Po delší přestávce opět přicházíme s informacemi z oblasti dřevěných obalových materiálů, o fytosanitárních požadavcích na ošetřování a označování dřevěného obalového materiálu používaného v mezinárodním obchodu a aktuálně s informací o ukončení platnosti přechodných ustanovení týkajících se fytosanitárních požadavků na dovážený dřevěný obalový materiál.
Dnem 31. 12. 2007 skončila platnost přechodných ustanovení vyhlášky č. 330/2004 Sb., o opatřeních proti zavlékání a rozšiřování škodlivých organismů rostlin a rostlinných produktů, v platném znění, která umožňovala, že
– dovážený dřevěný obalový materiál, použitý k přepravě předmětů všeho druhu, původem z jiných než členských států EU a Švýcarska, vyrobený, opravený nebo znovu použitý před datem 28. února 2005, nemusel být označen logem podle Mezinárodního standardu FAO pro fytosanitární opatření č. 15 – směrnice zavádějící pravidla pro dřevěný obalový materiál v mezinárodním obchodu (ISPM 15),
– dřevo, použité k zaklínění nebo podepření nákladů neobsahujících dřevo, původem z jiných než členských států EU a Švýcarska, nemuselo být opatřeno značkou podle přílohy II výše uvedeného ISPM 15, pokud bylo vyrobeno ze dřeva prostého kůry, škodlivých organismů a příznaků napadení škodlivými organismy.
Zvláštní požadavky od ledna 2008
Od 1. 1. 2008 stanovuje vyhláška č. 330/2004 Sb., o opatřeních proti zavlékání a rozšiřování škodlivých organismů rostlin a rostlinných produktů, v platném znění, pro dovoz dřevěných obalů a dřevěných prokladů následující zvláštní požadavky uvedené v příloze č. 4, části A, oddílu I, bodech 2 a 8:
2. Dřevěný obalový materiál ve formě obalových beden, bedniček, přepravek, bubnů a podobných dřevěných palet, ohradových palet a jiných přepravních podložek, nástavných rámů palet, použitý k přepravě předmětů všeho druhu, s výjimkou dřeva surového o tloušťce 6 mm nebo menší a dřeva zpracovaného pomocí lepidla, tepla a tlaku či jejich kombinací, původem ze třetích zemí, s výjimkou Švýcarska, musí:
– být podroben jednomu ze schválených ošetření stanovených v příloze I Mezinárodního standardu FAO pro fytosanitární opatření č. 15 směrnice zavádějící pravidla pro dřevěný obalový materiál v mezinárodním obchodu,
– být opatřen značkou podle přílohy II Mezinárodního standardu FAO pro fytosanitární opatření č. 15 směrnice zavádějící pravidla pro dřevěný obalový materiál v mezinárodním obchodu, která obsahuje dvoupísmenný ISO kód země, kód identifikující producenta, kód označující provedení schváleného ošetření dřevěného obalového materiálu a logo.
8. Dřevo použité k zaklínění nebo podepření nákladů neobsahujících dřevo, včetně dřeva hraněného, s výjimkou surového dřeva o tloušťce 6 mm nebo menší a dřeva zpracovaného pomocí lepidla, tepla a tlaku nebo jejich kombinací, původem ze třetích zemí, s výjimkou Švýcarska, musí:
– být podrobeno jednomu ze schválených ošetření stanovených v příloze I Mezinárodního standardu FAO pro fytosanitární opatření č. 15 směrnice zavádějící pravidla pro dřevěný obalový materiál v mezinárodním obchodu,
– být opatřeno značkou podle přílohy II Mezinárodního standardu FAO pro fytosanitární opatření č. 15 směrnice zavádějící pravidla pro dřevěný obalový materiál v mezinárodním obchodu, která obsahuje dvoupísmenný ISO kód země, kód identifikující producenta a kód označující provedení schváleného ošetření dřevěného obalového materiálu.
Stejné požadavky se vztahují na uvedený materiál i při dovozu do ostatních členských států EU, vzhledem k ustanovením směrnice Komise 2004/102/ES, ze dne 5. října 2004, kterou se mění přílohy II. – V. směrnice Rady 2000/29/ES o ochranných opatřeních proti zavlékání organismů škodlivých rostlinám nebo rostlinným produktům do Společenství a proti jejich rozšiřování na území Společenství.
Povinnosti pro subjekty provádějící tepelné ošetřování dřevěných obalových materiálů a pro subjekty využívající tento druh obalů k vývozu zboží do třetích zemí se nezměnily. Přibylo několik nových subjektů, které byly registrovány a jsou zveřejněny na internetové stránce Státní rostlinolékařské správy, seznam k 15. 3. 2008 obsahuje 334 subjektů. V seznamu zemí a jejich dovozních požadavků přibylo od 1. 1. 2008 Chorvatsko a Norsko.
Petr Harašta,
Státní rostlinolékařská správa