Automatizované balicí linky pro výrobu léků ve velkých objemech musí splňovat požadavky předpisů FDA (US Food and Drug Administration) a GMP (Good Manufacturing Practice). Nejčastěji jsou dnes využívány komplexní linky zvládající v jednom průchodu výrobu blistrů i jejich balení s příbalovým letákem do krabiček. Potisk krabiček je často řešen rovněž inline, ražba (zejména aplikace Braillova písma pro nevidomé) může být řešena buď ve spojení s tiskem, nebo se skládáním a lepením.
Toto druhé řešení má své výhody – mj. může být Braillovo písmo již při konstrukci obalu umístěno blíže linkám ohybu – a využívá jej modul AccuBraille švýcarského výrobce Bobst. Pokud jde o lékové blistry, na rozdíl od standardních blistrů postrádají závěsný systém. Dodejme, že kartony využívané ve farmaceutickém průmyslu dnes nemění své vlastnosti v rozpětí vnějších teplot od -40 do 230 °C. Výrobců obalů na léky je na světě velký počet. Mnoho se jich kupodivu nachází v Indii, kde je například Bombaj proslulá především farmaceutickými obaly na hliníkové bázi. Německá MediSeal z Körber Pharma Division (ta je součástí firmy Körber Medipak a naopak jejími součástmi jsou vedle MediSealu i Dividella a Rondo) vyrábí například linku CP600/P3000 tohoto typu s výkonem 600 000 krabiček za minutu, vybavenou servomotory, nebo linku CP500, určenou pro výrobu farmaceutických blistrů s malými rozměry a větší hloubkou, vhodných například pro balení ampulí nebo injekcí.
Novinky se ovšem neobjevují, pouze pokud jde o stroje, ale také pokud jde o vhodné materiály a obalová řešení. Jde například o systémy uzávěrů – zde se stal již „evergreenem“ systém uzávěrů Multigrip využívaný pro výrobu obalů na léky určených pro evropský trh od roku 2004 společností Superfos Pharma, součásti skupiny Gerresheimer.
Karton Pharma DDS lze uzamknout
Před rokem se na trhu objevily farmaceutické kartonové obaly Pharma DDS vyvinuté společností Stora Enso, respektive její divizí Pharmaceutical Solutions. Tyto obaly používají speciální uzamykací mechanismus, který jim také zajistil úspěch v testu CR (child resistance) zaměřeném na bezpečnost dětí při nehlídaném kontaktu s lékem v daném obalu. Karton Pharma DDS získal v tomto testu nejvyšší hodnocení F = 1. Během osmi měsíců od uvedení kartonu Pharma DDS na trh byly podepsány tři licenční smlouvy s jejich potenciálními výrobci: s firmou Cadmus Whitehall Group a obalářskou skupinou rlc, týkající se spolupráce v tisku a dokončovacím zpracování kartonů Pharma DDS, a s firmou Sharp Corporation, která je mj. výrobcem obalů pro zdravotnictví. Tato firma před několika měsíci instalovala ve svém závodě v Conshohockem v Pensylvánii (USA) linku MSG Stealth s rychlostí produkce až 220 kartonových obalů za minutu.
Vysoce účinný Polybar-Aclar
Alcan Packaging nedávno vyvinul novou plastovou, za tepla tvarovatelnou fólii s vysoce účinnou bariérou Polybar-Aclar s krycí fólií (která se spojuje s vrstvou Aclar). Fluoropolymerní vrstva Aclar je vyrobena z polychlortrifluoroetylenu (PCTFE). Nová fólie je křišťálově čirá, biochemicky inertní, chemicky odolná, nehořlavá, antistatická, nepřilnavá a nežloutnoucí, neobsahuje změkčovadla a stabilizátory. Bariérová fólie s vrstvou Aclar na vnitřní straně chrání výrobek déle díky snížené propustnosti v místech spojení s krycí fólií. Fólie má velmi dobrou opracovatelnost a lze ji použít na stávajících blistrových linkách pro tvarování za tepla pro PVC, PVC/PVDC, Polybar COC a PP bez použití dalších nástrojů. Lze ji spojovat se všemi hliníkovými krycími fóliemi s PVC, za tepla svařovatelnými laky i laky pro spojování s vrstvou Aclar.
Další novinky na obzoru?
Letos v dubnu nás čeká první ročník nového pražského veletrhu FOR3P, v květnu další ročník tradičního brněnského veletrhu EmbaxPrint. Od obou můžeme očekávat novinky i v oblasti farmaceutických obalů. Uvidíme, s čím například přijde pražský polygrafický dovozce Vydos, který některé své stroje označuje za vhodné i pro výrobu či dokončovací zpracování obalů na léky.
František Tichý