Výběr z trendů a inovací v oblasti etiket, uzavírání obalů i bezpečnostního tisku, se kterými se mohli návštěvníci během týdenního veletrhu Interpack 2008 setkat, přinášejí následující řádky.
Etikety s efekty i zabezpečením
Společnost Pago AG (založena v roce 1896) se zabývá výrobou vícedruhových etiket, převážně samolepicích, smrštitelných (shrink sleeves) a vícelistých (booklet, multi-page labels). Na aplikaci etiket dodává ruční, rotační i lineární etiketovací stroje a zařízení. V portfoliu firmy nechybějí ani speciální softwary využívané při etiketování či dotiskování zařízení.
Na Interpacku představila mimo jiné i vizuálně velmi přitažlivou samolepicí etiketu, kde efektu bylo dosaženo kombinací hned několika prvků. Reliéfní ztvárnění dekorativních prvků na obalu bylo umocněno integrováním třpytivých pigmentů do barvy. S doplněním nezbytné finishingové úpravy v podobě lakování byla výsledným vjemem proměnlivá vysoce lesklá barva povrchu.
U shrink sleeves etiket firma svým zákazníkům nabídla různé varianty bezpečnostního odtrhávání. Další možností využití samolepicích etiket zvláště v oblasti logistiky je jejich kombinace s RFID technologiemi. V oblasti balení hlavně hygienických produktů etiketa často přebírá funkci uzávěru, navíc s bonusem easy open. Etikety se stávají součástí např. plastových sáčků na multibalení hygienických kapesníků, čisticích ubrousků apod. Tyto typy etiket slouží k otevírání i opětnému uzavírání balení.
Inovace v lepení etiket
Výroba etiket patří k dynamicky se rozvíjejícím odvětvím. S vývojem nových materiálů dochází také k formulaci nových požadavků na adheziva pro aplikaci etiket. Firma Henkel KGaA nabídla na veletrhu klasická adheziva (syntetická, hybridní, disperzní, kaseinová, škrobová či hotmelty), ale především novinky pro speciální druhy lepení.
Pro lepení etiket na velkoobjemové obaly různých povrchů (kbelíky, IBC apod.) představila vodou ředitelná adheziva Optal® a Pekal®. Z tavných lepidel byly nabízeny především dvě řady – Euromelt® (hotmelt pro aplikaci etiket) a Technomelt® (hotmelt pro lepení obalů). Zvláště výrobce a plniče nápojů zaujala plně syntetická adheziva, které jsou 100% rezistentní vůči ledové vodě. Ani při chlazení láhve ve vodě s ledem tedy v žádném případě nedojde k odlepení etikety. Další typy lepidel jsou vhodné např. k lepení plastových záplat, disperznímu tmelení, zabezpečení palet apod.
Zipové „vychytávky“
Znovu uzavíratelné (resealable) sáčky jsou na trhu již delší dobu. Potěšitelné pro spotřebitele je, že jejich objem ve výrobě neustále vzrůstá. Výrobci se věnují různým „vychytávám“, jak opětnou uzavíratelnost spotřebiteli ještě více zdokonalit a uživatelsky zjednodušit. Stále oblíbenější jsou typy zipů vkládané do produktu.
Zipy v různých variantách představovalo na Interpacku hned několik firem. Společnost ZIP PAK® zde představila hned tři inovativní řady řešení. Řada ZIP-PAK® Slider™ je technologií, kde je k uzavírání a otevírání zipu používán vytvarovaný jezdec v podobě klipu. Tento systém nachází použití hlavně u sáčků z LDPE, laminátů, tkanin i vícevrstvých papírových pytlů. Další z možností použití zipu je řešení ZIP-PAK® Press-to-Close™. Zde je otevírání zajištěno „odtrhem“, zpětné uzavření naopak pouhým tlakem ruky na obě části zipu. Chybí tedy jakýkoli přečnívající jezdec. Varianty v této řadě mohou být opět různé – zip v plastové části může být pouze v jedné řadě, nebo naopak pro pevnější spoj ve dvou řadách, existuje i uzavírání obou části zipu přes další středovou část. U tohoto způsobu se jednotlivé varianty liší především pevností spoje a použitým materiálem, který vytváří následnou bariéru proti vlhkosti, teplotě, prachu apod. Jen namátkou jmenujme některé varianty: ZIP-PAK® Degradable™, ZIP-PAK® Double Zipper, ZIP-PAK® Barier INNO LOK®, ZIP-PAK® HI-TEMP™, ZIP-PAK® LEAK PROOF™, ZIP-PAK® Powder PROOF™ a mnohé další. ZIP-PAK® PERFCAP™ jsou třídílné zipové systémy. K otevírání obalu nejsou potřeba žádné nože, nůžky či jiné ostré předměty. Otevírání zipu je buď v kombinaci se zipovou páskou (PERFCAP™ Zipper Tape) nebo s odtrhovacím proužkem (PERFCAP™ EZ Open-Strip™).
Mechanismy vysoce kvalitních a pevných zipů představila i izraelská společnost Grofit Plastics. Zde se jednalo ani ne tak o konstrukční inovace jako o materiály, které spojují vysokou pevnost s téměř ideální průtažností. Vedle zipů firma prezentovala celé své portfolio fólií a sáčků převážně z PE a PP s různými typy úprav – především antikorozní úpravou (systém VCI), BIO FRESH™ či antistatickou úpravou povrchu.
