Kolem soudních znalců se vždy vznášela jistá aura tajemství. Obvykle je totiž nepotřebujete, dokud se nedostanete do nějakého problému. Ve skutečnosti je to ovšem jen další povolání se svými výhodami a nevýhodami. To, co by však měli soudní znalci mít především, je široký rozhled ve svém mateřském oboru i v příbuzných oborech a chuť vždy se přiučit něco nového. Právě možnost setkat se s obaly z trochu jiné stránky byla pro mě hlavním impulzem, proč jsem se rozhodl vydat se na cestu znalce v oboru obaly – škody na zboží v důsledku vadného balení.
Právě zde mohu uplatňovat své znalosti obalové techniky a dále se vzdělávat v této problematice. Samozřejmě že i časté zkušenosti typu, „jak se to nemá dělat“, jsou pro mě přínosné a velice zajímavé z profesního hlediska.
Během své praxe jsem vypracoval několik desítek znaleckých posudků, ve kterých se snažím o největší míru objektivity založené na co největším počtu důkazů. Svoje závěry opírám o normy, balicí předpisy, výpočty, výsledky zkušebny a praktické dlouholeté zkušenosti odborníků z oboru a také o vlastní znalosti.
Posudek znalce musí mí své náležitosti
Vypracování znaleckého posudku obvykle předchází zadání objednavatele, místní šetření spojené se zaměřením současného stavu, prohlídkou, fotodokumentací a rozhovorem s účastníky. Součástí prohlídky je též odebrání vzorků a namátková statistická kontrola všech kusů obalů.
Vlastní posudek se skládá z úvodu, kde je popsáno základní shrnutí případu. Druhou částí je nález popisující základní zadání a požadavky objednavatele, seznam podkladů pro vypracování posudku a shrnutí zápisu z místního šetření a nakonec podrobný popis nálezu. Ve třetí části s názvem posudek je podrobně uveden popis vzniku škody na zboží a jeho příčiny a vlastní závěr. V příloze najdete podklady pro vypracování a fotodokumentaci, výpočty apod. Nedílnou součástí je také znalecká doložka, bez níž by byl posudek neplatný.
Většina zadání, která dostávám k vypracování, je určena pro soudy a pojišťovny, nacházejí se zde ale i posudky pro soukromé společnosti a fyzické osoby.
Nejen správně balit, ale i fixovat a dodržovat předpisy
I díky své profesi soudního znalce jsem se seznámil s mnoha zajímavými případy, kdy došlo z rozličných důvodů k porušení integrity obalu. Jako pozoruhodné příklady mohu uvést:
1) Vadný svar plastové tuby, který vedl ke znehodnocení celé zásilky kosmetických přípravků.
2) Vadný obal na energetický nápoj. V obchodu docházelo ke vnitřní korozi obalu a pod tlakem k úniku nápoje s následným stříkáním obsahu.
3) Nedostatečná fixace 28 tun vážícího stroje měla za následek proražení bedny a vysunutí do nebezpečné polohy na kamionu.
4) Havárie kamionu měla za následek poškození nákladu obalů a jejich znehodnocení. Pojišťovna požadovala vyčíslení vzniklé škody a míru znehodnocení obalů.
5) Doprava baleného skla do válkou postiženého Sarajeva. Došlo k poškození třetiny nákladu a sporu mezi dopravcem a výrobcem. Šlo o velmi složitý případ s minimem podkladů a dokumentace.
Společně se znalkyní z oboru skla jsme určili míru pravděpodobnosti poškození nákladu vlivem přepravy. Součástí byly i výpočty pevnosti vázacích pásek a možnosti jejich přetržení při dopravě.
6) Nedostatečná fixace a balení strojírenského výrobku mělo za následek úplné zničení zásilky. Příčinou bylo špatně umístěné a neoznačené těžiště bedny.
K nejčastějším příčinám poškození výrobků patří nedostatečná fixace zboží v obalech. Nejsou vytvořeny žádné deformační zóny na dně a bocích obalu, zboží není dostatečně upevněno, výrobky od sebe nejsou dostatečně odděleny. Často jsou používány nekvalitní obalové materiály ve snaze ušetřit za každou cenu. Nejsou zpracovány balicí předpisy a procesu balení je věnována pouze malá pozornost.
Kde jsou ti ostatní?
Závěrem bych zde chtěl poukázat na jistý alarmující znak. V celé České republice nejsou více než dva soudní znalci v oboru obalů. Do budoucna se ale obracím s nadějí, že jich přibude a že jejich kvalita bude na vysoké úrovni.
Ladislav Horčička,
soudní znalec v oboru obaly – obalová technika, škody na zboží v důsledku vadného balení