Mezinárodní veletrh obalu, tisku a marketingové komunikace EmbaxPrint, který se konal 18. – 22. 5. na brněnském výstavišti, potvrdil, že celosvětová krize se nevyhnula ani tiskařskému a obalovému průmyslu. Tento fakt se projevil především nižší obsazeností pavilonů vystavovateli. Celkem se 25. mezinárodního veletrhu EmbaxPrint se zúčastnilo 345 vystavovatelů z 22 zemí. Jejich expozice obsadily plochu 12 tisíc metrů čtverečních. V pětici exponátů oceněných prestižní cenou Zlatý Embax byly (na rozdíl od předchozích ročníků) také dvě firmy vyrábějící obalové stroje.
Zlatý EmbaxPrint letos převzali zástupci pěti vystavujících firem: Komfi, spol. s r. o., za stroj pro parciální lakování Spotmatic 54; IMA Flavour za automatický stroj na balení čajových sáčků C 27; Grapo Technologies, a. s., za tiskový stroj Shark X8X 960 UV; Ing. Rudolf Mašek – balicí stroje za kontinuální vertikální balicí stroj Sigma a G +P Technik, s. r. o., za digitální měřicí systém pro ofsetové tiskové stroje NIP Control. Cenu časopisu Packaging získala společnost Ondrášek INK – JET systém, spol. s r. o., za tiskárnu Smartdate 5. Dalších pět firem bylo na Zlatý Embax nominováno. A s jakými inovacemi a novinkami z průmyslu obalů se mohli návštěvníci setkat?
Ocenění pro obalové stroje
Italská společnost IMA Spa Via Emilia Levante patří k nejvýznamnějším hráčům na trhu výrobců strojů pro potravinářský a farmaceutický průmysl. V Brně představila automatický stroj na balení čajových sáčků C27, který prezentovala i na loňském Interpacku v Düsseldorfu. Zájem o technicky dokonalé zařízení o hmotnosti 4200 kg byl jak v Düsseldorfu, tak i v Brně. C27 balí čaj do dvoukomorových sáčků s nitkou, etiketkou a přebalem. Tento stroj disponuje naprosto unikátním řešením dvojnásobného šití, kdy uzlíkem je spojen i sáček i etiketka a uzlík nahrazuje hliníkové sponky. Rychlost stroje C 27 se systémem nejnáročnějšího, ale zároveň hygienicky nejkvalitnějšího balení čaje se pohybuje od 250 do 350 sáčků/min. Velikost sáčku může být variabilní, standardní obsah je čtyři gramy, maximální objem 11,8 cm3. Sáček je dále vkládán do rádlovaného nebo teplem svařovaného přebalu. Takto zhotovené balení je pak vkládáno v jedné až čtyřech řadách (obvykle 20 sáčků v jedné řadě) do skládatelného obalu. Celý systém je plně automatizován.
IMA nabízí zákazníkům i další možnosti automatizovaných řešení v oblasti expedice hotového produktu. Takto doplněné linky dokáží následně čaj ve skládačce vkládat do sekundárních obalů – klopových krabic, které se následně přelepují, paletizují a expedují. Stroj C27 může být vybaven automatickou váhou se zpětnou úpravou dávkování. Nechybí ani elektronické počítání výrobků.
Další ocenění v kategorii balicích strojů a zařízení získala firma Ing. Rudolf Mašek – balicí stroje za kontinuální balicí stroj Sigma. Hlavní předností stroje je využití patentovaného mechanismu svařovacích čelistí použitím rychlých a výkonných magnetických pohonů, což předurčuje tento stroj k použití pro vysoké výkony. Lineární magnetické pohony jsou jedinečnou technologií použitou v balicích strojích. Vysoká variabilita stroje je omezena pouze maximální šíří sáčku (250 mm) při neomezené délce sáčku. Další výhodou je možnost balit do různých konstrukčních řešení – od stick pack sáčků přes polštářkové sáčky či sáčky se svařovanými hranami až po doypacky (W-sáčky, stojací sáčky). Ostatně svařování u sáčků je, zdá se, specialitou firmy. Unikátní technologií, chráněnou několika světovými i evropskými patenty, firma využívá i u vertikálního balicího stroje Twinner VC 250. Zde konstrukce spočívá především v systému příčného svařování, který je tvořen dvěma páry letmo uložených svařovacích čelistí. Celý systém může dosahovat vysokých výkonů při zachování velké tuhosti mechanismu.
