Etiketa je nejběžnějším komunikativním pomocným prvkem na obalu. Zhotovována je z nejrůznějších typů materiálů – od papíru až po plastové fólie či dokonce kombinované materiály. Výrobci již řadu let nevystačí pouze s klasickými variantami různě tvarovaných etiket ať už nalepovacích či samolepicích. Na trhu se lze setkat s etiketami termoplastickými, gumovanými, IML, shrink sleeves či různými způsoby zušlechtěnými etiketami, např. vonnými laky apod. Více informací a přitom i marketingovou účinnost přinášejí vícelisté etikety (booklets). Vedle estetických a marketingových funkcí však etikety plní i funkci ochrannou, což se týká především bezpečnostních a inteligentních (smart) etiket.
Etiketa vedle své hlavní, tedy informativní funkce plní i funkci psychologicko-estetickou a propagační. Těmto funkcím je podřízeno nejen grafické ztvárněním etikety, ale i její aplikace na příslušné místo na obalu. Etikety tedy mohou být obvodové, přední (někdy také břišní), zadní, krčkové, spodní či čelní. Etiketu lze použít i jako přelepku k uzavírání obalu. Pro tisk etiket se v současnosti využívají veškeré dostupné konvenční techniky – především flexotisk, hlubotisk a ofset, ale i digitální technologie. Na etiketě se lze setkat i se zušlechťovacími procesy, především lakováním, ražbou a metalizací.
Bezpečnost lze zajistit destrukcí i hologramem
Destruktivní typ etikety zná prakticky každý z řidičů. Na tomto principu je založena výroba dálničních známek. Destruktivní etikety jsou obvykle vyrobeny ze speciálních fólií (obvykle na bázi PE) s extrémně nízkou vnitřní pevností. Tato nízká pevnost materiálu má za následek, že při snaze sejmout etiketu z nalepené plochy se etiketa štěpí na velké množství drobných úlomků. Etiketu tedy nelze sejmout bez poškození.
Destruktivní etikety jsou často opatřeny i dalšími bezpečnostními prvky. U některých typů metalizovaných etiket se můžeme setkat se selektivním odtrhem. V případě pokusu o odstranění tohoto druhu etikety se rozpadne vnitřní fólie s metalizovanou vrstvou, takže část této vrstvy (např. ve formě kruhů) zůstane na podkladové vrstvě obalu či zboží, tedy na místě původní aplikace. Při tomto porušení etikety zároveň dojde v průběhu snímání etikety i k prodloužení vnější nosné vrstvy. Za této situace již není technicky možné etiketu nalepit zpět. Při pokusu o zpětné lepení je již jiný tvar rastru zbytkových kruhů a vnější vrstvy.
Na tomto principu vyrábí bezpečnostní destruktivní etikety i společnost Optaglio. Bezpečnost je navíc zajištěna i dostupnými tiskovými technikami nekopírovatelným použitým materiálem na etiketu – hologramem. Při pokusu o odstranění celý hologram nebo jeho části zůstanou na podložce spolu s lepidlem, zbytek je sejmut spolu s nosnou fólií etikety.
Destruktivní etikety dodává i Tecom paper, s. r. o. Materiálem s velmi nízkou vnitřní pevností je u tohoto výrobce obvykle PVC bílá matná fólie, z níž jsou vyráběny i již zmiňované dálniční známky. Vedle tohoto materiálu společnost používá i speciální dvouvrstvou fólii na bázi polystyrenu. Vyrábí se v provedení bílá polomatná. Použité lepidlo má větší lepivost, než je pevnost mezi vrstvami obou fólií. Při pokusu o sejmutí pak dojde k odtržení obou vrstev a tím k viditelnému poškození etikety. Etiketou na tomto principu je Foamtac, etiketa z PES fólie, která je složena ze dvou vrstev fólie a dvou lepidel. Při pokusu o sejmutí dojde díky rozdílné lepivosti k poškození etikety rozštěpením. Tyto etikety se používají u potravinářských obalů, farmaceutických výrobků i autodílů. Etiketa je obvykle potiskována termotransferovým tiskem.
