Měsíc po skončení veletrhu Interpack se brány Messe Düsseldorf otevřely znovu, tentokrát hned na dva týdny (29. 5. – 11. 6.). Konal se zde největší evropský tiskařský veletrh Drupa. I když oba veletrhy mají rozdílnou periodicitu (tři a čtyři roky), jednou za 12 let se takřka prolínají. Na letošní Drupě se prezentovalo 1970 vystavovatelů z 52 zemí světa, navštívilo ji 391 000 návštěvníků ze 138 států a 3000 novinářů z 84 zemí.
Pozici mezinárodního veletrhu potvrdila i vzrůstající tendence návštěvníků ze zahraničí, kterých letos bylo 59 %, což je o 4 % více než na předchozím ročníku. Vzrostl i zájem u mimoevropských, zvláště asijských zemí (letos 15 % oproti zhruba 13 % v roce 2004). U čínských a indických vystavovatelů došlo dokonce k 30% nárůstu. Z České republiky vystavovalo 14 firem, z nich největší expozici měla SOMA Lanškroun (272 m2).
Expozice vystavovatelů byly rozčleněny do šesti hlavních oborových sekcí. Největší část zaujímali výrobci strojů a aplikací pro všechny typy tisků. Z hlediska prodané plochy byl asi největší nárůst u digitálních technologií. Další významnou skupinou byla oblast prepress, především z hlediska SW aplikací, nátisku a dalších souvisejících systémových řešení. Významnou část tvořili i výrobci a dodavatelé zpracovatelských strojů pro realizaci obalů. Zpracovatelé plně zaplnili haly 10 a 11 a zčásti i haly 6, 2 a 12. Ve většině hal se etablovali i výrobci materiálů používaných při tisku, tedy především potiskovatelných substrátů, barev, laků, různých typů fólií včetně holografických, lentikulárních a dalších. Haly 14 a 13 byly věnovány knižním vazbám a dokončovacím procesům (finishing). S touto problematikou se však mohli návštěvníci setkat i v ostatních halách.
Doprovodné programy i v čínštině
V hale 7 se již podruhé v historii Drupy (poprvé v roce 2004) konal Drupa inovation park – dip. Letos byl převážně zacílen softwarově na nové rozhraní pro vytváření print workflow a online komunikace, tentokrát se zaměřením na transfer a výměnu dat po internetu. Dalším doprovodným programem byl Compass Session, což byly v podstatě každodenní dvouhodinové workshopy zaměřené na určitou oblast veletrhu. Tematika byla pestrá: digitální a ink jet tisk, ofset, média a mediální tvorba, web to print řešení, digitální workflow a tištěná elektronika zaměřená především na oblast RFID.
Novinkou byla drupacube, která nabízela několik seminářů tematicky zaměřených na tiskové materiály. Na tyto semináře navazovala tematická prohlídka u jednotlivých vystavovatelů. Tematicky zaměřené okružní cesty po Drupě byly i náplní Highlights Tour. Nabízeno bylo 10 tematických okruhů od oblasti prepressu přes tisk až po zpracování a dokončovací operace.
Tyto tematické okruhy byly kromě standardních evropských jazyků, jako je angličtina, němčina, španělština a francouzština, nabízeny i v čínštině.
Všechny doprovodné programy a další akce, které provázely konání veletrhu, bylo možné nalézt na servisním portálu www.drupa.de. Tento byl inovativně doplněn i o nejrůznější interaktivní nástroje – filmy, multimédia, aktuální vstupy či možnost virtuálního listování v aktuálních zprávách pomocí Flipbook interakce.
XXL formáty a zdokonalený prepress
V oblasti inovací a novinek byla však vesměs představena pouze vylepšení jednotlivých technologií a urychlení všech procesů nezbytných při přípravě a realizaci tisku. Vysloveně revoluční novinky, jak tomu bylo např. na Drupě 2000, chyběly.
Přesto letošní veletrh nastínil, jakým směrem se v následujících čtyřech letech bude tisk ubírat. Především nastává posun k větším rozměrům. Formáty XXL byly patrné zvláště u ofsetových strojů. Bude pokračovat i další nárůst objemu digitálních strojů. Digitální tisky se stávají při své stále vzrůstající kvalitě ekonomickou alternativou zvláště pro menší a střední zakázky. Zhotovování tiskových desek pro ofset se stále více rozšiřuje do oblasti CTP. Vždyť jen v České republice se odhaduje instalace zhruba 400 CTP zařízení od různých výrobců.
Asi největší rozmach tedy zažívá oblast přípravy tisku, bez níž nic nezmůže ani to nejkvalitnější tiskové zařízení. Kvalitní prepress, přenos dat a ucelené workflow přispívá ke standardizaci celého tiskového procesu. V oblasti dokončovacího zpracování je kladen největší důraz na výkon stroje a zrychlování celého procesu výroby.
Jana Žižková