
Současný flexotisk představuje jedničku v potisku obalů. To si uvědomují i vývojáři a výrobci strojů, zařízení i tiskových forem. Naposledy nás o tom přesvědčil i mezinárodní veletrh DRUPA konaný v Düsseldorfu loni na jaře. Vzhledem k tomu, že se jedná především o polygrafický veletrh, dominoval zde přirozeně ofset, ale ani vystavovatelé z oblasti flexotisku se nedali zahanbit a přesvědčili odbornou veřejnost o potřebě zavedení nových vývojových trendů do praxe a o tom, že kvalitou může flexotisk směle konkurovat i ofsetu.
Soma Flex Imperia – nejmodernější dostupnost
Lanškrounské firma SOMA Engineering má ve svém portfoliu opravdu širokou nabídku – flexotiskové stroje, podélné řezačky, laminátory, archovačky, montážní stolice i vysekávací stroje. Na Drupě byla s největším zájmem očekávána již předem trochu tajuplně avizovaná novinka z oblasti flexotisku, Soma Flex Imperia 1050 1270 1650 – 10 EG. Stroj se satelitním uspořádáním (jeden společný centrální tlakový válec pro všechny tiskové jednotky) je vybaven nejmodernějšími dostupnými technologiemi.
Jedná se o první typ stroje od tohoto výrobce, kde je celý systém včetně tlakového válce poháněn servomotorem, jenž je na hřídeli upevněn bez převodovky. Soutisk všech barev je tedy i u nejnáročnějších tisků ještě přesnější než u starších konstrukcí stroje. K vyšší stabilitě tisku přispívá systém montáže „nakulato“ (forma i rastry jsou v podobě návleků – sleevů) i odlehčená konstrukce raklové komory s nepřilnavým vnitřním povrchem. Vymývání je plně automatizováno. Rychlost stroje (až 450 m/min. a v opčním provedení až 600 m/min.) spolu s vysokou kvalitou tisku řadí tento typ mezi stroje kvalitativně první třídy.
Vysoké stability tisku je dosaženo tepelnou stabilizací centrálního válce a barevníků, tlakovou stabilizací barev a systémem ochrany tiskových sleevů v místě napojení pásů. Napojení odvíjeného materiálu při ukončení jedné role na roli druhou probíhá automaticky bez přerušení tisku při plné tiskové rychlosti. Toho je dosaženo použitím nonstop systému, kde je navíjecí jednotka je vybavena karuselem se dvěma pneumatickými hřídelemi. Kvalita tisku je sledována inspekčním systémem s videokamerou. Standardně je systém dodáván s jednočipovou kamerou DRELLO V7000, ale lze požadovat i opci s tříčipovou digitální kamerou. Lze kontrolovat kvalitu barvy, tisku i čárové kódy. Systém umožňuje i archivaci zakázek. Ovládání a kontrola tisku probíhají bezdotykově, pomocí Touch Screen panelu s monitorem.
Na trhu je flexotiskový rotační stroj Imperia nabízen ve třech provedeních pro potisk kotoučů v šířkách 1100, 1320 a 1700 mm v desetibarvovém provedením. Soma Flex Imperia je využitelná i v oblasti středních i krátkých zakázek. Této využitelnosti bylo dosaženo použitím nového unikátního systému FALCON. Plně automatický systém Falcon je nezávislý na systémech kontroly tisku. Lze na něm provést kompletní nastavení tisku (seřízení registrů a tiskových tlaků) až na 10 barevnících. Toto nastavení lze provést již pro pouhých 80 m substrátu. Stroj umožňuje různá opční provedení sestavy přesně podle přání zákazníka. Klasická varianta je určena pro tisk ředitelnými barvami, ale lze ho upravit i pro tisk UV (barvy vytvrzovány UV světlem), WB (vodou ředitelné barvy) i pro dnes hojně diskutovanou novinku, EB (electron beam) barvy. Velkou předností EB barev je možnost tisku „mokrá do mokré“. U tohoto typu barev je Imperia vybavena mezisušením UV lampou (následuje hned za prvním barevníkem). K vlastnímu vytvrzení elektronovým paprskem dochází až v oblasti chladicích válců. Zde je řízený proud elektronů emitován z elektronového děla, který je další novou součástí v případě tohoto tisku.
Vzhledem k tomu, že se dnes hojně užívá oboustranného tisku, lze stroj opatřit i obracecím křížem. Ten je umístěn v oblasti pod sušicím tunelem nad odvíjecí jednotkou.
