První informace o chystané směrnici, která zavede povinnost značení Braillovým písmem na farmaceutických obalech, začaly pronikat na veřejnost koncem devadesátých let. Zhruba v této době se začalo vývojové pracoviště Marbach® v německém Heilbronnu zabývat touto problematikou intenzivněji. Značení Braillovým písmem na některé typy tiskovin i obalů se již sice používalo, realizováno však bylo pouze tiskem či klasickou ražbou (embossing). Tu ostatně někteří výrobci používají i dnes.
Hlavní nevýhodou u tohoto způsobu ražby byla především cena a zdlouhavé časy na přípravu. Vlastní kovové nástroje (matrice, patrice) byly ryté či frézované – i tento způsob výroby Marbach postupně opustil. Nové nástroje, které začala společnost vyvíjet a později i vyrábět, se vyznačují nejen vysokou kvalitou různých materiálů, ale i progresivním patentovaným způsobem výroby. Nové typy nástrojů se začaly na trhu objevovat od roku 2004. Nabídka byla však podstatně rozšířena po roce 2006, kdy směrnice o značení obalů na léky vstoupila v platnost.
Základem pro všechna řešení slepecké ražby od společnosti Marbach se stalo písmo Marburg Medium. Tento standard přesně stanoví rozměry pro průměr bodů, odstup bodů, odstup znaků, odstup slov i odstup řádků. V současnosti společnost nabízí unikátní řešení ražby jak pro plošný výsek (horizontální i příklopové lisy), tak i pro rotační způsob ražby, která probíhá na další novince, modulu Accu Braille od společnosti Bobst Group (zde ražba probíhá až před vlastním skládáním a lepením na moderních lepičkách BOBST).
Marbabraille-elasto je univerzálním řešením
Systém vyvinutý a patentovaný společností Marbach je někdy nazýván elastickou ražbou. Název vystihuje podstatu systému, kde se na rozdíl od klasické ražby nepoužívá kovová, zde konkrétně hliníková základna. Kov je na matričním dílu nahrazen plastem. Štočky a k nim patřící elastomer se šroubují přímo na nosnou desku výsekového nástroje. Rozhodující výhodou tohoto systému je stabilnější nosná deska s možností přestavby stávajícího nástroje se slepeckou ražbou. Tento způsob řešení umožňuje bez problémů vyrovnat výšku přední strany nástroje. S ohledem na druh písma Marburg Medium a na požadavky zástupců farmaceutického průmyslu ohledně délky jména produktu a velikosti lékové krabičky byly definovány geometrické parametry, které stanovují limity velikosti štočků. Štočky lze dodávat od jednořádkových s pěti písmennými znaky až po sedmiřádkové matrice o 20 znacích na řádku. Podle těchto parametrů tedy firma svým zákazníkům nabízí až 70 různých standardních matric marbabraille-elasto. Většina těchto matric je plastových, zhotovovaných vstřikováním. Právě u plastových matric bylo vývojem dokázáno, že perfektní vyhloubení a tím optimální ražební bod výrazně závisejí na vytvarování matrice, což právě stoprocentně umožňuje lití matrice z plastu. Na přání zákazníka lze zhotovovat i frézované matrice z hořčíku. Ty se však v celkovém objemu zakázek uplatňují minimálně.
Patrice marbasteel pro plošný výsek
Protikus (patrice) pro marbabraille-elasto může být kovový z ocelového nebo poniklovaného plechu. Kovová patrice marbasteel tedy tvoří vhodné doplnění systému marbabraille-elasto. Tato ražební patrice s kuželovitým tvarem bodů je mimořádně stabilní a má dlouhou životnost. Díky vlastnímu stroji na výrobu marbasteel jsou do ocelového plechu vyraženy jednotlivé body ražby. Poté je patrice označena a s vysokou přesností vybroušena. Stabilní usazení patrice garantuje speciální pojistka proti protáčení. Patrice marbasteel lze použít nejen pro v současnosti nejvíce užívané marbabraille-elasto, ale i pro další typy matric této revoluční vývojové řady. Jedná se např. o matrice marbabraille-uni či frézované mosazné matrice marbabrass. Vedle ocelových patric typu marbasteel, které jsou díky galvanickému poniklování špičkovým produktem s extrémně vysokou životností, lze pracovat i s frézovanými plastovými patricemi marbafibre. Všechny uvedené systémy poskytují zákazníkovi bezproblémové označování včetně nízkého opotřebení a dlouhé životnosti.
