Druhý ročník obalového kongresu se již tradičně konal v kongresovém prostoru karlínského hotelu Artemis. Tematickému zaměření odpovídala i struktura více než 80 účastníků, především z řad výrobců obalů a obalových materiálů pro potraviny a průmyslové (především exportní) aplikace. Vedle hlavních partnerů (EKO-KOM, a. s., ABF, a. s., OTK Group, a. s., THIMM obaly, k. s., SCA Packaging Česká republika, s. r. o.) měla akce také partnery mediální. Jedním z nich byl i Svět balení.
Po úvodním slovu Jana Wiesnera, odstupujícího prezidenta SYBA, následovalo devět odborných přednášek. Příspěvky přednášejících byly rozčleněny do tří tematických bloků.
V prvním ranním bloku se docent Jaroslav Dobiáš soustředil na vysvětlení pojmů, trendů a vývoje v aktivním a inteligentním balení. U aktivního balení se výrobci dále soustřeďují na výrobu a zdokonalování především stávajících absorbérů (kyslíku, oxidu uhličitého, etylenu, vlhkosti, aromatických látek atd.). Inteligentní obaly využívají indikátory teploty, složení atmosféry, indikátory čerstvosti a také RFID systémy. Prof. Peter Šimko otevřel přednášku pohledem na průnik cizorodých látek (jak přírodních, tak v důsledku lidské činnosti) do potravin s rizikem změn struktury DNA. Pokračoval interakcí potravin s obalem s důrazem na plasty. Vedle možných nežádoucích průniků látek z polymerů do potravin (barviva, změkčovadla) věnoval pozornost průniku v potravinách nežádoucích látek z potravin do PE nebo PET. Pavel Drlík (Alpak Trade) vysvětlil výhody skin balení na podložných miskách (PP, PS, AL, papír) pro maso, uzeniny, ryby, sýry, ale i zeleninu a hotová jídla. Velkou výhodou je možnost vystavení potravin v miskách v regálu ve svislé poloze.
Inovované fólie i plotry
I první dva přednášející druhého bloku se soustředily na inovace v plastech. Andreas Geiblinger (Borealis) přítomné provedl paletou stávajících i nových PP vyfukovaných fólií, které i v balení potravin mohou být díky novým vlastnostem dobrou alternativou k PE fóliím. Zatímco roční růst spotřeby PP litých fólií je kolem 4 %, u vyfukovaných PP fólií je to 15 % ročně. PP vyfukované fólie mají ve srovnání s fóliemi PE vyšší teplotní odolnost, nicméně neodolávají tak dobře teplotám pod bodem mrazu.
Natalia Malkova (Biaxplen) nabídla vícevrstvé bariérové fólie pro konvertory i BOPP fólie pro etikety. Ve srovnání s lamináty přináší koextruze řadu výhod – nižší tloušťky, rychlejší výrobu. Přednášející představila i nový typ vysokobariérové devítivrstvé biaxiálně orientované fólie obsahující osm mikronů tlustou vrstvu EVOH s vynikajícími bariérovými vlastnostmi vůči plynům i vlhkosti: CP/PP/PP/Tie/EVOH/Tie/PP/PP/TP. Metalizací se ještě zvýší bariéra vůči vodní páře pětkrát a vůči pronikání kyslíku dokonce desetkrát. Polední blok byl uzavřen prezentací Toma Erica Neasse (EskoArtwork). Na nových typech produkčních plotrů Kongsberg lze zpracovávat těžké vlnité lepenky, které svými vlastnostmi v kombinaci s fixačním výplňovým materiálem nahrazují i některé dřevěné typy obalů.
Plasty, hliník a potraviny
Anna Diačiková (Chemosvit) informovala o struktuře trhu obalů z hlediska materiálů. Seznámila posluchače i s některými atraktivními novinkami z oblasti flexibilního balení. Jednou z nich byl i stojací sáček s pitnou vodou pro psy s integrovanou miskou a chytrým patentově chráněným dávkovacím systémem. Materiálem je laminát PET/AL/PE. Miska se vytvoří otevřením sáčku odtržením laserem perforované horní části.