Na destruktivní typ etiket lze použít i standardní materiál s násekem, např. bílý psací papír nebo termopapír se standardním nebo lépe s nesnímatelným lepidlem. Vhodně volený násek způsobí, že se etiketa při pokusu o její sejmutí přetrhne.
Vedle těchto typicky destruktivních etiket existují i bezpečnostní etikety, které při pokusu o odstranění zanechávají stopy na povrchu substrátu. Příkladem jsou etikety z PES stříbrně metalizované fólie VOID. Etiketa má po nalepení vzhled běžné samolepky, při pokusu o sejmutí etikety zůstanou na polepeném podkladě i na etiketě stopy, např. v podobě textu. Je tak na první pohled zřejmé, že s etiketou bylo manipulováno. Speciální úprava povrchu umožňuje dotisk v termotransferových tiskárnách.
Destruktivní etikety slouží i v automobilovém průmyslu
Dálniční známka není jediným typem destruktivní etikety používaným v automobilovém průmyslu. Destruktivní etikety používá i unikátní systém k ochraně vozidel před odcizením systém AUTODOT OCIS. Tento systém spočívá v umístění technologicky unikátních doplňkových identifikátorů – sady AUTODOT – na nosné díly karoserie. Jako destruktivní etikety používá kombinaci světově unikátních kovových holografických etiket OV METAL™ (speciálních kovových hologramů s kódem) a kovového inteligentního prachu – mikroteček OV DOT™. Holografické etikety obsahují perforovaný alfanumerický kód a mezinárodní označení státu CZ (např.: CZ AAD1246) = kód holografické etikety. Kovová holografická etiketa není snímatelná bez destrukce a nelze ji znovu použít.
Etikety jsou aplikovány na vozidlo na předem definovaná (viditelná i skrytá) místa. K přelakování je používán unikátní aerosolový lak, a to speciální lak s kovovým personifikovaným (inteligentním) prachem OV DOT™ o velikosti částic – mikroteček – 0,4 mm. Nanesení je možno si ověřit pomocí čtecího zařízení. Každá mikrotečka obsahuje alfanumerický kód, včetně identifikace státu, a má definovaný tvar (např.: CZ 156AKK – kód mikrotečky). Každá náplň je použita vždy jen na jedno vozidlo. Bezpečnost je tedy zajištěna pro každé vozidlo jedinečnými kódy jak na holografických etiketách, tak na mikrotečkách, vždy ve vazbě na VIN vozidla. Údaje jsou registrovány v mezinárodním informačním Systému OCIS.
Destrukce podle vzoru Avery Dennison
Přední výrobce materiálů, etiket a aplikátorů na etikety, firma Avery Dennison Roll Materials Europe, uvedl na trh novou, ryze inovativní samolepicí ultradestrukční fólii – Fasson PEHD TE. Speciální vrchní vrstva materiálu se vzhledově a na dotek podobá matnému bílému papíru, ale ve skutečnosti se jedná o nízkotlakou fólii z PE, obsahující silně kavitovanou vnitřní vrstvu. Tato vrstva je při manipulaci příčinou mnohočetného rozlámání a způsobuje delaminaci vrstvy a poskytuje tím jasnou vizuální evidenci při porušení pečetící etikety. Delaminace (narušení fólie) funguje stejně za tepla i za chladu i při ponoření do vody.
Fólie Fasson PEHD TE je samolepicím laminátem, ve kterém je zkombinována bílá, polévaná vrchní fólie se silně lepivým lepidlem Fasson S700 a výběrem silikonových podkladových materiálů, odpovídajícím různým požadavkům na etiketování. Etikety z této fólie mohou být potištěny flexotiskem, hlubotiskem, knihtiskem, ofsetem, sítotiskem, horkou ražbou i ražbou holografickými fóliemi. Stabilitě při tisku napomáhá i orientace fólie ve směru / napříč směru výroby. Fólie je odolná vůči vodě, tukům, olejům i dalším chemickým látkám. Vyznačuje se dobrou stabilitou v teplotním rozsahu -20 °C / +80 °C. V evropských podmínkách odolává UV složce slunečního záření po
dobu delší než 1,5 roku.
