Mezinárodní veletrh balicích strojů a zařízení Interpack, jenž se opakuje v tříleté periodě, se konal v dubnu v Düsseldorfu již poosmnácté. Navíc letos uplynulo od historicky prvního Interpacku rovných 50 let. K přehlednosti obřího veletrhu konaného v prostorách všech hal Messe Düsseldorf sloužilo již tradiční členění do tří skupin: stroje určené k procesům balení, materiály a obaly a konečně sekce potravinářů – výroba cukrovinek a pekárenských produktů. Následující řádky přinášejí první část novinek, které nás zaujaly v opravdu široké škále flexibilních materiálů a obalů.
Míso plechovky Cyclero®
„The revolution in packaging“ – pod tímto názvem se ve svém stánku prezentovala společnost Huhtamaki Ronsberg. Na Interpack kromě jiného přijela s odvážně inovativním typem obalu Cyclero®. Tento obal tvarem i použitím má ambici nahradit nápojovou plechovku. A vypadá to, že tato idea má šanci uplatnit se v praxi. Obal za svou krátkou historii již posbíral různá mezinárodní ocenění na evropské platformě. Za všechny lze jmenovat prestižní World Star for Packaging či Preisträger Deutscher Verpackungs Preis 2007.
Jedná se o flexibilní laminovaný obal aseptického charakteru s bariérovou hliníkovou vrstvou. Průměr obalu může být 40 – 100 mm při výšce 50 – 220 mm. Výroba probíhá z role, prvotními procesy jsou oddělení přířezu na tělo obalu, postranní spojování a vsazení dna. Následuje plnění produktem a uzavírání obalu víčkem.
Marketingovou úspěšnost obalu podtrhuje brilantní potisk hlubotiskovou technologií s možností dalších přídavných efektů – matový či lesklý lak, metalizace, hologramy i další možnosti 3D efektů. Dno může být opět flexibilní či naopak pevné. Obal je opatřen většinou uzávěrem pro opakované otevírání. Tento uzávěr může být monomateriálový, flexibilní (typ Peel Cover Enjoy, PCE), v podobě vtlačovacího víčka z pevného plastu (Rigid Snap Lid, RSL) či uzávěru se závitem (Small Spout, SSP). Pro své výborné izolační vlastnosti je Cyclero® určen především pro chlazené nápoje, ale nachází využití i v jiných oblastech: na balení sypané kávy, sušených produktů (ovoce, arašídy, pistácie), kečupů apod. Uplatnění nachází i v balení zboží nepotravinářského charakteru, jako jsou krémy, gely, šampony či koupelové pěny. Vhodný je i pro balení pilulek či tablet.
Ve znamení bariéry a easy open
Zajímavé typy obalů nabízela indická společnost Sunrise Packaging. Ve svém portfoliu má širokou nabídku jak materiálů, tak především flexibilních obalů. Vedle laminovaných sáčků prezentovala i atraktivní materiály (na bázi BOPP) na dárkové přebaly s různou mírou transparentnosti či potisku.
Velkému zájmu se však těšily především termoobaly nabízené pod názvem Duo Pack™. Jsou určeny především pro mražené a chlazené zboží, udrží teplotu až -20 oC. Nabízeny jsou v podobě klasických termotašek s postranním záhybem či plochých tašek bez záhybu s různými typy odnosných rukojetí, vše samozřejmě doplněno o velkou variabilitu velikostí. Zajímavostí byly i termosáčky na nápoje balené především v PET lahvích v různých objemech. Láhev s vychlazeným nápojem se do těchto obalů uzavírá praktickým zdrhovadlem. Sáčky mohou být doplněny i o další konstrukční prvky – např. o zpevněný kruhový otvor s háčkem. Do tohoto háčku lze karabinou připnout odnosnou šňůru apod. Obdobné typy sáčků jsou vedle PET lahví nabízeny i pro nápojové plechovky a skleněné láhve.
Další zajímavostí, se kterou se návštěvníci mohli v oblasti konstrukce obalů na Interpacku setkat, byla patentovaná technologie ZipnVent™ od stejnojmenné společnosti, která se zabývá flexibilním balením již přes 30 let. Technologie je určena pro obaly sloužící k ohřevu v mikrovlnných troubách. Jednu z nejběžnějších možností použití představuje balení potraviny do misky shora uzavřené flexibilní fólií. Miska je vyrobena z materiálu, který vydrží ohřev – CPET. Centrální částí fólie je veden proužek v podobě zipu, který na obou svých koncích umožňuje odvádění páry při ohřevu. I otevírání takovéhoto obalu je velice snadné, fólii lze sejmout ručním odlípnutím od misky (sytém easy peel). Bonusem je nejen usnadněný ohřev, ale i zkrácení času ohřevu bez poškození pro organismus příznivých složek v potravině.
