
PET láhve nastoupily masivně svou vítěznou pouť v poslední čtvrti minulého století a od té doby jejich objemy i možnosti použití stále stoupají. Samozřejmě že se u takto marketingově úspěšného obalu zrychluje i jeho vývoj. Ten je soustředěn hned do několika oblastí. Jedná se o vývoj vstřikovaných preforem (předlisků), vyfukování láhví, plnění a v neposlední řadě i o design a recyklaci produktu.
Není třeba zdůrazňovat, že kvalita produkce je podmíněna výkonem a ekonomickým provozem nových linek. Výkon je limitován zpracováním produktu. Tedy např. u preforem ovlivňují výrobu faktory týkající se používaného granulátu (rychlost plastifikace, spotřeba energie, množství zpracovávané dávky, počet dutin atd.) i následná konstrukce preformy (hmotnost, síla stěny, průměr). Ostatně přímo na výrobu preforem se soustředilo na výstavišti hned několik firem. Jednou z nich byla i švýcarská společnost s více než třicetiletou tradicí, Otto Hofstetter AG. Společnost kromě jiného na veletrhu BrauBeviale v Norimberku představila svůj vývojově nejnovější typ na výrobu 128 preforem na jeden zdvih.
Deska obsahuje stejný počet dutin (cavity, kavita) optimálně rozmístěných na poměrně malou plochu 1360 x 714 mm, s roztečí 60 x 114 mm. Upínací síla je také poměrně malá, 350 t. Nominální průměr preformy může být max. 30 mm. Spotřeba vody při provozu je 90 m3/hod. při zpracování dávky 1100 kg PET/hod. Další novinkou této společnosti byly i PET preformy se zvýšenou termickou odolností. Na norimberském výstavišti byl tento typ preforem využit konkrétně pro obaly na kečupy. Tento typ vícevrstvých preforem je vhodný pro produkty, se kterými se v procesu plnění pracuje za tepla, tedy právě kečupy, mléko, ale i pivo. Vedle těchto produktů jsou preformy vhodné i pro plnění nealkoholických nápojů, které jsou sycené CO2. Bariérová vrstva poskytuje ochranu především vůči UV záření a O2. Na vícevrstvé preformy firma nabízí zařízení o počtu 72 kavit. Na jednovrstvé preformy je výrobce schopen nabídnou desky dokonce o 192 kavitách.
Stroje s deskou až 192 dutin nabízela i německá firma Mold & Hotrunner Technology AG. Firma zároveň představila i nový typ patentovaných technologií – HP-Stack® a Cool-MAX®. V kombinaci s těmito technologiemi je možné časově zredukovat celý proces výroby, nevyjímaje především chlazení. Technologie se zatím používají na desky o 96 dutinách, kde se vyrábějí preformy o hmotnosti 26,5 g, síla stěny je 3,8 mm. Jen pro srovnání: Bez použití nových přídavných technologií stroje tohoto typu pracovaly s výkonem 25 000 dílů za hodinu, nyní je výkon zvýšen až na 33 000 produktů za hodinu.
Vše z jedné ruky od KHS
Vyfukovací, bariérové a lineární aseptické technologie, včetně technického vývoje PET láhve – tak by se dala shrnout nabídka světového giganta KHS AG. Firmy někdejší skupiny SIG Beverages, které získalo Salzgitter AG na začátku roku, byly k 1. srpnu 2008 včleněny do koncernu Klöckner. To znamená, že KHS AG představuje nyní jednotnou stoprocentní dceřinou společnost Klöckner-Werke AG s KHS Corpoplast, KHS Plasmax, KHS Asbofill a KHS Moldtec. A první společné vystavování a prezentace produktů proběhly právě u příležitosti Brau Beviale.
Spektrum činnosti koncernu KHS pojímá nyní proces od vývoje PET láhve a jejího designu po balicí technologii a paletizaci a zahrnuje tak veškeré potřebné komponenty v rámci plnění a balení PET láhví pro výrobní linky. „Vše z jedné ruky“ – tak znělo motto společnosti na norimberském výstavišti.
Jednou z novinek, která byla na veletrhu Brau Beviale představena, byly tzv. Party KEGY, které vedle svých výhod nabízejí také unikátní zážitek při stáčení. Jako pilotní projekt se do provozů uvádí Party KEG s objemem pěti litrů s prohybem pro uchopení spolu s nenaraženým výčepem v jednom balení.