Technologie nekopírovatelných hologramů
Dostupnou tiskovou technikou lze nekopírovatelnou strukturu holografické fólie (řádově od několika tisíc až po několik set tisíc dpi) zhotovovat dvojím způsobem. Starší technologii s nižším rozlišením představuje laserová technologie, kdy působením vzájemně interferujících laserových svazků vzniká vlastní struktura hologramu (hustá síť vrypů). Novější technologie elektronové litografie je založena na stejném principu jako výroba integrovaných obvodů. Řízeným svazkem elektronů je vytvářen zápis hologramu na křemíkovém substrátu. U tohoto způsobu výroby je dosahováno rozlišení až 750 000 dpi. U nás je lídrem v oblasti hologramů společnost Optaglio, která sídlí v Řeži u Prahy. O hologramech destrukčního charakteru již bylo pojednáváno výše.
Další možnost představuje HRI holografická fólie (high-refractive index) – průhledná fólie, která umožňuje čitelnost informací pod fólií. Řešením z hlediska bezpečnosti je i Scratch-off fólie (stírací holografická fólie), tedy speciální vícevrstvá neprůhledná fólie sloužící k překrytí důležitých dat. Jednoduchým setřením se data zviditelní. Novinkou je používání holografického prachu (OVDots). Metalický hologram je vyráběn pomocí kovových mikročástic různých tvarů i velikostí. Každá z těchto mikročástic obsahuje opticky variabilní informaci.
RFID etikety
Tento typ etikety je založen na bezkontaktní identifikaci zboží, objekt je tedy identifikován pomocí radiofrekvenčních vln. Informace jsou v elektronické podobě ukládány do malých čipů – tagů. Z nich lze následně načítat a opakovaně přepisovat pomocí rádiových vln informace o produktu. Toto zpracování se však neděje po jednotlivých čteních jako u v současnosti používaných čárových kódů, ale hromadně.
Současná čtecí zařízení dokážou najednou načíst až několik set tagů za minutu. RFID tagy mohou být na principu aktivního či pasivního čipu. Aktivní čipy s vlastní miniaturní baterií mají vzdálenost čtení až 100 m, ale vyžadují poměrně vysoké náklady na pořízení, velikost jejich paměti může dosahovat až 100 kb.
Zatím se více používají pasivní čipy, které jsou levnější, mají různou akční vzdálenost čtení od 0,5 m do 10 m, dlouhou životnost, velikost paměti 64 – 256 bitů. RFID tagy se vyrábějí v několika variantách – podle velikosti, materiálu a použití. Podle způsobu použití se dělí na produktové, kartonové, paletové, malé tagy na láhve apod. Lze je aplikovat nalepením přímo na objekt, tzv. inlays pro další použití pro výrobce, nebo se mohou přímo zabudovat do produktů, zpravidla zapouzdřením do plastu.
Speciální barvy, reakce i indikátory…
Etiket, které zabezpečují originalitu produktu, je celá řada. Jednou z dalších variant bezpečnostního tisku jsou etikety potištěné speciálními barvami s luminofory, které jsou viditelné jen pod UV lampou. Další z možností je použití speciálních barev, které pod UV světlem změní svůj barevný odstín. Jiné barvy jsou svým složením předurčeny jako substanční barvy, které ve styku s chemikálií reagují. Pokračovat by se dalo i s tzv. inteligentními etiketami, které mohou být citlivé na teplo, tlak, záření či další faktory. Součástí inteligentních systémů balení jsou tzv. indikátory (teploty, O2, CO2 , složení atmosféry v obalu, čerstvosti produktu atd.). Jde o etikety, které změny vnímají a informují o nich.
Indikátor budoucnosti by měl nejen sledovat změny teploty v čase, ale zároveň i změny v atmosféře v obalu, netěsnost obalu, systém kažení či ztrátu čerstvosti, zároveň by měl být schopen zboží monitorovat z hlediska jeho pohybu (překlopení, rázy, vibrace) a být i určitým „hlídačem“ zboží (anti theft indicator).
Jana Žižková