Velmi kvalitních výsledků je dosaženo obzvláště v případě komprimované ražby, tedy matrice typu marbabraille-elasto s patricí marbasteel. Zde kuželovité body razicího nástroje naprosto přesně zapadají do pohárkovitých tvarů štočku.
Marbasteel lze uplatnit i v kombinaci s protipřípravou. V tomto případě se samolepicí patrice snadným způsobem zakládá do protipřípravy. Tento systém lze uplatnit jak u protipřípravy pertinaxových šablon/matric, tak u frézovaných plechů (Stanzrillplatte – SRP). U pertinaxu se marbasteel vlepuje do přesně vyfrézovaného místa uložení, u plechů je vkládána do vyhloubeného místa, uchycení v tomto místě zajišťuje magnetická úprava. Oba způsoby zajišťují maximálně přesné uložení patrice v protipřípravě. Marbabraille-elasto a marbasteel použitý v kombinaci s frézovaným plechem umožňuje umístění ražby blíže k sekacím či rylovacím nožům.
Rotační ražba aneb Accu Braille
Za účasti nejvýznamnějších farmaceutických výrobců v Evropě byl firmou Bobst vyvinut (a následně na Drupě 2004 představen) nový modul umožňující na lepičkách Bobst Mistral a Alpina vytvářet Braillův tisk. AccuBraille na rozdíl od výseku umožňuje umístění tohoto písma extrémně blízko k vysekávacím i rylovacím linkám, protože zde nehrozí „křížení“ štočku s noži. Modul, umístěný na začátku lepičky, pracuje rotačním způsobem.
Jak zajistit absolutní stabilitu, přesnost a vysokou životnost vlastní soustavy nástrojů, bylo úkolem pro vývojáře z Marbachu. Výsledkem je systém matrice – patrice, kde protikusem je ocelový ražený pásek marbasteel-r (rotation). I u tohoto systému je uplatňovaný patentovaný tvar bodu tvaru kužele, který zaručuje kontinuální průchod ražené lepenky mezi matricí a patricí. U tohoto systému je matrice univerzální, dochází k výměně pouze patrice, tedy marbasteel-r.
Výroba patrice z nastříhaných ocelových plechů, které jsou galvanicky poniklovány, probíhá patentovanou technologií na vlastních automatech ve výrobě v Marbachu. Zde dochází k vyrážení bodů speciálního tvaru kužele. Na rozdíl od patrice používané při klasické ražbě se ke zhotovení štočku nepoužívá frézování ani rytí. S pomocí rotačního systému ražby lze dosáhnout nejvyšší kvality vyražených bodů. Přířezy se do linky na lepení a skládání posouvají zcela plynule, protože proces ražby probíhá za nakladačem.
Vlastní modul AccuBraille je dodáván společně s lepicím strojem (Alpina, Mistral a lepičky vyšší generace) nebo může být namontován dodatečně na stávající lepičku uvedeného typu. Díky automatické synchronizaci procesu ražení a přípravě ražby mimo linku je čas potřebný na montáž raznice zredukován na minimum. Další výhodou rotačního způsobu ražby je delší trvanlivost nástroje v porovnání s ostatními produkty používanými v ražbě Braillova písma.
Nejnovější modul Accu Braille II byl představen na veletrhu Drupa 2008 společně s nejvýkonnější lepičkou nové generační řady MasterFold. Od pře
dchozího modulu se liší větší výškou tiskového Braillova bodu a vyšším výkonem skládacího a lepicího stroje. Výkon lepičky MasterFold s AccuBraille II se nyní přibližuje rychlosti 100 000 ks/hod.
BOX: Inovace v přípravě výroby
Společnost Marbach® je lídrem ve vývoji a výrobě technologií vysekávacích, vylupovacích a separačních nástrojů, štočků pro reliéfní a horkou ražbu, štočků pro ražbu Braillova písma a souvisejících technologií pro kartonážní a obalový průmysl. Součástí společnosti je i české zastoupení s vlastní výrobou Marbach – Česká republika, s. r. o. Marbach není jediným výrobcem nástrojů pro ražbu Braillovým písmem, výsadní postavení má však v inovativních řešeních. Novinky, které nabízí na našem trhu od roku 2004 až do současnosti, vedou k výraznému zkrácení přípravných časů ve výrobě.
Jana Žižková