Výrobce PET láhví nepochybně nejvíce zaujala prezentovaná technologie Plasmax. U této inovativní metody se vnitřní strana PET láhve potáhne velmi tenkou, vysoce průhlednou skleněnou vrstvou. Tato bariéra na bázi oxidů křemíku (SiOx) propůjčuje PET obalu vlastnosti, kterými se dříve vyznačovaly pouze skleněné láhve. PET láhve opatřené bariérou PLASMAX jsou zcela transparentní a tím mimořádně atraktivní také z hlediska marketingu. Oproti technologiím Multilayer nebo Blends jsou PET obaly opatřené vrstvou PLASMAX 100% recyklovatelné, a proto efektivní i z ekologického hlediska. Odolnost k nárazům a velmi nízké přepravní náklady vzhledem k velmi malé vlastní hmotnosti jsou rozhodujícími výhodami těchto obalů oproti skleněným lahvím. Technologii lze kromě nápojů použít také pro obaly kapalných potravin, jako je kečup nebo omáčky. Bariéru PLASMAX lze kombinovat s mnoha dalšími plasty, jako je například biologicky odbouratelný PLA.
PET láhve na pivo, víno i nugátové krémy
P.E.T. Engineering Technology S.r.l., která je na italském trhu od roku 1999, se snaží svoji produkci rozšiřovat do nápojových i potravinářských segmentů. S balením piva do PET láhví oslovila ruský trh, kde v roce 2005 otevřela pobočku P.E.T. Engineering Vostok v Moskvě. Sedmdesát procent piva vyráběného v Rusku se stáčí do obalů této firmy. K dalším zákazníkům z pivního průmyslu patří i belgická nadnárodní společnost INBEV.
Vedle pivních PET láhví firma prezentovala i ultralehké láhve Bottle Fly. Jedná se o láhve objemu 0,5 litru, které váží 7,5 g, což je o 40 % méně než u standardní láhve téhož objemu. Designově nový typ láhví na nealkoholické nápoje, pivo, víno či oleje byly AXI láhve. Tyto láhve cylindrického tvaru se vyznačují vysokou deformační odolností vůči vnitřním tlakům. V nabídce však nechyběly ani standardní láhve klasických tvarů pro konzervativního zákazníka. Tedy konzervativního s benevolencí, protože láhve na tak tradiční produkt, jakým víno bezesporu je, byly opět z PET.
Lahve s embossingem, vícevrstvé a lehounké…
Další pivní láhve s výrazným embossingem představila společnost Röders TEC GmbH. Tyto litrové láhve byly určeny pro pivo Holsten. Prototyp formy byl zhotoven z dat CAD SW Delcam v kombinaci s 3D skenerem. Podobným způsobem zhotovují ve společnosti i formy pro další odvětví (např. strojírenství, zdravotnictví apod.). Na piva nabízel láhve i Kortec Inc. I tyto obaly byly pochopitelně z vícevrstvého (obvykle třívrstvého) materiálu. Vysoké bariéry bylo dosaženo v kombinaci PET, PP a EVOH. Z důvodu unikátnosti Kortec používá technologii Gamma Clear OPP Technology. Trvanlivost piva v těchto obalech může být až šest měsíců. Krones AG se v PET láhvích snažila soustředit na tzv. prémiová piva. Koncept elegantních láhví známý pod názvem Nitropouch byl oceněn v kategorii Best packaging innovation. Půllitrová láhev má hmotnost pouhých 27,5 g. Výrobce garantuje šestiměsíční životnost piva v láhvi.
Společnost Amcor (nyní Artenius PET Packaging Europe) prezentovala své již proslulé PET láhve určené pro pivovar Holsten. Pivní láhev má tři vrstvy. Střední vrstva je vyrobena z pasivní a aktivní bariéry založené na nylonu BindOx. Bariérová vrstva zabraňuje vstupu kyslíku a rovněž ztrátám sycení oxidem uhličitým. Je garantována šestiměsíční skladovatelnost. Láhev je jantarově zbarvená jako sklo, aby byla zajištěna o
chrana před UV a frakcemi viditelného světla, což je u piva nezbytné.
Rakouská společnost Alpla Werke, Alwin Lehner GmbH&Co KG se snaží konkurovat sklu v oblasti balení čokoládových krémů či marmelád. Nabízená alternativa byla vidět na porovnání skleněného a PET obalu na nugátový krém Nussa o objemu 750 g. Skleněný obal má hmotnost 198 g oproti 23 g PET obalu.