Že balit lze vše ve stylu easy open, dokazoval stánek dánské společnosti Dansk Mink PapirA/S, která kromě jiného na výstavišti prezentovala svůj nový produkt One2Step®. Jedná se o balíček plastových jednorázových převleků na boty (v balíčku je 1000 převleků) v podobě kovového kufříku s otvorem na nohu. Tlakem nohy dojde k přetažení převleku přes botu. Systém ocení zřejmě zvláště v budovách s větším počtem návštěvníků se znečištěnou obuví – nemocnice, ordinace apod.
Ventil jako užitný prvek, mikrootvory po laseru
Nedlouho před konáním Interpacku byl na trh uveden systém NeoSteam™ od Mondi Packaging Flexible. Zajištěním další podpory tohoto produktu byla i jeho prezentace na veletrhu. Jedná se o stojací sáček s integrovaným ventilem. Tento typ obalu umožňuje ohřívat potravinu bez vyjmutí ze sáčku v páře či mikrovlnné troubě bez dalších nezbytných úprav (propíchnutí obalu k unikání páry apod.), ale zároveň prodlužuje trvanlivost chlazených či mražených potravin při skladování. Proč se ale hovoří o systému balení? Aby obal splňoval obě své hlavní funkce, důležitý je i materiál sáčku.
Koncepce obalu je založena na konstrukci sáčku z MAP fólie, jedná se tedy o typ obalu s modifikovanou atmosférou. Fólie je dobře potiskovatelná.
Plnění je standardní jako u ostatních typů W-sáčků. Kombinace MAP fólie a přetlakového ventilu zkracuje dobu ohřevu bez ztráty aromatu, vitaminů, minerálů či dalších zdravotně důležitých komponentů. Vedle stojacích sáčků je řešení NeoSteam™ nabízeno i pro standardní sáčky či misky. Hlavní materiálovou složkou fóliového obalu je PET. Jedná se tedy o vrstvené typy fólií typu PET/CPP & PET/PE (LLD – PE), PET/PE, PET/PET, PET SiOx /CPP či PET SiOx /PE. Obaly jsou opatřeny mikrootvory, které jsou vytvořeny laserem. U mražených produktů se používají fólie s 10 – 49 mikrootvory (závisí na typu obalu), pro chlazené 25 – 49 mikrootvorů na obal. Průměr mikrootvorů je 350 µm.
S řešením v podobě ventilu na flexibilním obalu se na Interpacku prezentovala i firma Wipf Austria GmbH. Tato společnost návštěvníkům představila vývojově nový typ ventilu Wicovalve® W606. Jedná se o typ přetlakového ventilu, který potravině poskytuje maximální ochranu před ztrátou aromatu. Ventil má vnitřní průměr, který je skryt uvnitř obalu, 20,1 mm, vnější, tedy viditelnou část o průměru 17,6 mm. Tlak otevírání je velmi nízký, 3,5 mbar. Je určen pro balení zrnkové kávy. Pro instanční formu či mletou kávu se sáčky opatřují ventilem W 616, což je v podstatě verze s filtrem. Vedle ventilového systému firma, která se zabývá flexibilními typy balení, představila na veletrhu i další typy inovací. Jednou z nich je i usnadnění otevírání obalu díky laserové mikroperforaci. U většiny takto opatřených obalů je v místě předpokládaného odtrhu pouze jedna laserová linka, Wipf Austria GmbH vytváří z důvodu ještě lepšího easy open systému tyto linky dvojité. Flexibilní obaly převážně v podobě W-sáčků
nabízí v materiálových kombinacích jak z petrochemických, tak i biodegradovatelných plastů.
Reclosable and easy open – nejčastější slovní spojení
Pro různé typy kávy či podobných produktů nabízí společnost Meyer® Seals odtrhávací těsnicí systém Alkoseal. Jedná se o hliníkovou bariérovou membránu s přesahem pro snazší manipulaci a otevírání. Systém hliníkové ochranné membrány na principu absorbéru kyslíku je nabízen i pod uzávěry na džusy, limonády a přírodní šťávy. Tento systém je dodáván pod názvem Alkoflex. Po odtržení lze membránu opět „nalepením“, v tomto případě pouhým tlakem ruky na okraj láhve, opětně uzavřít. Systém ochranného těsnění v podobě hliníkové fólie, tentokrát již v podobě jednoduchého kruhového výseku bez přesahu, je nabízen i pod standardní uzávěry pro láhve na víno.
Když perforace, tak co nejmenší
Že otevírání flexibilních obalů usnadňuje mikroperforace, dokazovalo na Interpacku hned několik firem. Trendem jsou co nejmenší perforační otvory, aby nebyl narušen vzhled fólie. Jednu z novinek v této oblasti představila společnost Jenoptic Automatisierungstechnik GmbH. Tato společnost se orientuje na výrobu a vývoj laserových mikroperforací na obalu. Mikroperforace jsou zhotovovány na patentovaném zařízení JENOPTIK-VOTAN™ P μ-liners.
