Uzávěry (špunty) se liší materiálem i tvarem. Nejlepší a také nejdražší jsou korkové zátky vyrobené z kusového korku. Ty zaručují vysokou pružnost a vytrvalost. Korkové zátky lisované z více kusů nebo z drceného korku jsou tvrdší a používají se většinou pro jednodušší vína (s výjimkou korkových zátek pro šampaňské, které jsou vždy lisovány jedině z drti). Nejkvalitnější korek (nejméně pórovitý s nejmenším množstvím vad) se používá pro výrobu zátek k vínům zrajícím přímo v lahvích. Méně kvalitní korky se upotřebí u levnějších vín – korková zrna se slepí dohromady v pevnou zátku, která odolá i vysokému tlaku šumivých vín.
Kromě typických vínových uzávěrů se na trhu vyskytují i korkové uzávěry se závitem, hlavou apod. Na našem trhu je dostatek dodavatelů všech typů uzávěrů. Nejběžnější typy představují přírodní, sektové a aglomerované (lepené) korky. Zákazník má však výběr podstatně rozšířen i o různé kónické či diskové typy nebo griffkorky, tedy korkové uzávěry s hlavou. Používají se i víceploškové korkové uzávěry. Nejčastější variantu z tohoto typu uzávěrů představují korky dvouploškové, tedy uzávěry lepené s dvěma ploškami přírodního korku.
Na korkové uzávěry jsou kladeny vysoké nároky z hlediska jejich kvality a hygieny. Nezbytné jsou nejrůznější typy atestů.
Výrobci s certifikovanou kvalitou
Jeden z nejznámějších dodavatelů korkových uzávěrů, firma Novocork, celý proces výroby kontroluje vlastním systémem řízení jakosti ve shodě s DIN EN ISO 9001:2000, požadavky zkušebny v Geisenheimu, certifikátem Systecode C. E. Liège a směrnicemi mezinárodních potravinářských standardů (IFS – International Food Standard). Na kvalitu korku dbá i další dodavatel, společnost Jelínek Corkgroup. I zde korek v průběhu procesu výroby prochází velmi přísným systémem kontroly jakosti. Širokou nabídku kvalitních korkových uzávěrů má ve svém portfoliu i společnost Proneco, která na našem trhu zastupuje mimo jiné rakouského výrobce Korken. Vedle přírodního korku dodává na trh právě i dvouploškové typy uzávěrů. Zátky jsou speciálně impregnovány a poté ošetřeny mazadlem. Výsledkem je vynikající utěsnění a technické výhody při zátkování. Tento povrch je proveden tak, aby neovlivnil dýchání, jež je základem pro vyvážené zrání láhve. Dále zajišťuje vysoký stupeň neutrální chuti ve víně dokonce i při jeho dlouhodobém uskladnění. Vysokou kvalitou se vyznačují i kónické zátky. Ty jsou kontrolovány na nejmodernějších zařízeních speciálními testovacími postupy s ohledem na oxidaci, hodnoty pH a neutralitu chuti ve víně. Trochu komplikovanější způsob výroby mají tzv. griffkorky, které se vyrábějí z korkových pásů vrtáním. Šířka pásů odpovídá pozdější délce korkové zátky. Pásy jsou vyvrtávány pomocí stroje s rychle rotujícími cylindry, vzniká polotovar korkové zátky. Vyřezávání se dodnes provádí ručně, protože jen tak lze zaručit odpovídající zpracování suroviny.