Výkonný systém pro malé série
Konstrukčně výkonný systém na Embaxu prezentoval i nominovaný Boxmatic17DDC od kolínské společnosti Ing. Josef Milík – Solarco. Univerzální stroj pro výrobu slotovaných krabic a přířezů řady Boxmatic je navržen pro profesionální a efektivní výrobu přepravních obalů (klopových a víkových krabic z vlnité lepenky) s možností přídavného výseku (např. otvory pro ruce nebo odsek křížů). Stroj se skládá ze dvou hlavních částí – vlastního stroje a automatického nakladače. Automatický nakladač snižuje počet pracovníků nutných k obsluze stroje ze dvou na jednoho a zvyšuje tím produktivitu práce. Automatický nakladač naloží materiál, nakladač se poté sám zvedá a podává do stroje lepenku. Savkový podavač se dokáže vypořádat i s nerovnou a prohýbanou lepenkou.
Vlastní stroj pak zpracovává lepenku následnými procesy: slotování a příčné rylování, podélné rylování, příčné řezání (sekání) s možností současného odseku záložek (v případě FEFCO 02XX), podélné řezání a již zmiňovaný přídavný výsek. Rozměry krabic jsou zadávány do řídicí jednotky intuitivně pomocí barevného dotykového panelu. Programování stroje a zadávání parametrů je díky tomuto barevnému uživatelsky přátelskému dotykovému panelu jednoduché a rychlé. Zadávat se musejí jen nezbytné údaje, zbytek si stroj spočítá sám. Polohy tiskových jednotek, výsekových forem, nožů atd. je velmi jednoduché měnit, lze je nastavit i manuálně podle údajů poskytnutých strojem. Díky tomu lze stroj snadno a rychle přednastavit, a tudíž je vhodný hlavně pro výrobu malých sérií v rozmezí 10 – 5000 krabic.
Vázací pásky prezentoval Svitap i Unipack
Velmi originální řešení v možnostech vázacích pásků nabízely hned dvě společnosti. Společnost Svitap J.H.J., spol. s r. o., přivezla na výstaviště vázací pásek Svitapet ze 100% recyklovaného PET. Tento pásek získal před měsícem nejvyšší ocenění Grand Prix ve své kategorii na pražském výstavišti v rámci veletrhu For3P. Nominován byl v rámci soutěže Zlatý Embax i v Brně.
Jedná se o polyesterový vysoce odolný pásek, který byl speciálně navržen k poskytnutí extrémně tuhé a silné alternativy k ocelovému pásku Svitapet. Je odolný proti korozi, UV záření a proti teplotním změnám. Jeho další výhoda spočívá v elasticitě úvazku, která umožňuje odolávat nestálému obvodu páskovaného zboží. Jedinečná kombinace síly a elasticity umožňuje absorbovat otřesy během manipulace nebo přepravy.
Pásek Svitapet odolává o 50 % vyššímu zatížení než standardní PP pásky stejné šíře. Pevně fixuje náklad, zamezuje jeho pohybu a minimalizuje možnost poškození zboží při přepravě. Je o 80 % lehčí oproti ocelovému pásku, čímž přirozeně snižuje náklady spojené s dopravou. Délkový návin pásku Svitapet je více než čtyřikrát delší než ocelový. Eliminuje tak technologické prostoje na minimum, zvyšuje efektivitu a snižuje nároky na manipulaci. Pásek je navíc i velmi šetrný k přírodě. Je vyroben z netečného materiálu, bezpečně jej lze spálit a při hoření uvolňuje pouze 0,03 % zplodin z vlastní váhy. Jako čistý
, neutrální produkt je vhodný k recyklaci. Jak jeho český výrobce udává, pásek hned od začátku uvedení na trh vzbuzuje zaslouženou pozornost. I z tohoto důvodu navázala firma v rámci prodeje a propagace výrobku firma úzkou spolupráci s firmou Penta servis, s. r. o., Holice.