Miroslav Brumovský (Al Invest) představil jiný pohled na často diskutované pojmy udržitelnost a uhlíková stopa. Uvedl, že udržitelnost vztažená pouze na obaly bez posouzení baleného produktu je poněkud scestnou myšlenkou vytrženou z rámcového kontextu celého procesu výroby a spotřeby. Podobně je to i s pojmem udržitelnosti, který bývá zužován na vyjádření velikosti uhlíkové stopy obalů: například u 250g porce másla činí uhlíková stopa pouhých 0,3 % z celkové uhlíkové stopy této balené kostky másla. V současné módní vlně omezování oxidu uhličitého oněch 99,7 % tvořeného výrobou, skladováním, dopravou a prodejem másla zůstává opomenuto.
Prezentace Jiřího Hodana (Synthos) přiblížila využití různých typů polystyrenů pro balení potravin. S ohledem na finální použití výrobku se ve většině případů využívá směsí standardního polystyrenu (GPPS) s houževnatým polystyrenem (HIPS) nebo s SBS kopolymery. V zásadě se polystyreny zpracovávají formou vytlačování a tvarování nebo vstřikováním. Zvoleným poměrem a použitými surovinami se modifikují požadované vlastnosti výrobku: mechanické, tepelné a bariérové. U vícevrstvé fólie lze další modifikace vlastností dosáhnout nejen skladbou surovin, ale i pořadím vrstev s ohledem na možnost finální úpravy potiskem. Například kelímky na kávu jsou vyráběny až ze tří vrstev polystyrenů.
Jana Žižková
Podčlánek
Doprovodný program představil novinky
Kromě hlavních témat nechyběly na kongresu ani doprovodné prezentace. Jednou z nich zajistila společnost Vydos Bohemia, s. r. o. Firma zastupuje na českém trhu v oblasti polygrafie a dokončujícího zpracování společnosti vyrábějící digitální tiskové stroje, termografické stroje či ostatní dokončující zařízení. Mezi nejznámější patří mimo jiné INC.Jet, Delphax, M.G.I., Printing Research, B-matic a další.
Jednou z novinek, kterou nyní Vydos nabízí na českém trhu, je i digitální parciální a celoplošné lakování JET-VARNISH. Jedná se o samostatný lakovací systém pro digitálně i ofsetem potištěné archy papíru a plastu do formátu B2. Tento typ technologie patří mezi tiskové technologie s modulární architekturou Drop-on-Demand. Technologie se vyznačuje variabilní velikostí kapky, která umožňuje flexibilní vzhled lakovaného produktu. Tento vzhled získaný z jednoho druhu laku může být saténový, lesklý nebo ultralesklý. Piezo-ink-jetové hlavy instalované na pevné desce pokrývají při lakování celou šíři. Lakování je na jeden průchod.
Na kongresu Vydos představil i další novinku určenou především pro dokončovací zpracování. Jde o digitální výsek určený pro zpracování archu i kotouče.
Digitální výsek AM LASER
Archový digitální laserový výsek firmy AM LASER je nenáročný CO2 laserový systém pro výsek, výřez, mikroperforaci, gravírování, odstranění barvy a značení archu papíru, kartonu a lepenky. Laserový výsek je ideální hlavně pro malé zakázky, kde se uplatní jeho všestranné a jednoduché použití. Vlastní řezání probíhá „za letu“ nebo krokově. Zařízení podporuje širokou škálu formátů (DXF, PLT, PCX, BMP, JPG, MCL atd.). Výhodou je i možnost interakce s externími databázemi. Vzdáleným asistenčním servisem lze kontrolovat celkovou funkčnost zařízení. Řízení i sledování operací probíhá ve třech osách pohybu (x, y, z). Pomocí systému Nexusvision lze sledovat veškeré vlastnosti obrazu. Systém dokáže rozpoznat vnější linky etikety nebo obrazu. Následně jsou všechny tyto vnější linky předvedeny obsluze na monitoru. Obsluha vybere vnější nebo vnitřní hranu linky. Po tomto výběru je soubor s vybraným tvarem uložen do software lase
ru. Veškerá zpracování jsou provedena s registrační adaptivitou pro další kus. I na kotoučovém digitálním laserovém výseku AM LASER lze provádět sofistikovaný výsek, včetně víceprodukčního, bez poškození podkladového silikonu. Systém umožňuje mikroperforace i gravírování obrazců a tím odlišení i totožných etiket. Pomocí zařízení lze provádět personifikace, číslování, čárové kódy a datové matice i do hologramů. Zařízení je dále vybaveno automatickým odvíjením odpadní mřížky. Pro kotoučový výsek je charakteristická rychlá příprava produkce.
jž