Prakticky veškeré existující druhy korkových zátek nabízí Cork Janosa, s. r. o., včetně návrhu zhotovení, tisku či vypálení loga firmy. Vlastní zátky jsou dodávány ve čtyřech základních barvách – černá, tmavě modrá, tmavě zelená a bordeaux. Na přání zákazníka se provádí i znovuošetření, tzv. oživení starých, již déle skladovaných zátek či odstraňování vypálených ročníků z konců nespotřebovaných zátek. Speciálním typem zátky, se kterou obchoduje pouze tato firma, je zátka Stericork. Je vyrobena z pečlivě vybraných granulí o velikosti 0,2 mm, které jsou do tvaru zátky formovány tlakovým litím do odstředivé formy za spolupůsobení speciálního pojiva vyvinutého pro firmu Janosa v japonských laboratořích. Zátka Stericork má vynikající elastické vlastnosti, které v mnohém předčí zátku z přírodního korku. Díky použitému pojivu je struktura těla zátky podobná bublinkové čokoládě a to dává zátce její specifické vlastnosti ve smyslu „dýchání“ a těsnosti. Zátka je svým velmi rovným povrchem předurčena pro potisk složitějšími motivy. Má sražené hrany, a proto je vynikající pro použití s méně přesnou či starší technologií zátkování nebo pro méně kvalitní láhve s nepřesným tvarem hrdla. Zátka je určena pro vína do čtyř let skladování.
Obdobným typem zátky je Microcork. Na rozdíl od předchozího typu je však ukončená dvěma disky z přírodního korku. Protože je na disky používán pouze přírodní korek nejlepší kvality, není u této zátky rozlišována kvalitativní třída. Stejně jako Stericork je velmi vhodná pro potisk, protože její povrch je naprosto rovný. Zátka je určena pro vína až do osmi let skladování. Čtyřdílná přírodní zátka je tvořena tělem ze dvou půlválců z přírodního korku uzavřených disky z přírodního korku. Vyrábí se ve třech kvalitativních třídách. Výhodou tří- a čtyřdílné zátky je použití přírodního korku z několika různých zdrojů suroviny a s póry přerušenými jednotlivými díly navzájem – tím je prakticky zcela vyloučena možnost výskytu jakékoliv vady zátky, probíhající celým tělem zátky. Ze stejného důvodu je u těchto zátek také na minimum redukována pravděpodobnost výskytu nemoci zvané kontaminace TCA, která se projevuje korkovou pachutí ve víně.
Záklopka – elegantní doplněk korkového uzávěru
Záklopky svým designem doplňují vzhled naplněné láhve a přispívají tak k oslovení konečného zákazníka. Mohou být z různých materiálů. K nejkvalitnějším a marketingově nejúspěšnějším patří záklopky cínové. Velice dekorativní záklopky má ve svém portfoliu již jmenovaná společnost Proneco, která svým zákazníkům nabízí záklopky od svého rakouského dodavatele, firmy BT Watzke. Vedle designově zdařilých cínových záklopek má ve své nabídce i záklopky polykačové, které jsou vyráběny z kvalitní laminátové fólie. Nechybějí ani termozáklopky, tedy tradiční plastové záklopky smrštitelné teplem. Podle přání zákazníků jsou dodávány speciální rozměry těchto záklopek včetně jejich originálního grafického řešení. Na všechny druhy sektových lahví jsou v nabídce různé typy sektových záklopek, které jsou vyrobeny z hliníkové fólie. Mohou být dodávány s potiskem či bez potisku v jakémkoliv barevném provedení.
Když zátka není z přírodního korku…
Kromě korkových uzávěrů existují pochopitelně i druhy vinných zátek z jiných materiálů. Většinu těchto alternativ mají ve své nabídce dodavatelé korku. Např. Proneco kromě přírodního korku nabízí i uzávěry ze syntetického korku. Nejznámějším typem z tohoto sortimentu je zátka Integra ze syntetického korku. Chuťově je zcela neutrální a ve víně nezanechává žádnou pachuť. Povrchová úprava imituje přírodní korek, zátka nezanechává ve víně žádný korkový prach, neláme se a nedrolí. Láhve je možné bezproblémově skladovat vestoje i naležato. Zátka účinně zamezuje protékání a zabraňuje vzniku živné půdy pro houby a plísně. Tradiční způsob otvírání lahví vína vývrtkou je zachován (vydává důvěrně známý zvuk při vytahování z hrdla láhve). Syntetický korek nevyžaduje žádnou nebo jen minimální úpravu zátkovacích zařízení.
