Nákup v supermarketu: pokladní bere z pásu jednu věc po druhé, píp, píp, píp, všechno jde jako po másle… Až se to zadrhne u krabice s pracím práškem. Bere si do ruky druhou čtečku čárových kódů, různě ji naklání, zkouší to z různých úhlů a vzdáleností a nakonec rezignovaně zvedá telefon a volá službu o pomoc. Proč to nejde přečíst? Na stejný problém narazí několikrát za den všichni, kteří přicházejí s čárovými kódy do styku: skladníci, kontroloři vstupenek, dělníci v automatizovaných výrobních provozech, servisní technici či poštovní úředníci. Následující text je proto návodem pro ty, kdo čárové kódy tvoří a tisknou…
Způsobů, jak čárový kód vytvořit, existuje mnoho. Při rozhodování, který z nich použít, je nejdůležitějším hlediskem, jakého výstupu potřebujete dosáhnout.
S truetypovým písmem jednoduše, ale bez kontroly
Pomocí truetypového písma se čárový kód vytvoří velmi jednoduše. Přímo v psaném textu si zvolíte slovo nebo údaj, který chcete převést do čárového kódu. Přidáte počáteční a koncový znak (například u písma Code 39 je to hvězdička: údaj AB1234 tedy změníte na *AB1234*), označíte část textu a pro označený text změníte písmo na např. Code39. Svou jednoduchostí je to výborný způsob, jestliže potřebujete označit čárovým kódem jednotlivé listy psaných dokumentů nebo převést některé údaje v excelové tabulce do čárových kódů. Na druhou stranu je takový způsob nejvíce náchylný na vytvoření nečitelného čárového kódu, protože postrádá jakoukoliv kontrolu jeho správnosti.
Generátory obrázků nelze snadno měnit
Přímo do psaného dokumentu můžete také vložit čárový kód ve formě obrázku. Na rozdíl od použití truetypového písma se tak vyhnete chybě ve výpočtu kontrolního znaku. Čárový kód vygenerovaný do obrázku pomocí některého z prostředků, jako je například Corel Barcode (jenž je součástí Corel Suite) nebo pro Linux KBarcode, bude určitě správný. Poškodit jej můžete až teprve vy následným zvětšováním nebo zmenšováním. Vložený obrázek má nevýhodu, že údaj nelze snadno měnit. Tato metoda se proto používá tehdy, potřebujete-li vytvořit jednu grafickou předlohu, kterou potom beze změny kopírujete v mnohatisícových sériích. Typickým příkladem jsou obaly na zboží v supermarketech.
Do skupiny generátorů obrázků patří i různé moduly určené pro vložení do elektronických dokumentů. Tyto aktivní prvky totiž fungují tak, že se před zobrazením nebo vytisknutím spustí malý program, který na základě dodaných parametrů dynamicky vytvoří namísto sebe obrázek čárového kódu. Pro dokumenty Microsoft Office je takovým příkladem prvek Code128.ocx, pro vložení čárového kódu do internetové stránky jsou vhodné například produkty PHP-Barcode nebo applet v jazyce Java s názvem Barbecue.
Speciální software pro tiskárny čárových kódů
Pokud potiskujete stovky či tisíce etiket různými čárovými kódy, nejspíše používáte speciální tiskárnu etiket. Standardní kancelářské nejsou mechanicky uzpůsobené pro takový typ tiskového materiálu. Nehledě na to, že s kotoučem potisknutých etiket se zachází mnohem operativněji a rychleji než s listy A4.
Z řady vesměs podobných softwarových produktů pro ovládání tiskáren čárových kódů vyčnívá program BarTender pocházející z dílny Seagull Scientific Inc. Tento program nelze chápat jako jednoúčelový software pro tisk štítků, ale jako komplexní middleware pro ovládání tiskáren čárových kódů a RFID.
Pozor na barvy a neohraničovat!
Barevný podklad je sice pro lidský zrak mnohem lahodnější než černá na bílé, ale pozor na barvy! Zvlášť červená a všechny barvy, které červenou obsahují (růžová, oranžová) se pro čtečku čárových kódů jeví jako tmavé až černé. Jako podklad pro čárový kód tedy vůbec nejsou vhodné. Další častou chybou je orámování kódu. Pokud již musí mít váš čárový kód okolo sebe rámeček, ponechte okolo kódu alespoň 5 mm volného prostoru. U větších čárových kódů, například na paletách, alespoň 10 mm.
Špatně seřízená tiskárna etiket je příčinou problémů jiného druhu. Nastavíte-li teplotu tiskové hlavy příliš vysokou, vytisknuté čáry jsou širší, než by měly být, a někdy se dokonce slijí dohromady. Pokud nebyla tisková hlava dlouho čištěná, může jediné zrníčko zapečené nečistoty způsobit, že v čárovém kódu jsou namísto jedné širší čáry dvě tenké. S takto poškozeným kódem si málokterý snímač poradí.
Vladislav Zvelebil,
ředitel CODEWARE, s. r. o.