo se zajímá o inovativní obaly, najde je na stánku Německého obalového institutu (dvi) v hale 6. Uvidí zde ty nejlepší z 300 exponátů přihlášených do soutěže o Německou cenu za obal roku 2009. Toto ocenění se dnes již považuje za pozvánku do soutěže o cenu WorldStar, kterou uděluje organizace World Packaging Organisation. Tuto prestižní světovou cenu v minulém roce získalo 13 z 16 německých kandidátů.
Ladislava Caisová