Výrobce Cork Jano
sa, s. r. o., nabízí zátky s plastovou, dřevěnou nebo kovovou či skleněnou hlavou, klasických tvarů i velmi speciálních tvarů, barev a provedení. V portfoliu má i další typy zátek, např. australské syntetické extrudované zátky Nu Korc s možností potisku až dvěma barvami současně. Jsou vyrobené jednoduchou extruzí z vysoce kvalitních polymerů s unikátní buňkovou strukturou těla zátky. Technologie jednoduché extruze je ve světě použita pouze u této zátky. Zátce zajišťuje vysokou elasticitu, menší průniky plynů, tedy síry z láhve a kyslíku směrem do láhve s vínem a tím pádem i delší skladovatelnost vína uzavřeného touto zátkou. Sražené hrany pak eliminují i typický nešvar syntetických zátek – ohrnování jejich okrajů při zátkování a umožňují tak její použití i na starších či hůře seřiditelných plnicích linkách.
Uzávěry plastové, kovové i skleněné
Použité materiály jsou na bázi termoplastických elastomerů nebo u levnějších verzí z polyetylenu. Kvalitní zátky jsou vyráběny koextruzí, kde je tvrdé jádro z napěněného plastu (z důvodu pevnosti a zároveň snadnosti při otevírání klasickou vývrtkou) a slupka z měkkého, hladkého elastomeru. K největším výrobcům patří společnosti Supremecorq, Neo-Cork, Aegis či Betacork. Tyto zátky jsou v současnosti velmi populární i u dražších typů vín hlavně v USA a Velké Británii. Zatím nejsou plnohodnotně ověřeny pro dlouhodobou archivaci vín. Plasty na rozdíl od korku nejsou pórovité, nedochází tedy k velmi pomalé oxidaci nutné pro zrání vína.
Vedle plastů představují další alternativu kovové a skleněné uzávěry. Kovové šroubové uzávěry začalo v Česku jako první používat Nové Vinařství z Měřína u Žďáru nad Sázavou. Jako hlavní výhodu uvádí těsnost uzávěru. Šroubové uzávěry údajně těsní devětatřicetkrát lépe než průměrný korek. Zabraňují rychlému zrání vína a příchuti po korku. Navíc umožňují velmi jednoduché otevření a opětovné uzavření láhve bez použití jakýchkoliv pomůcek. Pro svou dobrou těsnost jsou kovové šroubovací uzávěry někdy doporučovány i pro archivaci vín. Například jihofrancouzská vinařská společnost Jean d’Alibert, která před několika lety jako jedna z prvních uvedla na trh vína v láhvích s kovovými uzávěry, tvrdí, že víno s nimi lze v pořádku uchovat až patnáct let.
Skleněné uzávěry vyvažují nižší těsnost (vína se doporučují spotřebovat do dvou let) svým luxusnějším vzhledem. Nově používaným typem skleněné zátky je Vino-lok od společnosti Alcoa. Celoskleněná zátka kloboukovitého tvaru je utěsněna v hrdle láhve silikonovým kroužkem. Výhodou je možnost zátku znovu použít a bezproblémově uzavřít rozpitou láhev. Celý uzávěr je chráněn aluminiovou kapslí v nejrůznějších barvách, která je zárukou originality obsahu. Koncept má na první pohled jasné přednosti: pokud víno ve svém obalu přijde do styku pouze se sklem, je kvalita zajištěná. Není náhodou, že experti v anketě přiřkli uzávěru Vino-Lok vlastnosti jako chuťově neutrální, vysoce hodnotný a hygienicky nezávadný.
Design skleněného uzávěru zvyšuje estetickou úroveň lahve. Zátka typu Vino-lok se často používá ve spojení s lahvemi od jednoho z našich největších výrobců skleněných nápojových obalů, společnosti Vetropack Moravia Glass, a. s., kde se v současné době vyrábí pět typů lahví na víno s ústím typu Vino-Lok o objemu 0,75 l v barvách cuvée, vetrogrün, olivová a bílá lahev o objemu 0,375 litru.
Originální zátku na víno z kombinovaných materiálů představuje Splash. Jedná se o typ zátky, která se jednoduše zatlačí do hrdla lahve. Materiálová skladba zátky je kov/silikon/plast, rozměry 4,9 x průměr 5,3 cm.