Digitální tisk samostatně i integrovaný do flexorotaček
Na stánku Xaaru prezentovala společnost Nielpeter čtyřbarevný kontinuální produkční UV inkjet Caslon. Dánskou společnost asi není potřeba blíže představovat. Hlavní produkty jejího portfolia tvoří flexotiskové stroje, které jsou hojně používány i našimi výrobci etiket. Na letošní Drupě se tento výrobce prezentoval především digitálním tiskem. Ovšem systém Caslon může být určen jako samostatně pracující tiskárna s vlastním odvíjením a navíjením pásu nebo ho lze integrovat jako opci přímo do flexotiskových rotaček. Prioritně je konstruován pro UV flexorotačky FA (v nabídce firmy byly však i linky typu FB) pro šířky 420 mm (FA4) a 340 mm (FA3). Caslon dosahuje rychlosti 50,7 m/min. a pracuje v rozlišení 180 x 360dpi. K tisku používá nejnovější model tiskové hlavy piezo drop on demand, která byla vyvinuta pro toto zařízení firmou Xaara. Tímto digitálním tiskem lze potiskovat jak papírové, tak plastové etikety. Výhodou je, že ani u plastů není potřeba zbavovat fólii elektrostatického náboje, protože systém Caslon má korónovou úpravu integrovanou inline. Celý systém se ovládá z kontrolního panelu pomocí 17” dotykové obrazovky HMI.
Mimoevropské firmy sázejí na vícebarevnost
Flexo Tech Industrial Ltda z Brazílie na svém stánku návštěvníky seznamovala s portfoliem vícebarevných flexotiskových strojů. Pro tisk na čtyři barvy zde byly nabízeny dva modely, Millennium a Solution. Model Millennium je určen na potisk materiálů (tloušťka substrátu 25 – 250 µm) o šířce 800 – 1800 mm max. rychlostí 250 m/min. Solution pracuje s rychlostí o něco nižší, 200 m/min.
Vzhledem k tomu, že současní zákazníci upřednostňují vícebarevné tisky, Flexo Tech měl mnohem větší nabídku pro šesti- a osmibarevný flexotisk. Šestibarevné tisky lze realizovat na strojích Gear, Gearless, Solution, Millenium či Classic. Vlajkovou lodí pro šestibarevný tisk jsou stroje Gearless, které pracují s rychlostí 300 m/min. Lze na nich potiskovat prakticky všechny typy materiálů, vedle papíru především polyetylen, polypropylen, polyester, BOPP, metalizované fólie či PVC. Pro osmibarevný potisk je možné vybírat ze čtyř typů strojů – Gear, Gearless, Solution nebo Millenium. Osmibarevný Gear je určen pro stejný typ materiálů a má srovnatelný výkon a rychlost jako šestibarevný Gearless.
FLEXO TECHNOLOGY INC z Tchaj-wanu prezentovala své zařízení na výrobu fotopolymerních štočků, @flexo®Bag System. U tohoto systému určitě zaujme rychlá doba primární expozice (u 4mm desek pro vlnitou lepenku asi pět minut), dobrá reprodukovatelnost detailů na kresbě (± 0,03 mm), vysoká rezistence vůči abrazi či poměrně nízké výrobní náklady.
Sleeves a digitalizace ve flexotisku
Böttcher Systems je vedoucím výrobcem v oblasti pogumování barevníkových, vlhčicích a speciálních válců pro tiskárenské provozy. Zastoupení má v řadě států světa, včetně České republiky. Kromě různých řešení pro ofset na Drupě nabízela společnost i řešení pro flexotisk v podobě návleků (sleeves), tedy poměrně novou technologii, která je již od svého
vzniku bedlivě sledována odbornou veřejností. Sleeve z eleastomeru přináší oproti běžným flexoštočkům hned několik výhod. Návlek se přímo upíná do tiskového stroje. Výrobu (obvykle přímá gravíra) je tedy možno provádět ve stejném stavu, jako bude později realizován tisk. Odpadá zde montáž užitků na přenosovou fólii, event. deformace při návinu na válec.
Předtisková příprava je v podobě úplného digitálního workflow. Tisk a montáž „nakulato“ se vyznačuje vysokou životností, rychlostí tisku, barevnou stabilitou i velmi nízkým nárůstem tiskového bodu. Bez problémů lze provozovat tisk nekonečných motivů. Rastrovou grafiku v kombinaci s pérovou kresbou lze realizovat na jediném sleevu. Kvalitní přenos barvy napomáhá k vyšší přesnosti soutisku. Vzhledem k tomu, že se ve flexotisku používají různé druhy barev, používají se na válce potahy odlišných tvrdostí.
Pro optimální tisk pomocí vodou ředitelných, ester-ketonových barev nebo barev na bázi minerálních olejů nabízí firma celou škálu potahů válců v tvrdosti od 40 do 95 ShA.
