Vžitý název „igelitka“ koresponduje s plastovou taškou obvykle z PE. Je několik cest, jak se zbavit ekologicky neúnosné zátěže stále vzrůstajícího objemu těchto výrobků. Boj s plastovými taškami se dosud většinou omezuje na boj obchodníků, kteří svým zákazníkům dávají tašky zdarma. Nejčastěji je využíván zákaz či omezení, tedy většinou ve formě zpoplatnění tašky.
Tašky tohoto druhu jsou zakázány např. v Bangladéši. Tento stát k tomuto direktivnímu opatření přistoupil po velkých problémech, které měl s ucpáváním odpadů taškami po častých povodních. Čína k prvnímu červnu 2008 zakázala rozdávání igelitových tašek ve všech obchodech. Igelitové sáčky tenčí než 0,025 milimetru se přestanou vyrábět a distribuovat k danému datu úplně. Austrálie k tomuto kroku přistoupí koncem roku. Státy jako Irsko, Island, Jihoafrická republika a Tchaj-wan přistoupily k plnému zpoplatnění tašek. Jen na výrobu tašek je v Číně spotřebováno přes 37 milionů barelů ropy ročně. Denně se v Číně spotřebují tři miliardy plastových tašek, tedy úděsných více než bilion igelitek za rok. Situace je z hlediska spotřeby tašek obdobná i v USA. Problém se znečištěním přírody má i africký kontinent. Rwanda zakázala dovoz jakýchkoliv plastů do země. V Egyptě a Senegalu se snaží o zvýšenou recyklaci plastů. Zajímavé řešení ve smyslu odklonu od zdarma nabízených plastových tašek nabízejí některé obchodní řetězce v Hongkongu. Zákazník, který si nevezme tašku, ale naopak přináší opakovaně svou s sebou, má nárok na drobnou slevu z nákupu. Další možností je rozšíření tašek z bioplastů nebo návrat k ekologičtějším, leč pro zákazníka méně výhodným taškám z papíru.
V České republice jsou za rozdávání nákupních plastových tašek zdarma zákazníkům kritizovány zejména řetězce Billa, Globus, Hypernova a Tesco. Podle mluvčí Teska se jen v jejich obchodech ročně rozdá 140 milionů tašek. Odpovědí na kritiku ohledně zatěžování životního prostředí plastovými taškami se stává prodej různých typů ekotašek. Např. Tesco nabízí jutovou tašku s životností pět let, Interspar biotašku vyrobenou na bázi bramborového škrobu.
Jana Žižková