Zhruba před rokem byl představen nový typ uzávěru na víno, Zork V4, od společnosti Zork, která je dodavatelem přírodních i syntetických zátek. Jedná se o trojdílný typ uzávěru ve složení uzávěrová záklopka, fólie a plastové tělo – razník. Záklopka v podobě bezpečnostního uzávěru je vyrobena z PE, rovněž tak razník, který je s ní spojen. Na razník je přivařena bariérová fólie z hliníku, která zabraňuje nežádoucí oxidaci.
Jana Žižková
Box 1: Tradice korkového uzávěru
Uzavírání vína ve skleněných lahvích je velmi těsně spjato s korkovými uzávěry, a to dokonce i přes možnosti dalších alternativ, které svou kvalitou nejsou rozhodně horší. Korek je symbolem tradice, kvality i konzervatismu zákazníků. V současnosti používá korkové zátky při plnění lahví 61 zemí světa. Celosvětová spotřeba korkových zátek je podle odhadů asi 15 miliard zátek za rok. Historii má tento typ uzávěru úctyhodnou. K uzavírání amfor, džbánů a dalších typů nádob ho používali už obyvatelé starověkého Řecka 700 let před Kristem. Zmínky o korku lze však najít v historii ještě mnohem starší. Již 4000 let před Kristem byl ve starém Egyptě korek používán jako bóje při rybolovu. Jako tradiční typ uzávěru u vinných lahví se korek začal masověji používat v 18. století. V této době dochází k vývoji a výrobě skleněných lahví. Podle předsedy cechu výrobců zátek v oblasti Champagne Nicolase Mensiora je pro 80 % spotřebitelů korek známkou kvality vína. U nových typů uzávěrů zatím není plně ověřeno, jak předčí tradiční korek při archivaci vín.
Box 2: Od korkového dubu k zátce
Osvědčenými producenty korku jsou v Evropě Portugalsko, Španělsko a Sardinie. Jen oba státy Pyrenejského poloostrova produkují asi 80 % světové spotřeby korku a zaměstnávají v tomto odvětví okolo 80 000 lidí. Z uvedeného množství korku jsou asi dvě třetiny použity na výrobu zátek na víno. Korek se sklízí v pravidelných desetiletých intervalech. Sklizeň, tedy oloupání vnější kůry, probíhá od května do srpna, kdy kůra roste nejrychleji. První sklizeň korkové kůry je vhodná v době, kdy kmen dosáhne obvodu 70 centimetrů a výšky 120 cm. Na korkové zátky se však hodí až teprve kůra třetí sklizně. Jeden krychlový centimetr korku obsahuje asi 40 milionů přírodních buněk.
Korkové duby se dožívají stáří až 500 let a mohou vydávat korek asi 200 let. Při vlastní sklizni je používán speciální typ sekery. Čepel nástroje slouží k vytvoření záseku, konec rukojeti je vytvarovaný pro odtržení kůry. Vlastní loupání kůry má pět částí – otevření, odchlípení, dělení, odtržení a odebírání. Kůra rozdělená podle kvality se stabilizuje. To znamená, že naskládané pláty se nechávají půl roku i více na otevřeném prostranství, čímž korek vyschne, odstraní se z něho pryskyřice apod. Teprve pak se přistupuje k vlastnímu zpracování vařením, při němž se vzduch uzavřený v buňkách korku rozpíná a korek získá pevnou a jednotnou buničitou strukturu. Tímto procesem původně vysušený korek nabude na objemu o zhruba 20 %. Následuje opět stabilizace. Pravoúhlé pláty se na tři týdny umístí do místností s řízenou teplotou a vlhkostí vzduchu. Z plátů se nařežou pásy a z nich se strojně či ručně razí zátky. Jedná se prakticky o bezodpadový proces, protože z odpadu se vyrábí lisovaný korek, který se také dále zpracovává. Hotové zátky se omyjí a dezinfikují H2O2. Následuje sušení, případně další procesy (označení zátek, polévání parafínem či silikonem, dezinfikování SO2 apod.). Přesně napočítané zátky jsou obvykle plněny do PE pytlů, které se vzduc
hotěsné uzavírají.