Dřevěné obaly se vyznačují nejen vysokou nosností i stabilitou, ale i snazším způsobem výroby, protože materiál je dobře opracovatelný. Mají výborné tlumicí i izolační vlastnosti, což se jeví z hlediska použití pro přepravu jako optimální. Nevýhodou je poněkud vyšší hmotnost, nasákavost a především nebezpečí zanesení škůdců či dalších dřevokazů do špatně ošetřeného obalu. Nejběžnějším sortimentem, pro který je dřevo v obalové technice používáno, jsou palety, bedny, přepravky a latění zvláště pro velkoobjemové balení.
Dřevěné prosté palety jsou bezkonkurenčně nejpoužívanějším typem palet. Většinou jsou na našem trhu používané jako europalety o standardním rozměru 1200 x 800 mm. Takovýto typ palety je určen pro nosnost 1000 kg při jakémkoliv rozložení zátěže, 1500 kg při rovnoměrném rozložení zátěže, 2000 kg při rovnoměrném rozložení zátěže, když zboží rovnoměrně plochou přiléhá na paletu. Paleta může být jedno- i dvoupodlažní. Podle možnosti zasunutí vidlic vozíku při manipulaci rozlišujeme palety dvoucestné, čtyřcestné či částečně čtyřcestné. Součástí prosté palety je ložná plocha, svlaky a latění nosné podlahy, spojovací špalíky (obvykle devět) či ližiny a podsestava.
Dřevěné bedny mohou mít různé velikosti i různé provedení. Vedle klasických přepravních beden existují i variace pro nadměrné náklady, skládací bedny, lísky na ovoce a zeleninu (platony), sudy či paletové nástavby. Dřevěné paletové nástavby jsou určené jako boxy na europalety. Konstrukce se skládá z dřevěných hoblovaných desek. Desky bývají spojeny čtyřmi až šesti kovovými závěsy. Kovové závěsy umožňují složení prázdných nástavců po vyprázdnění boxů palety.
Dřevěné bedny se mohou uplatňovat i v kombinaci s dalšími materiály. V kombinaci s pěnovými plasty je lze používat i jako izolační termobedny. Dřevěné typy obalů jsou zvláště vhodné pro strojírenské výrobky a přepravu strojních zařízení nejen u krátkých, ale i pro dlouhé přepravní trasy. Jsou vhodné i pro zámořské typy balení.
Dřevo se tepelně ošetřuje a značí
Dřevěný obalový materiál, který má být použit v mezinárodním obchodu (pro vývoz zásilek do třetích zemí), musí splňovat požadavky směrnice FAO ISPM 15, případně další podmínky dovozních zemí. Konkrétně v České republice musí být tepelně ošetřen a označen registrovaným subjektem. Musí být vybaven doklady (rostlinolékařským osvědčením, osvědčením o ošetření, osvědčením o obalu atd.), které mohou být vyžadovány dovozními zeměmi vedle povinného ošetření. Pro řezivo od tloušťky 6mm se používá tepelné ošetření (heat treatment), což znamená ošetření působením teploty v jádru dřeva 56 °C po dobu 30 minut. I při splnění výše uvedeného může nastat problém s výskytem plísní, pokud je k výrobě obalů použito nevyschlé surové dřevo. Tepelné ošetření totiž neznamená zároveň vysušení ani ochranu před houbovými chorobami a plísněmi, u surového dřeva dochází pouze k nepatrné ztrátě vlhkosti. Správně vysušené řezivo by mělo mít vlhkost 12 – 18 % již bezprostředně po výrobě.