Sleevy podle svého využití mohou být cylindrické či kónické.
Nový typ SW určený pro zkvalitnění digitalizace ve flexotisku nabízela německá firma Flexolaser GmbH. SW se používá při CTP výrobě fotopolymerních štočků, tedy bez použití negativního filmu. Tyto typy štočků jsou klasické fotopolymery pokryté tenkou černou LAMS (laser ablation mask system) vrstvou. LAMS při vypalování dat absorbuje infračervené laserové záření. Po vypálení LAMS následuje zadní osvit. Tím se z LAMS stává maska (de facto „digitální film“) připravená pro hlavní UV osvit. Po provedení hlavního osvitu je další výroba prakticky stejná jako u zpracování konvenčního štočku, tzn. buď vymývání s rozpouštědlem a následným sušením, nebo vzhledem k charakteristice fotopolymeru (monomer taje při teplotě 70 – 80 oC) lze provést termální odsávání speciální tkaninou – známo pod názvem fast termoproces. Otevřený systém MultiPlate software od Flexolaseru umožňuje zpracovávat TIFF data z jakýchkoli standardních RIP programů či přímo zadávaných ze serveru. MultiPlate SW je určen jak pro platformu Windows, tak i pro Mac.
Čištění formy i aniloxových válců
U flexotisku se často jedná o opakované zakázky. Formy i aniloxové válce je tedy nutné před uskladněním důkladně vymýt a vyčistit. Systémů na čištění bylo na Drupě představeno hned několik. Jednou z firem, která se touto problematikou zabývá, je i americká firma Flexo Concepts z Plymouthu. Její nejmodernější koncept Large MicroClean™ Model 160 je určen zvláště pro aniloxové válce větších rozměrů používané hlavně při tisku na vlnité lepenky. MicroClean patří generačně k nejnovějším způsobům čištění aniloxových válců. Systém efektivně a bezpečně odstraňuje barvu z jamek aniloxového válce nebo tiskového sleevu pomocí jemného plastického substrátu, který nepoškozuje rastrovaný povrch válce. Systémy čištění válců používaných ve flexotisku či v ofsetu nabízí i nizozemská společnost Flexoclean Engineering B.V. Jedná se o rozdílné stupně čisticích technologií určených pro denní, periodické či příležitostné použití. Chemii určenou k vymývání válců je možné použít k ručnímu i strojnímu čištění. Příkladem mohou být např. prostředky k denní údržbě válců po tisku na vlnité lepenky. Skvělý je prostředek určený na čištění válců, kde se při tisku používaly vodou ředitelné barvy. Polycleaner byl speciálně vyvinut pro denní čištění nejen aniloxových válců, ale i dalších částí tiskového stroje. Lze ho použít i v kombinaci s Flexoclean Auto-Dose systémem. Pro rychlé a snadné čištění především tiskové formy (ale i aniloxových válců) je určen Flexo Shine. Pro periodická čištění tiskových jednotek na vodou ředitelné barvy a laky se doporučují prostředky jako Anilox Circulation Cleaner, Cleanilox A/B, Buster P/F či Anilox Cleaner.
Pro všechny typy používaných barev existují řešení dánské firmy Flexo Wash ApS. Tyto plně automatizované systémy hloubkového čištění jsou určeny pro aniloxové válce všech velikostí. Podle typu použité barvy a stupně znečištění trvá celý proces rychlého a šetrného čištění v rozmezí od 10 do 20 minut. Vedle vymývání rastrovaných válců nabízí firma i prostředky určené k čištění návleků. I zde se jedná o šetrný způsob, který ani minimálně nepoškodí gravitovaný eleastomer. Vany na čištění sleevů jsou dodávány ve dvou verzích. SL 2200 je určena pro čištění jednoho sleevu loženého v horizontální poloze. SL 4-6V je určen pro multičištění čtyř až šesti sleevů ložených vertikálně. Celý proces trvá zhruba pět až deset minut.
BOX: Flexotisk a obaly
Flexotisk patří mezi nejpoužívanější tisky ve výrobě obalů. Vedle finanční dostupnosti má i další přednosti. Flexibilní tisková forma umožňuje potisk prakticky jakýchkoli substrátů. Lze jím potiskovat flexibilní materiály (plasty, hliníkové fólie či kombinace materiálů), vlnitou lepenku, ale i velmi hrubé substráty, jako je např. juta. Vedle obalů se hojně uplatňuje i při potisku etiket. Nároky tisku se ovšem neustále zvyšují a flexotisk by takto široké uplatnění již dávno neměl, kdyby ustrnul ve svém vývoji ve fázi klasického gumotisku (pejorativní název razítkovací tisk).
Jana Žižková