Ofsetové stroje byly na veletrhu Drupa 2008 převažujícím sortimentem. Trendy se v této oblasti ubírají dvěma hlavními směry. Jedním je digitalizace v přípravě tiskových desek – hliníkových kovolisů. Na Drupě byly představeny nejrůznější typy novinek zvláště v oblasti CTP přípravy. Druhým trendem je vedle stále se zvyšujícího výkonu strojů také zvětšování zpracovávaných formátů. Ofset na Drupě se tedy nesl ve znamení XXL strojů.
Největší výstavní plochou disponoval Heidelberg
Lídr v oblasti ofsetu a zároveň i výrobce dalších zpracovatelských strojů zabíral z celkového počtu 19 výstavních hal téměř dvě. Ve srovnání s ostatními (1971 vystavovatelů) bezkonkurenčně největší prostor.
Na ofsetovém stroji Speedmaster SM 52-10-P představila firma novou revoluční koncepci barevníku typu Anicolor. Jedná se o spojení barevníku Anilox s technologií vlhčení v souvislém filmu Alcolor, což je na světě ojedinělé. Bezzónový barevník Anicolor má pouze jeden rastrový válec a jediný formový válec, takže začne tisknout správnými barvami mimořádně rychle a spolehlivě. Protože není třeba provádět žádné nastavování barevnice, příprava formy pro tisk probíhá až o 40 % rychleji a množství odpadních archů se sníží až o 90 %.
V kvalitativní třídě Peak Performance Class byla představena jedna z nejlepších technologií pro oboustranný tisk – vysokovýkonný tiskový stroj Speedmaster XL 105. Plně automatická tříválcová obracecí jednotka s variabilními přenášecími válci je doplněna extrémně přesným a jemným transportem archu strojem. Další výhodou je snadné ovládání stroje. Stačí zadat pouze tři parametry – výšku stohu v nakladači, délku archu a šířku archu – a Prinect Press Center přesně nakonfiguruje formát tisku a veškeré nastavení vzduchu v celém stroji. Díky výraznému omezení přípravných časů je možné extrémně rychle změnit zakázku, což významně přispívá k urychlení celého procesu.
Světovou premiéru měl na Drupě nový velkoformátový ofsetový stroj Speedmaster XL 145/162, který je určen pro obalový a průmyslový akcidenční tisk. Tloušťka potiskovaných substrátů se pohybuje v rozmezí 0,06 – 1,6 mm. Rychlost stroje je 15 000 archů za minutu. Návštěvníky zaujala i další představovaná novinka, Speedmaster XL 75 s výkonem až 15 000 archů za hodinu. Stroj je koncipován jako rozsáhlá sestava automatických nastavovacích funkcí od nakladače po vykladač, vyznačuje se schopností tisknout na materiál o tloušťce od 0,03 do 0,8 mm. Je na něm možné provádět zvláštní efekty, jako je např. ražba fólie za studena. Speedmaster XL 75 je opatřen plně integrovanou sestavou UV zařízení.
Pro inline ražbu byla na veletrhu představena konstrukce In line embossing unit, která kombinuje lakování a ražby v jedné jednotce. Toto řešení představuje nové možnosti pro aplikaci ražby i ochranných prvků.
KBA Rapida 75 měla na Drupě světovou premiéru
Výrazný obchodní úspěch na veletrhu v Düsseldorfu zaznamenala společnost KBA-Grafitec, s. r. o., z Dobrušky. Společnost je jedním z členů nadnárodního koncernu Koenig & Bauer AG (KBA). Dobrušský výrobce na Drupě představil dvě novinky – tiskové stroje Rapida 75 ve formátu B2 a Performa 66 ve formátu A2, které patří k absolutní světové špičce v oboru. Absolutní novinkou na strojích KBA ve formátu B2 je opční možnost prodlouženého, tzv. amerického formátu 605 x 750 mm, který umožňuje využít maximální tiskovou plochu 585 x 735 mm. Se stroji Rapida 75 v prodlouženém formátu se počítá především pro americký trh, avšak i v Evropě sílí zájem o produkci ve výsledném letter-formátu 216 x 279 mm. Rapida 75 se podle přání zákazníka vyrábí se dvěma až osmi jednotkami s obracecím zařízením a lakovací věží.