Po 1. lednu 2008 musí být všechny dřevěné obaly a pomocné dřevo označeny značkou včetně IPPC loga. Logo obsahuje IPPC symbol, mezinárodní kód země, identifikační číslo a symboly ošetření HT, KD, DB. Mezi metody ošetření používané v ČR patří: tepelné ošetření (HT), vysušení (KD, vysoušení probíhá při teplotě 74 oC po dobu 4 – 18 hodin podle tloušťky dřeva) a odkornění (DB). Fumigace metylbromidem (MB) se nyní v ČR nepoužívá. Pokud je dovážený dřevěný obalový materiál fumigován metylbromidem, je toto ošetření na dřevěných obalech vyjádřeno značkou MB. Podle FAO ISPM 15 nesmí být minimální teplota nižší než 10 oC a minimální doba expozice musí být 16 hodin.
Materiály na bázi dřeva bez certifikátů
Vedle „čistého“ dřeva se u přepravních obalů používají i další materiály na bázi dřeva. Nejčastěji je to dřevotříska, překližka, OSB a MDF. Výhodou těchto materiálů je, že se jedná o dřevěný obalový materiál vyrobený zcela ze zpracovaného dřeva, který je osvobozen od výše uvedených legislativních požadavků, nemusí být ošetřen ani označen.
Dřevotříska je vzhledem ke svému složení (slisované třísky s pryskyřicí) materiál s nižší odolností vůči lomu. Pro stabilní obaly spojované hřebíky se příliš nehodí. Při výrobě překližky dochází k lisování jednotlivých tenkých dřevěných vrstev. Odolnost vůči lomu je zde tedy poměrně vysoká. Materiál se dobře spojuje hřebíky a je vhodný i pro stabilní obaly. Nejen v obalové technice, ale i ve stavebnictví (např. při zhotovování podlah apod.) jsou velice populární OSB (Oriented Strand Board) desky. Materiál se vyznačuje slisováním dlouhých, jednostranně orientovaných třísek do vrstev. Ačkoli je zde odolnost vůči lomu nižší, tento materiál lze přesto použít i na stabilní obaly spojované hřebíky. Naopak pro méně stabilní obaly jsou určeny MDF desky. Materiál je tvořen dřevitými vlákny smíchanými s ekologickými pojivy a slisovanými do jedné homogenní vrstvy. Desky mají nižší odolnost vůči lomu a nejsou voděodolné. Jsou vhodné spíše pro vratné a méně stabilní obaly. Vzhledem k tomu, že materiál neobsahuje kyseliny, je vhodný i do klimaticky uzavřených obalů.
Unikátním materiálem je recyklované, upravené dřevo, které se používá pro výrobu palet INKA. Vytříděné průmyslové dřevo (např. staré dřevěné palety, třísky atd.) se namele a vysuší. Vysušené piliny se promíchají s lepidlem (urea-metanol-precipitate) a speciálním lisem se při vysokém tlaku a teplotě vylisují do požadovaného tvaru palety (světově patentovaný Werzalit-system). Piliny i lepidlo jsou biologicky odbouratelné. Při tomto výrobním procesu jsou zlikvidováni všichni škůdci dřeva, což přináší výhody pro exportéry. Pro palety INKA není vyžadováno fytosanitární ošetření, jsou plně v souladu s ISPM 15.
Specialista na balení a logistiku
Klíčové kompetence v oblasti průmyslového balení a logistiky řadí společnost Logis Group mezi specialisty na tok zboží v deseti lokalitách Evropy již přes deset let. Firma se zabývá přepravním balením na míru. Vedle sestavování a realizace logistických konceptů a outsourcingových služeb realizuje vlastní balení, včetně výroby obalů.
Vzhledem k tomu, že často řeší zakázky balení velkoobjemového zboží a balení do zámoří, její výroba se soustřeďuje i na průmyslové dřevěné obaly. Na rozdíl od výroby klasických dřevěných beden se firma vždy snažila najít inovativní řešení, která usnadňují nejen proces balení, ale především manipulaci s obalem.