Firma Milan Ligocki UNIPACK servis obalové techniky instaluje automatické i poloautomatické systémy. Na veletrhu EmbaxPrint 2009 v Brně se představila především jako výhradní zástupce firmy MOSCA a předvedla zde pokrokové technologie ultrazvukového svařování SONIX, což je průlomová technologie v oboru páskování. Ultrazvuk svařuje pásky vlněním o frekvenci 40 000 Hz. Při tom je zahříván pouze povrch styku pásků, nezahřívá se svařovací hlava.
Na rozdíl od tepelného svařování se nemusí čistit a udržovat svařovací hlava, stroj je jednodušší ve své konstrukci, vyznačuje se i extrémně nízkou spotřebou elektrické energie. Kvalita sváru je nezávislá na okolní teplotě, vlhkosti i kvalitě termoregulace ve stroji. Nezávisí ani na čistotě hlavy či znečištění prachem. Další výhodou je i možnost nastavení pevnosti sváru u fólie a možnost vizuální kontroly kvality svaru. Ultrazvukové svařování není zdraví škodlivé, protože nevyzařuje jakékoli vlnění nebo záření mimo stroj ani ultrazvukovou jednotku. Vysoké frekvenci je vystavena pouze páska. Ultrazvukové svařování tohoto typu je velice univerzální, dovoluje svařovat obyčejné plastové pásky, a proto jsou výrobní náklady na vázací pásky relativně nízké.
Všestranný Robot FUJI-ACE
Společnost Sklenář, s. r. o., se v průběhu své existence (založena 1993) postupně změnila z ryze obchodní firmy na firmu s vlastním vývojem a výrobou. V roce 2004 byla zahájena výstavba zkušebního centra pro pneumatickou dopravu. V roce 2005 bylo dokončeno předváděcí centrum pro paletizaci zboží roboty firmy FUJI-ACE. A právě nejnovější typy těchto manipulačních robotů společnost prezentovala i v Brně.
Robot Fuji nabízí jedinečné provedení lineární dráhy na rozdíl od jiných kloubových robotů používaných v průmyslu. Toto mechanické provedení přispívá ke snížení spotřeby elektrické energie o 50 % (v některých případech dokonce až o 200 %). Při vhodné konfiguraci rychlosti lze dosáhnout až 1600 cyklů za hodinu. Pohyb kloubového ramena je realizován kombinací servomotoru, ozubeným řemenem, lineárními vodicími ložisky a dvěma kuličkovými ocelovými šrouby. Touto mechanikou lze dosáhnout mnohých výhod. Použitím převodu pohybu 5 : 1 (osa Z) nebo 6 : 1 (osa R) může robot pracovat mnohem rychleji a efektivněji než běžné průmyslové roboty. FUJI-ACE se dodává s kontrolní dotykovou obrazovkou s 60 programovatelnými paměťovými recepturami. Nastavení, kontrola a řízení jsou usnadněny vysoce sofistikovaným programovacím softwarem. Tento SW nabízí úplné palubní řízení a editaci receptur bez potřeby laptopu. Palubní diagnostika je schopna okamžitě identifikovat případné chyby, SW pracuje i s pamětí pro historii chyb. Vedle vlastního přímého ovládání zařízení provádí SW i automatické kontroly naplánovaného mazání stroje. Paletizační robot FUJI-ACE může být zařazen jako koncový prvek technologických celků, vnitřní prvek výrobních linek nebo i jako samostatně komponované pracoviště.
Jana Žižková