Společnost KBA-Grafitec na Drupě prodala přes 30 strojů do 19 zemí. Nové stroje obdrží zákazníci z Německa, Nizozemska, USA, Spojených arabských emirátů, Ruska, Ukrajiny, Lotyšska, Slovenska, Maďarska, Polska, Tuniska nebo Íránu. Uzavřené zakázky vyprodaly výrobní kapacitu závodu v Dobrušce na následující čtyři měsíce.
Mateřská společnost KBA se také nenechala na Drupě zahanbit. V části expozice věnované bezvodému ofsetu vystavovala tiskové stroje Rapida 74 G-4+L, 74 Karat+L a Genius 52UV.
Mitsubishi, Sakurai a Hamada v obdobném duchu
Všechny tyto výrobce spojovala na Drupě prezentace ofsetových strojů. Mitsubishi Heavy Industries na svém stánku prezentovala hned tři ofsetové stroje: DIAMOND V3000LX-6+TC+ED – archový ofsetový stroj ve formátu B1 v šestibarvovém provedení s prodlouženým vykladačem a lakovanou; DIAMOND V3000TP–10 (5/5) – archový ofsetový stroj ve formátu B1 umožňující oboustranný potisk 5/5 bez obracení; DIAMOND V3000R-10 – archový ofsetový stroj ve formátu B1 s obracením s deseti věžemi.
Rovněž tři archové ofsetové stroje byly prezentovány i na stánku firmy Sakurai Graphic System. Představen byl pětibarvový Sakurai Oliver 596SDC (IR) s lakovací věží a IR sušením pro konvenční tisk a bezvodý ofset ve formátu A1+. Zájem na stánku budil i šestibarvový Sakurai Oliver 675SDw (UV) s lakovací věží a UV sušením pro tisk UV barvami a bezvodý ofset na bázi UV barev ve formátu B2+. A nechyběl ani pětibarvový Sakurai Oliver 566SD pro konvenční tisk a bezvodý ofset ve formátu A2+.
Firma doplnila svoji prezentaci ofsetových strojů i o produkci sítotiskových strojů. Z produkce špičkových sítotiskových strojů byla představena linka se sítotiskovým strojem Sakurai Maestro MS102SD ve formátu B1.
Japonská společnost Sakurai Graphic System hodnotila na Drupě i činnost svých světových distributorů. Mezi nejlepšími byli za rok 2007 vyhlášeni distributoři z Brazílie, Polska, Španělska a také České republiky. A protože po celém světě je 72 firem zastupujících společnost Sakurai, jedná se pro společnost Uniware (která ofsetové a sítotiskové stroje japonské značky Sakurai na českém trhu prodává) o velmi významné ocenění její činnosti. V blízkosti společnosti Sakurai měl v hale číslo 3 stánek i japonský výrobce Hamada Printing Press. Ten ze svého portfolia předvedl na veletrhu tři typy čtyřbarvových strojů: čtyřbarvový archový ofsetový stroj B 452A-I Mark II ve formátu B3; dále čtyřbarvový speciální ofsetový stroj pro potisk obálek EV-Master. Asi největší zajímavostí od této firmy byl speciální UV lakovací stroj UV-Master pro offline i online lakování. U tohoto typu stroje je možnost přímého napojení na digitální produkční tiskové stroje.
Nové technologie firem Ryobi a Akiyama
Japonská společnost Ryobi měla na svém stánku hned několik novinek. Světovou premiéru na výstavišti měl pětibarvový tiskový stroj ve formátu B1, Ryobi 1050-5, který potiskuje archy v maximálním formátu 1085 x 780 mm. Novinkou byl i tiskový stroj Ryobi 525GX, který je namísto klasického UV sušení vybaven lampami typu LED. Kromě nich prezentoval Ryobi i osvědčené typy strojů, jako jsou desetibarvový stroj
Ryobi 7510P s UV sušením a ekonomický model Ryobi 784EP.
