Využití IBC kontejnerů (intermediate bulk containers) má v chemickém průmyslu velký význam. Tyto obalové prostředky slouží k přepravě či skladování olejů, maziv, nafty, benzinu, kyselin, louhů, barev, laků, ředidel nebo např. pryskyřic.
IBC kontejnery jsou velice často používaným obalem pro přepravu kapalných látek. K jejich nesporným výhodám patří nejen odolnost vůči většině agresivních chemikálií, stohovatelnost šetřící skladovou plochu, snadná manipulace či možnost rekondice, ale také poměrně široká nabídka příslušenství pro vypouštění uskladněných látek.
Ventily a těsnění s barevnými páčkami
Důležité komponenty představují především výpustné kohouty, které by měly zajistit bezpečný odběr kapalných látek v přesných dávkách. V současné době se používají dvě velikosti výpustných ventilů – DN 50 a DN 80. DN 50 je častěji používaným ventilem, DN 80 se pak používá v případě skladování či přeprav viskóznějších kapalin nebo látek s podílem disperzí. Důvod je jasný – kapalina z tohoto ventilu lépe vytéká. Milan Šrůtek ze společnosti EKO-SERVICE 2000 sice upozorňuje na údajnou existenci ventilu DN 150, avšak zároveň přiznává, že se s ním ještě nesetkal.
„Výpustné ventily můžeme dále rozdělit na dva typy – klapkové a kulové. Jde jen o to, jaký typ vám vyhovuje nebo který z nich si oblíbíte,“ podotýká Milan Šrůtek a dodává, že volba těsnění ventilu úzce souvisí s typem skladované látky. Těsnění z materiálu ETFE představuje univerzální řešení vhodné prakticky pro všechny typy kapalin, především pak pro ropné látky, alkoholy nebo např. rozpouštědla. Tento typ těsnění se označuje modrou páčkou.
Také těsnění z materiálu FPM označované bílou páčkou je vhodné pro uhlovodíky, různé druhy olejů – syntetické i rostlinné. Milan Šrůtek však toto těsnění nedoporučuje používat v souvislosti s alkoholy, aldehydy a ketony, tedy s rozpouštědly.
Třetí typ, těsnění z materiálu EPDM – etylen-propylen-dien-kaučuk (označuje se červenou páčkou) – je vhodné pro kyseliny a louhy. Naopak se nehodí pro látky povahy uhlovodíků, tedy pro oleje. Existují rovněž ventily se zelenou páčkou, které mají potravinářské atesty a jsou vhodné pro styk s potravinami.
Kontejnery s červeným víkem
Důležité příslušenství představují víka IBC kontejnerů. Pro přepravu nebezpečných věcí se používají IBC kontejnery s červenými víky vybavenými odvzdušňovacími ventily.
K nejoblíbenějším a zároveň nejpoužívanějším patří IBC s víkem DN 150. Používají se však také velikosti DN 225 nebo kontejnery s víkem DN 400.
„Pro přepravu nebezpečných věcí však slouží pouze IBC kontejnery s víky DN 150 a DN 225,“ vysvětluje Milan Šrůtek a upozorňuje na vyšší ceny kontejnerů s větším víkem. Z toho pravděpodobně vyplývá větší oblíbenost velikosti DN 150. Stejně jako u ventilů existují i víka v barvě zelené, která nacházejí uplatnění v potravinářském průmyslu.
IBC kontejnery jsou také vybaveny širou škálou dalších příslušenství. Např. společnost Schütz, jejíž výrobky firma EKO-SERVICE 2000 v České republice dodává, nabízí kromě výše uvedených ventilů a vík rovněž víčka k ventilům (jednodílná, trojdílná, s jemným závitem, s hrubým závitem apod.), těsnění, výpustní hubice DN 50 i DN 80, adaptéry (redukce z DN 80 na DN 50 nebo z ventilu na hadice) nebo např. odvzdušňovací ventily i s plombami.
Václav Podstawka
zpracováno ve spolupráci s EKO-SERVICE 2000