Rodinná likérka Milan Metelka uvedla na trh novou řadou likérů s názvem SHAKER. Jedná se o zbrusu nový přírůstek do jejího portfolia. Unikátnost této řady nápojů netkví pouze v obsahu, ale také v nezvyklém tvaru lahví, které navrhl designér Jan Herynek a vyrábí Vetropack Moravia Glass.
Řada devíti produktů SHAKER je určená především pro míchání nápojů a speciálně navržený design, připomínající typickou barmanovu pomůcku, to potvrzuje. Podoby šejkru designéři docílili výrazným tvarováním, v rámci kterého rozdělili láhev na dvě části. Spodní část se rozšiřuje směrem nahoru, zatímco vrchní se naopak směrem nahoru zužuje. Celý tvar lahve je navržen tak, aby co nejlépe vyhovoval i barmanům, kteří míchání nápojů rádi zpestří několika akrobatickými kousky.
Další důležitou součástí lahve je grafický design etiket, které byly rovněž navrženy ve studiu Herynek. Jsou vyrobeny z čirého materiálu a zdůrazňují tak vždy barvu daného nápoje.
Vyrábějí se z fólie, která má výrobní označení PP Ultra Clear. Tisk je prováděn metodou sítotisku (bílá barva) a rotačním UV ofsetem (ostatní barvy). Také je zde využita metoda horké kovoražby u motivu ovoce. Etikety vyrábí společnost Label design.
Hrdlo lahve je zakončeno klasickým šroubovým uzávěrem vyrobeným z hliníku.
Rozhovor: Specialista na grafický a objektový design
Designér Jan Herynek má za sebou desítky návrhů designu pro kola, batohy, lahve, ale i těstoviny nebo třeba knihy. Za jeden ze svých nejcennějších výtvorů považuje láhev pro Absinthe Metelka. Pro stejnou společnost navrhl i lahve Metelka Shaker, které vyrábí Vetropack Moravia Glass. Zeptali jsme se ho v této souvislosti na několik podrobností z jeho tvorby.
Svět balení: Na jakou tvorbu se vaše studio specializuje?
Jan Herynek: Naší specializací je grafický a objektový design. Navrhujeme tzv. corporate identity (firemní styl), značky produktů nebo společností a služeb. Rádi pracujeme v oblasti obalového designu, kde máme již velké zkušenosti. V oblasti objektového a prostorového designu máme již zkušenosti s navrhováním láhví, prostorových řešení výstavních expozic a jízdních kol. Ve stručnosti má studio Herynek dvě specializace: grafický a objektový design.
SB:Kolik času jste strávil nad návrhem láhve Metelka Shaker?J. H.: To nemám přesně spočítané. Odhaduji celý vývoj určitě na půl roku. Finální ruční skicování jsem dokončil na dovolené v Chorvatsku minulý rok, následně se vytvářel 3D model až po grafický design etiket a ilustrace jednotlivých grafických prvků, které charakterizují tu kterou chuť.
SB: Který ze svých návrhů ve skle považujete za nejzajímavější?
J. H.: Co se skla týče, tak to byla určitě láhev pro Absinthe Metelka. Zadáním bylo vytvořit 0,5litrovou láhev pro novou produktovou řadu absintů. Na tomto projektu jsem pracoval více než tři čtvrtě roku. Láhev měla vypadat luxusně a v regálech obchodů zaujmout svou šířkou více místa. Důraz jsem položil na luxusní tvar, kde mě inspirovaly dojmy z lahví značkových koňaků. Díky tvaru také vyniká vlastní barva obsahu, zelený, červený a nažloutlý přírodní absint. Dále jsem vytvářel vizuální podobu značky Absinthe Liqueur Verte, podobu etiket ve všech třech variantách a samotné názvy produktů. Design šel až tak daleko, že jsme společně s výrobcem konzultovali, zda v přírodní variantě budou na dně koriandrové kuličky.
SB: Ve Vetropacku se vyrábí Shaker Metelka. S jakými dalšími vašimi návrhy se může člověk setkat v každodenním životě?
J. H.: Ve studiu jsme vytvořili mnoho návrhů, které můžete potkat na ulici. Jsou to kola značky Apache Bicycles, která navrhujeme ve studiu již pátou sezonu. Dále produkty pro zmíněnou tradiční rodinnou likérku z Moravy, což jsou hlavně tři produktové řady: Absinthe Metelka, Shaker Metelka, Milky Liqueurs. Také jsme navrhli mnoho vizuálních stylů včetně značek, např. pro Divadlo hudby Olomouc, pro Nadaci Malý Noe a P-centrum. Topgal je námi vyvinutá identita výrobce batohů, který se specializuje hlavně na originální a bezpečné produkty pro děti. Dále jsem vytvořil sérii mnoha produktových značek, namátkou Saint Hubert’s Liqueur, Milky Liqueurs, Legend by Apache, World Bike Components nebo Absinthe Liqueur Verte. V oblasti potravinářství pak máme za sebou několik realizací pro výrobce těstovin nebo zmrzliny. Pro výrobce garážových vrat jsme vytvářeli zase kliky a madla… Z našeho studia také vyšla celá řada knih.
SB: Děkujeme za informace.
Ladislava Caisová
Box:
Jan Herynek
se narodil před 35 lety v Olomouci. Od roku 1991 pracuje jako grafický designér a art director pro reklamní agentury. Nyní vede vlastní studio designu, vizuální komunikace a stylu. Ve své volné tvorbě se zabývá manipulovaným obrazem a fotografií. Studoval na katedře teorie a dějin výtvarných umění Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Po čtyřech letech školu opustil a začal studovat obor diplomatické služby a public relations na Českém institutu reklamní a marketingové komunikace. Je členem Klubu konkretistů 2, Unie výtvarných umělců ČR a Spolku olomouckých výtvarníků.