Stékající kapka piva
Zřejmě nejoriginálnější obal z PET na pivo představila na výstavišti společnost Sidel Group. Zabarvený PET imituje hnědou sklovinu, ale tím veškerá podobnost se skleněnou láhví končí. Tvar už nemá s klasickou pivní lahví nic společného. Design spíše připomíná ohromnou stékající kapku piva. Staví se obráceně, tedy uzávěrem dolů. Vlastní uzávěr v podstatě není vidět. Je však dvojitý. První je klasický šroubovací plastový uzávěr, který vodotěsně uzavírá vyfouknutou láhev. Přes něj je navlečen velký průvlakový zasouvací uzávěr, který prakticky nic neuzavírá, ale slouží jako podstavec. Má i druhotné užití – lze jej použít jako pivní sklenici. Po otevření lze obal se zbylým pivem odkládat jako do stojanu do druhého uzávěru i druhou stranou, protože i velikost dna je rozměrově přizpůsobena. Návrhář tohoto obalu Laurent Lepoitevin chtěl tímto designem ukázat široké možnosti využití možnosti PET materiálu.
Láhev byla vyvinuta pro belgický pivovar Martel. Vícevrstvý PET je zde ošetřen metodou Actis™. Tato technologie spočívá v nanesení molekulární vrstvičky amorfního hydrogenovaného uhlíku na PET pomocí plazmy. Plazmatického stavu je přitom dosaženo mikrovlnným zářením. Dochází zde k vytvoření naprosto unikátních bariérových vlastností obalu.
Vedle této unikátní PET láhve, kterou bylo možno si na stánku Sidel vyžádat, zaujal ještě jeden obal z PET. Tentokrát se jednalo o PET láhev, která imitovala nápojovou plechovku. „Plechovka“ byla ve tvaru soudku s nezbytným embossingem ve tvaru mřížek či obručí. Uzávěr byl stejný jako u klasických plechovek – vytvarovaný a zalisovaný hliníkový plech s odtrhovacím prolisem.
BOX: BrauBeviale překvapilo i designem PET lahví
Na nápojovém veletrhu Brau Beviale, který se konal v listopadu 2008 v Norimberku, vedle technologií používaných k výrobě a plnění nápojů nechyběly pochopitelně ani obaly. Těžko posoudit, zda větší zastoupení bylo z řad primárního či sekundárního balení. Oba sortimenty měly návštěvníkům co nabídnout. Ze sekundárního balení měli nejsilnější zastoupení výrobci nápojových přepravek, výrobci graficky atraktivních lepenkových multipacků se mezi ostatními vystavovateli poněkud „ztráceli“. Z výrobců primárního balení byli zastoupeni producenti skleněných láhví, nápojových plechovek i velkoobjemových obalů typu bag in box. O nejvýraznější novinky a inovace se však postarali výrobci PET láhví, a to nejen z důvodů materiálových, ale i z důvodů často i překvapujícího designu.
BOX: Recyklovat lze…
Objemy používaných PET láhví rok od roku vzrůstají, což s sebou přináší přímo nerudovskou otázku – kam s ním. I problematice recyklace a likvidace PET se na výstavišti mnohý výrobce věnoval. Různá zajímavá a inovativní řešení nabízela společnost Ecolab®. Jedním z řešení při recyklaci PET je použití nového typu aditiva P3-recyclean®. Zatímco v minulosti se recyklovaný PET využíval výhradně pro technické aplikace, vzrůstající cena primárního (virgin) PET výrobce nutí využívat recyklovaný PET na výrobu nových láhví (systém bottle to bottle) a právě pro tento typ recyklace je toto aditivum určeno. Aditivum se využívá v čisticím procesu PET vloček (flakes). Takto vyčištěný PET lze bez problémů použít k výrobě zdravotně nezávadných PET peletek. Tyto peletky jsou vhodné k výrobě PET láhví. Z hlediska zdravotní nezávadnosti i přísných hygienických norem upravujících přímý kontakt materiálu s potravinou jsou naprosto plnohodnotnou náhradou za virgin PET. Produktů P3-recyclean® je celá řada. P3-recyclean® HPB je doporučován pro silně znečištěný netříděný PET, naopak P3-recyclean® FCA je určen pro tříděné PET materiály. Univerzálním řešením je P3-recyclean® SA, který lze jako aditivum použít na jakýkoli PET materiál. Velkou roli (a často nesnáze) způsobují etikety, přesněji používaná lepidla při jejich aplikaci. Pro dobré odstranění syntetických lepidel nabízí Ecolab řešení v podobě P3-prevafoam®HD.
Jana Žižková