Další novinkou v otevírání byly zipy od japonské firmy Idemitsu Initech Co., Ltd. V nabídce nechyběly opět různé bariérové zipy, většinou vícevrstvého charakteru typu PLALOC® MFT. Byly v ní i zipy jednovrstvé, na bázi LDPE, LLDPE či PP. Největší zájem však vzbudily zipy vkládané pod odtrhávací proužek. (obr.) Tato kombinace je zvláště u potravin pro spotřebitele uživatelsky nejpřijatelnější. Odtrhávací proužek je na sáčku barevně odlišen, místo klasického nástřihu je v plastu vyseknuto ouško, které uživatel uchytí dvěma prsty a velice snadno odtrhne. Sáček se ručně rozevře tahem protilehlých stran. Následné uzavírání obalu je realizováno pouhým přitlačením zipu.
Novou koncepci, tentokrát v umístění zipu, představila korejská společnost New Pack Korea Co., Ltd. Tato firma zipy do sáčků různých velikostí a konstrukcí (klasických i stojacích) nevkládá horizontálně, jak je to běžné, ale diagonálně, opět v kombinaci s nástřihem či odtrháváním. (obr.) Výhodu tohoto způsobu ocení spotřebitel při manipulaci s potravinou. Méně často hrozí vysypání obsahu. Obaly s tímto způsobem otevírání patří mezi tzv. uživatelsky pohodlné obaly (convenience oriented). Diagonálně vkládaný zip je chráněným vzorem. Korejská společnost ho má patentovaný pod číslem 0509979.
Identifikovat a zabezpečit
Francouzská společnost Facdem Sécurité na Interpacku představila systémy stahovacích uzavíracích pásek. Vedle klasických plochých plastových pásek, které produkt uzavírají progresivním napínáním podle potřeby a zasunutím do druhého konce pásky ve tvaru zvětšené plochy se zářezem (Ultra STRAP, CBS, SBS, EASYSEAL, COBRA), nabízela firma i další systémy k zajištění bezpečnosti produktu, včetně zámkových a plombovacích systémů. Pro zpevnění a zvýšení bezpečnosti může být do uzavírací plochy se zářezem vkládaný kovový segment. Tyto pásky se dodávají v celkových délkách od 250 do 550 mm, použitelná délka při stahování je tedy 200 – 500 mm. Uzavírací plocha slouží zároveň k identifikaci produktu. Použitelná plocha pro číselný kód je 30 x 60, 40 x 18 nebo 58 x 30 mm podle velikosti produktu. Ve variantách Big Plate se pásky dodávají v délkách 420 – 470 mm s identifikační plochou ať už na číselný či čárový kód 55 x 100, 90 x 65 či 73 x 110 mm.
Vedle plastového způsobu uzavírání firma představila i pásky ze spletených ocelových vláken (tedy drátového charakteru) zalisovaných do plastového zakončení (Flexigrip, Twister, SuperTwister). Tato řada je nově doplněna i o metalické pečetění paletových jednotek (Pallet Seal) či k
ombinaci oceli a polykarbonátového plastového klipu (XLP). Vlastní uzavírání všech typů pásek může být manuální i automatické. „Zámek“ může být zasouvací, těsnicí, šroubovací, vkládací, bez šroubovací spony či pomocí ultrapevného háku z chromované oceli. Pouze pro automatické uzavírání jsou určeny metalické bezpečností pásky s dvojitým uzavíráním. Identifikace je v těchto případech obvykle vyražena přímo do těla pásku. Pro bezpečnostní pásky, které se uzavírají manuálně, dodává firma i celou řadu konstrukčně různě provedených pečetících kleští.
Microglyph® – speciální kód
Společnost Huhtamaki Ronsberg představila novinku v podobě microglyphů (vytvořených ve spolupráci s firmou Microglyph Technology GmbH) na svých flexibilních obalech, např. z OPP/OPP fólií. Microglyphy jsou speciálním druhem kódování vloženým do návrhu obalů. Obvykle jsou umístěny na viditelném místě, často na přední straně obalu. Mohou být částí textu, loga či jiného obrazového elementu. Zpravidla nejsou spotřebitelem vůbec vnímány. Barevná odlišnost grafiky a mikroglyphu je pouhé 1 %. A pokud vnímány jsou, bývají považovány za pouhou tiskovou chybu.
Tyto kódy plní různé úkoly v rámci výrobních procesů. Slouží např. ke kontrole balicího stroje, kódováním lze vysledovat množství i konzistenci výrobku v obalu, jejich pomocí lze sledovat polohu fólie i kontrolovat celý logistický proces. Často doplňují či nahrazují čárové kódy. Tradiční řešení v podobě čárového kódu obvykle vyžaduje jasné kontrastní a dobře definované světelné podmínky, v neposlední řadě i vhodné povrchy a tvary obalu. Použití konvenčních kódů dost často selže z důvodu nesplnění některé z uvedených podmínek. Microglyph ® je naproti tomu funkční i za méně příznivých až extrémních podmínek. V závislosti na ploše je možné zakódovat informace o velikosti téměř 400 bytů.
Díky unikátní technologii a vysoké toleranční úrovni mohou být mikroglyphy následně snímány i z 90 % špatně potištěné či poničené plochy. Na obalu mohou být vytvořeny tiskem, laserem či bodovým vyklepáváním. Poslední uvedený způsob se však používá hlavně na velmi hrubé povrchy (hlavně litina). Spíše než v obalovém se tedy využívá k označování např. v průmyslu automobilovém.
Mikroglyphy se dekódují pomocí speciálního SW. Celý skenovací systém se skládá z průmyslové kamery, zdroje světla a optiky, počítače a příslušného programu. Dekodér snímá mikroglyph po jednotlivých linkách. Zeleně označuje správnost sledovaného parametru, červeně indikuje chybu. Rychlost snímání je větší než 3 m/s.
Jana Žižková,
Ladislava Caisová