Nové trendy v označování a designu
Velký konferenční sál PVA Praha-Letňany byl v poslední den veletrhu For Logistic prostorem pro další ročník konference s názvem 5th Central & Eastern European Conference on Packaging tematicky zaměřené na RFID, coding, labelling a design. Byla rozčleněna do tří bloků, z nichž úvodní byl věnován radiofrekvenční identifikaci (RFID), ve středním se prezentace týkaly konstrukčních a designových aspektů obalů. Závěrečný blok patřil aplikacím RFID a vizím dalšího rozšiřování této nové technologie označování.
Prví blok zahájil úvodem do RFID Jan Jirovec ze společnosti projectinvest, která je provozovatelem www.RFIDportal.cz. Z jiného úhlu se na RFID podíval Michael Niewesteeg z Netherlands Packaging Centre. Jeho tématem byla udržitelnost – sustainability. Tento pojem je v poslední době zvláště ve spojení s obaly skloňován v mnoha pádech a často působí jako zaklínadlo. V této přednášce bylo klíčovým bodem sesazení udržitelnosti ve spojení s RFID z pozice absolutního božstva do relativizující polohy.
Další příspěvek byl věnován aplikaci RFID v přepravce pro skupinu pekáren PENAM. Jan Čech z firmy ALFA PLASTIK zmapoval vývoj tohoto průkopnického manipulačního a obalového prostředku (podrobnější informace viz SB XX/07).
Nasazení RFID přepravek v automatizované pekárně Zelená Louka včetně plánovaného rozvoje širšího využití možností daných RFID popsal Jiří Mikšovský z Penamu. Blok věnovaný této přepravce ukončil Jindřich Kočica ze společnosti BARCO, která dodala RFID tagy pro tuto aplikaci.
Trendy v designu konstrukčním i grafickém
Made in Transit zvolila jako název své prezentace Agata Jaworska, zástupkyně Design Academy v Eindhovenu. Název vystihl podstatu sdělované informace – v některých případech lze posunout část produkčního procesu do distribučního cyklu užitím vhodných způsobů balení.
Vedrana Ajdin ze studia FLEX/Cocoon dala posluchačům nahlédnout do kuchyně designérů zabývajících se konstrukčním designem a představila několik realizovaných projektů.
Barva obalu je klíčovým faktorem – to bylo hlavním tématem prezentace Hedvigy Harvánkové-Hamžíkové ze 3H creative studia, zaměřené na marketing a grafiku.
Sortiment od vysoce kvalitních nízkých sérií flexibilních obalových materiálů až po individualizované personifikované příležitostné obaly je novinkou v nabídce obchodních tiskáren Kolín, kterou na konferenci představil technický ředitel firmy Libor Kučera. OTK ji mohou realizovat díky novému vybavení digitálním tiskovým strojem HP Indigo ws4500.
Jana Žižková z VOŠ Obalové techniky a SŠ ze Štětí představila možnosti a limity pro design a konstrukci obalů s výhledem na trendy nových aplikací.
Aplikace v souladu s potřebami
Třetí blok navazoval tematicky zejména na blok první. Tomáš Bílek z firmy Schoeller Arca Systems představil pooling založený na RFID plastové paletě jako perspektivní moderní řešení uzavřeného řetězce systému vratných přepravních obalů. V rámci již zmíněného projektu společnosti PENAM jsou pekárnám dodávány plastové palety s kapsami pro dodatečnou montáž RFID tagů.
Další realizovanou aplikaci RFID představil Christian Anselmi z MONDI Group. Jednalo se o využití aplikace RFID na označení kotoučů papírových pytlů na paletě pro cementárny (více viz SB 5/07). Tato i u nás úspěšná aplikace může pomoci řadě dalších výrobců obalových prostředků efektivně řešit i zákonné požadavky na vysledovatelnost obalů dodávaných potravinářům.
Aleš Dobis z firmy METRA Blansko prezentoval řešení RFID bran a příklady aplikace tagů pro dřevěné palety, kontejnery a další.
Pavel Jirák dokumentoval vysokou připravenost firmy Martin Peroutka dodávat na trh chytré RFID etikety pro aplikace přepravních, skupinových i prodejních balení.
Bart Caspers z Euro Pool System se zaměřil na RFID přepravky pro zeleninu a ovoce. Objasnil některé problémy, které vyvstaly při průmyslovém nasazení těchto obalů s tím, že v současné době se řeší odstranění zádrhelů.
Snížení ceny RFID tagů je jedním z cílů výzkumného a vývojového úkolu, který představil Jochen Borris z Faunhofer IST. Jedná se o nanášení vodivých polymerů tiskovými technikami za použití plazmy.
Vzhledem k množství přednášek nebylo účelem těchto řádků popisovat detailně všechny prezentace, ale vypíchnutím těch klíčových poukázat na význam setkávání odborníků a výměnu informací v nových a zajímavých obalových sektorech.
Konference, kterou organizoval Obalový institut SYBA, se mohla uskutečnit i díky podpoře partnerů FOR3P, FOR LOGISTIC, EKO-KOM a RFIDportal.
Vlado Volek, Obalový institut SYBA
Ladislava Caisová
Řada přednášek přinesla nové pohledy na řešení problémů obalů a balení v souvislosti s napětím mezi požadavky logistiky a marketingu; limity nebo naopak možnosti rozvoje designu a konstrukce i nových aplikací.
RFID v teorii a praxi