Evropskou odbornou veřejností byl očekáván Ryobi 755 s agregátem pro nanášení fólie s holografickou vrstvou. Technologie měla premiéru na loňské výstavě IGAS v Tokiu. Zatímco aplikace fólie např. na strojích Roland probíhá do lepidla naneseného na arch tiskovou jednotkou, na stroji Ryobi 755 se fólie nanáší na arch opatřený UV lakem. Po přilnutí fólie prochází arch pod dvěma UV lampami, které jsou umístěny nad protitlakovým válcem. Během této aplikace dochází k přenosu a zafixování holografického obrazu z fólie na arch. Po UV vytvrzení zůstává holografický motiv na archu, zatímco fólie se zpětně navíjí na válec umístěný v horní části poslední věže. Fólii lze použít opakovaně. Zařízení pro aplikaci fólie lze nakonfigurovat se čtyřmi-, pěti- a šestibarvovými stroji Ryobi, které jsou vybaveny agregátem pro UV lakování.
Společnost Akiyama International presentovala na Drupě nové modely tiskových strojů, Mega Jprint a Supertech. Mega Jprint 5P540DC pracuje ve formátu B1. Konstrukce stroje (tiskové agregáty jsou ve dvou úrovních) umožňuje potiskovat arch střídavě oboustranně. Novinkou je vybavení stroje dvěma lakovacími jednotkami, které umožňují oboustranné nanášení laku. Lak je na arch nanášen pomocí aniloxového válce a komorové rakle.
Komori – 30 živých prezentací denně
Nejen svými technologiemi, ale i bombastickými „live show“ zaujal návštěvníky stánek společnosti Komori. Stroje a řešení od této firmy nejsou ani na našem trhu neznámým pojmem. Společnost se představila i na Embaxu v Brně. Její stroje pracují např. v Českých Budějovicích i v Novém Městě nad Metují. Na Drupě společnost nabídla hned několik ucelených koncepčních řešení využitelných v oblasti komerčního tisku. Určitě nelze nezmínit Lithrone S540 a Lithrone S529. Vedle nových výrobních aplikací jsou oba typy strojů nově opatřeny SW systémem KHS-AI. Systém zpracovává data v CIP4/JDF . Jedná se o inteligentní typ SW vybavení s pamětí. Paměť systému umožňuje sledovat a reagovat na jakékoli odchylky zakázky. Systém tedy umožňuje rychlejší přestavbu stroje i rychlejší najetí zakázky. Na Drupě byl systém použit v archových strojích Lithrone. Takto vybavené stroje se rozběhnou na rychlost 12 000 archů/h během pěti sekund.
Další zajímavostí byl Lithrone SX629, který byl prezentován s inline studenou laminací, nanášením povlaku odolného proti UV záření a s inline ražbou.
Man Roland se stroji „next genaration“
Další z lídrů na německém trhu se prezentoval především stroji s inline uspořádáním Man Roland 50, 200, 500 a Man Roland 700. Zatímco ManRoland 500 je určen pro tisk do formátu B2, Roland 700 již splňuje kritéria XXL stroje, umožňuje tisk formátu B1. Archový ofsetový stroj Man Roland 700 HiPrint patří mezi stroje „next generation“. Může být dovybaven i novým inspekčním systémem InlineInspector v podobě kamery. Speciální kamera EagleEye instalovaná na posledním mechanismu tisku kontroluje každý jednotlivý tiskový arch a analyzuje eventuální chyby a odchylky barevnosti. Man Roland 700 HiPrint zpracovává jak tenký 40 g/m2 papír, tak až 1 mm silnou lepenku. Maximální rychlost stroje je 16 000 archů za hodinu. Man Roland 700 DirectDrive redukuje přípravné časy až o 60 %. Technologie DirectDrive zabezpečuje výkonný pohon v tiskové jednotce prostřednictvím vlastních motorických sil řízených digitálním operačním systémem printnet. Mechanická izolace deskového válce zabezpečuje 360° obvodový registr a tím umožňuje na stroji Man Rollan 700 DirectDrive používat tiskové desky dodávané různými výrobci. To z hlediska flexibility určitě zákazníci této firmy ocení.
Jana Žižková