Dvakrát získala i ocenění v národní soutěži Obal roku. Poprvé to bylo za skládací bednu LAKAR. Tento speciální vratný rozložitelný obal obsahuje v hranách pružné kovové pásky, které umožňují rychlé roztažení všech čtyř stěn najednou. Plášť se poté usadí na paletu a opatří víkem. Předností tohoto obalu je jeho rychlá a jednoduchá montáž, v prázdném stavu se přepravuje na plocho, výhodou materiálu používaného pro výrobu bedny je jeho nízká hmotnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům. Dalším oceněným produktem byly Zámořské bedny pro automatické zakládání. Tento typ přepravního obalu komplexně řeší požadavky klad
ené na námořní přepravu výrobků automobilového průmyslu – náprav, navíc s požadavkem automatického zakládání na konci montážní linky. Jedná se o bednu vyrobenou ze smrkového řeziva a 18mm překližky. Balení bedny je limitováno 12 minutami.
Výrobce s rodinnou tradicí
Výrobu prakticky všech typů dřevěných obalů nabízí firma Kment, s. r. o. Obaly vyrábí překližkové, celodřevěné i z OSB. Je firma držitelem certifikátu SRS podle standardu IPPC – FAO ISPM 15. Na základě tohoto certifikátu provádí HT tepelné ošetření obalů a dřevěného materiálu včetně zajištění fytocertifikátu. Pro zboží s menší hmotností jsou určeny lehké překližkové obaly s výplní z vodostálé překližky. Nosnost činí asi 1500 kg. Předností je lehká konstrukce doplněná odnímatelným víkem a nízká hmotnost. Obal však není vhodný pro volnou zámořskou přepravu mimo kontejner apod.
Pro zámořskou přepravu i mimo kontejnery jsou naopak vhodné exportní obaly z OSB desek s výplní z voděodolných desek OSB III. Obaly mají nosnost zhruba do 5 – 8 t. Umožňují i dlouhodobé skladování na volném prostranství, stohování a lanovou i vidlicovou manipulaci. Pro těžší výrobky jsou určeny celodřevěné exportní obaly. U nich je garantována nosnost zhruba 8 – 80 t.
Bedna podle typu přepravy a produktu
Společnost Dřevo Complet, s. r. o., vyrábí zhruba 15 základních typů dřevěných obalů a beden. Soustřeďuje se však i na balení nadstandardních a atypických rozměrů. Ve výrobním portfoliu lze nalézt i bedny plné dřevěné v zámořském provedení pero-drážka (bedna je vyložená nepískovanou lepenkou, případně izolačními deskami akylux). Další typy beden mohou být hoblované, ohrazené či laťové.
Překližkových beden firma vyrábí téměř 22 typů. Pro zámořské balení jsou bedny vyložené nepískovanou lepenkou, případně akyluxem. Pro těžká břemena jsou určeny bedny z překližky v kombinaci s celodřevěnou podlahou. Pro leteckou přepravu se používají překližkové bedny již od síly 6 mm. Až 25 typů beden z OSB je vhodnějších především pro jednoúčelové obaly.
Firma Inhaco se vzhledem ke své další aktivitě, kterou je výroba elektrospotřebičů, orientuje přímo na jejich balení. Balí je do beden, a to včetně exportního balení. Tyto bedny jsou překližkové nebo palubkové dřevěné. Splňují požadavky na přepravu silniční, železniční, námořní i leteckou a pro dlouhodobé skladování i v extrémních podmínkách.
Dřevěnými přepravními obaly také atypických rozměrů se zabývá poměrně velké množství pil. Jedná se o jejich druhou výrobní aktivitu. Jako příklad může sloužit Pila Zlín, kde je provoz obalové techniky zařízen na výrobu beden, palet libovolných rozměrů a výrobu kabelových bubnů. Pro spojování jednotlivých prvků obalů je používáno výhradně pneumatické nářadí. Vedle klasických celodřevěných, překližkových a dřevotřískových beden se firma soustřeďuje i na výrobu nízkých beden pro vysekávací nože a pilové pásy.
Jana Žižková