Laserová hlava pracuje na principu extrémně ostrého laserového paprsku, který dokáže koncentrovat energii laseru na malou pracovní plochu. Tyto plošky jsou řádově v mikrometrech. Vedle rovných linek lze naperforovat prakticky jakýkoli tvar – křivky, uzavřené otvory apod. Ještě donedávna firma nabízela zhotovení mikroperforace na minimální šíři otvorů 80 µm, na letošním Interpacku byla představena inovace v podobě téměř neuvěřitelných minimálních parametrů mikroperforace, 40 µm. Tyto mikroperforace je firma schopná použít pro odvíjené fólie až na šířku 2m.
Resealable fólie i u flexibilních obalů
Hned několik inovací zaměřených na usnadnění manipulace s obalem představila i německá společnost SÜDPACK Verpackungen GmbH & Co. KG. Na veletrhu předvedla nejen svou generačně nejmladší řadu resealable fólií (tyto fólie obvykle tvoří horní část u misek, vaniček apod.; po otevření lze fólie na obalu opětně tlakem uzavírat) Multipeel®. Tento typ fólií se již dávno neuplatňuje jen u uzavírání pevných plastů, ale pronikl i do oblasti flexibilního balení. S jeho využitím se mohli návštěvníci seznámit u otevírání a uzavírání plastových sáčků. V tomto případě je typ fólie nabízen pod značkou Multipeel® Flow-wrap. Vedle tzv. resealable filmů nabízí firma i další možnost snazšího otevírání spojeného s komfortem opětného uzavírání sáčku systémem vkládaného zipu do horní části sáčku. Prvotní otevírání je usnadněno nástřihem obalu nad oblastí zipu.
Nezničitelné exempláře
Žhavou novinku byl Ecoskin film. Jedná se o typ vysoce bariérových fólií s vysokou pevností určených převážně pro oblast sekundárního balení. Z hlediska průtažnosti je takřka nezničitelná fólie určená pro širokou škálu balení Multifol-G-Plus. Fólie svou pevností odolává i ostrým hranám a rohům baleného zboží. Výbornými bariérovými vlastnostmi se vyznačují vícevrstvé fólie určené pro výrobu obalů procesy tepelného tvarování. I tyto fólie mohou být na přání zákazníka ošetřeny systémem easy peel, pro větší komfort při manipulaci s obalem ze strany zákazníka. Fólie mohou být používány pro sterilizaci, pasterizaci i ohřev v mikrovlnné troubě. Dodávají se jak transparentní, tak zbarvené podle přání klienta. Další výhodou je jejich vysoká univerzálnost. Například vícevrstvé bariérové fólie s určující složkou PS jsou určeny jak pro mražení, tak pro plnění za horka (85 oC).
Sekundární balení v podobě stretch fólií
Vyšší pevnost, větší průtažnost, nižší tloušťka, nižší spotřeba – to jsou zhruba hlavní trendy, které reprezentovali výrobci stretch fólií. Cesty, jak těchto parametrů dosáhnout, byly pochopitelně rozdílné. Až 50% snížení nákladů při použití fólie Max–Stretch ™ sliboval malajsijský vystavovatel Thong Guan Plastic & Paper Industrie SDN BHD. Zatímco na běžné roli podobného typu stretch fólie o stejné šířce (pro porovnání 500 mm) je navinuto 210 m, při stejném objemu se navine 400 m Max–Stretch™ fólie. Fólie má tloušťku pouhých 12 mikronů (je však možné objednávat i tloušťku filmu 11 či 10 µm), pevnost v tahu je 50 MPa. Prodloužení fólie je 250 – 550 %.
Již v oblasti flexibilního spotřebitelského balení byla často zmiňována perforace či mikroperforace. Perforace nechyběla letos ani v oblasti sekundárního balení. Tři stupně předpnutí (150, 200, 250 %) jsou garantovány u AirOStretch fólie. Výhodou této makroperforované stretch fólie je nízká hmotnost na jednotku délky. Podle typu předpnutí se váha fólie pohybuje od 9,9 g/m pro 150 % přes 11,9 g/m pro 200 % až po 14g/m u 250 %. Tloušťka filmu je 24; 29, nebo 33µm. Fólie má široké možnosti pro balení a fixaci nápojů, v potravinářském sektoru i v oblasti balení granulátu pro zvířata.
I italská firma Galloplastik s. r. l. nabízela jako svou novinku makroperforovanou fólii s předpnutím 150 – 300 %. Délka perforačních otvorů ve tvaru ostré elipsy je zhruba 5 mm. Fólie jsou pro různá použití nabízeny pod rozdílnými názvy – Macroflora, Macroauto, Macrohand či Macrowave. Vedle transparentnosti je jejich výhodou vysoká prodyšnost a odolnost produktu ve spojení s nízkou hmotností.
Jana Žižková