
Podle zprávy organizace Leatherhead Food International nazvané Globální trh s cukrovinkami – trendy a inovace předpokládá prognóza pro období 2006 až 2010 růst hodnotových ukazatelů ve výši 16 %, což znamená dosažení částky více než 79 miliard eur. Očekává se, že prodeje překročí 17,8 milionu tun do roku 2010. Aby výrobci cukrovinek udrželi krok s nárůstem poptávky, hledají rychlejší a efektivnější způsoby, jak své produkty zabalit a dostat je na pulty obchodů. Společnost Zentis, výrobce cukrovinek, proto investovala do výkonné balicí linky Bosch přímo zkonstruované pro její potřeby a výrobní cíle.
Pro balení svých oblíbených marcipánových brambor hledal německý výrobce Zentis takovou balicí linku, která by byla schopná vyprodukovat až 240 sáčků za minutu a předat je do paletek pro sekundární balení, které by obsahovaly vždy 36 sáčků.
Řešení na míru aneb vtipné know-how
Při návštěvě minulého ročníku veletrhu FachPack využili Achim Minten, ředitel technického zabezpečení evropské sekce společnosti Zentis, a jeho společník Hubert Kaman, ředitel výroby společnosti Zentis Achen, příležitosti seznámit se podrobně s inovačními řešeními balení vyvinutými společností Bosch. Zde byly položeny základy realizace následného projektu.
Součásti nového balicího stroje typu all-in-one („vše v jednom“) upraveného pro potřeby společnosti Zentis byly vyrobeny v závodech společnosti Bosch ve Weertu v Nizozemsku a v Romanelu ve Švýcarsku. Vše muselo proběhnout ve velmi krátkém času.
Po prvních zkouškách standardního vertikálního sáčkovacího stroje SVE 2515 AR bylo jasné, že lze dosáhnout požadovaného cílového výkonu pomocí dvou strojů tohoto typu, aniž by je bylo třeba výrazným způsobem pozměnit.
Tento stroj má systém odsávání průběžného pásu, s nepřetržitým podtlakem, který udržuje obalový materiál stále a přesně na pásu. Má trvale vysoký zatavovací výkon během celého procesu zatavování příčných švů. Vytváří spolehlivé švy díky optimalizaci časového procesu zatavování podle dané aplikace. Hřídel role obalového materiálu s pneumaticky poháněnými napínacími segmenty zajišťuje rychlou výměnu obalového materiálu.
Stroj SVE2515 AR má nízké provozní náklady díky technologii mikroprocesorem řízených servopohonů. To má za následek jen malé požadavky na servis a údržbu a vysokou úroveň produktivity pro všechny aplikace. Základní parametry, jako jsou rychlost, délka sáčku a doba zatavování, se zadávají prostřednictvím programových kláves a podle toho jsou automaticky vypočteny odpovídající parametry pro výrobu a nastaveny funkce stroje.
Programová paměť zaznamenává údaje (např. rychlost cyklu, délku sáčku, velikost sáčku, teplotu zatavování, délku taktu). Veškeré údaje lze vyvolat a aktivovat stisknutím tlačítka. Změny velikosti a časové intervaly pro změnu jsou odpovídajícím způsobem zredukovány. Stroj SVE 2515 AR lze jednoduše kombinovat s nakládacími a vykládacími zařízeními, jako jsou například vážní zařízení, šnekové plničky, počítací zařízení, stroje pro balení do krabic a další.
Flexibilní roboti urychlují proces
Jako součást balicí linky společnost Bosch použila dva běžné roboty s paralelní kinetikou Delta typu Paloma pro plnění shora. Tato zařízení byla vybavena speciálními chapadly tak, aby každý robot mohl současně uchopit dva sáčky, překrýt je během přenosu a umístit je do sběrných boxů, což mělo za následek zvýšení výrobní rychlosti.
„Tato kombinace dvou běžných komponent – dvou vertikálních sáčkovacích strojů SVE pro primární balení a jednoho robotu Delta typu Paloma – v jedné balicí lince dokonale vyhovuje naší filozofii Modul++. Pomocí tohoto přístupu můžeme kombinovat silné stránky našich portfolií,“ vysvětluje Uwe Pfander, obchodní ředitel společnosti Bosch odpovědný za tento projekt.
Nakládací robot typu Paloma, který je schopen manipulace s malými a křehkými produkty, nabízí maximální flexibilitu, technologicky vyspělé vedení produktu pro jeho přesného umístění, a to i v případě, kdy se produkty pohybují. Náhodně umístěné a orientované produkty jsou baleny s přesností při využití volby obrazového vedení robotů.
Nakládací robot typu Paloma, navržený pro trojsměnný provoz, má všechny motory v pevné poloze a žádné vodiče nejsou při pohybu robotu ohýbány. Ramena robotu jsou rozebíratelná a lze je znovu namontovat během dvou minut bez použití nástrojů. Barevná dotyková obrazovka zobrazuje okna s intuitivním řízením podle menu pro potřeby nastavení, změny a řízení různých druhů výroby. Celou linku může během jednoho druhu výroby obsluhovat jedna osoba, což představuje velmi krátkou dobu návratnosti investice.
„Pro nás znamenal přechod k technologii Delta robotů vstup na zcela novou půdu, ale tato koncepce se nám líbila od samého začátku,“ uvedl Achim Minten. „U investice tohoto charakteru jsme očekávali vysoce produktivní a spolehlivou výrobu – a obojího jsme úspěšně dosáhli.“
Nové zařízení nyní pracuje ve vícesměnném provozu a podle vyjádření Uwe Pfandera „společnost Zentis již zadala druhou objednávku na další Delta robot typu Paloma“.
Ladislava Caisová
(ve spolupráci s agenturou ABI Londýn)
Box: Zentis a Bosch v kostce
Společnost Zentis má za sebou dlouhou a úspěšnou historii. V roce 1893 ji ve městě Aachen v Německu založil Franz Zentis a v průběhu času ji změnil z dodavatele místních obchodů a pekařství na společnost s celosvětovým dosahem. Sortiment jejích výrobků zahrnuje vysoce jakostní marcipánové cukrovinky určené pro sezonní prodej právě tak jako výrobky z těsta pro zpracovatelský průmysl.
Společnost Bosch Packaging Technology se sídlem ve městě Waiblingen (v Německu) je předním dodavatelem holistických systémů pro technologii balení a zpracování. Moduly a systémy nejen pro farmaceutický, potravinářský a kosmetický průmysl vyvíjí, vyrábí a distribuuje v 15 zemích světa.