
Veletržní trio FachPack, Printpack a LogIntern 2007 bylo oborově zaměřeno na obalové prostředky a materiály, pomocné obalové prostředky, balení, plnění i další logistické operace. Nechyběly předváděcí show celých komplexních systémů. Jak již informoval SB 5/2007, trendovými tématy byla vysledovatelnost, flexibilita a automatizace balení.
I letošní ročník ukázal, že spojení těchto veletrhů do jednoho celku se vyplácí. Veletrh přestal být regionální událostí, počet vystavovatelů i návštěvníků každoročně roste. Letos se zúčastnila pětina neněmeckých firem. Mezi nimi nechyběli ani vystavovatelé z České republiky. Představily se firmy Mašek, Blažek, Astro Vlašim, Al Invest – TAPA Tábor, Servisbal Obaly, Triapex, Appec Astro, Mas Consulting, Inferoval a Velteko.
Vysoký podíl velkoobjemových obalů pro autodílny
Se stále trvajícím boomem v oblasti automobilového průmyslu vzrůstá i výroba obalů pro toto odvětví. U těchto typů vystavených obalů převažovaly samozřejmě plasty, jejich produkce však nechyběla ani v nabízeném portfoliu výrobců a zpracovatelů vlnité lepenky, voštin či jiných lignocelulózových materiálů. Na veletrhu měly zastoupení i obaly metalické, zvláště různé typy intainerů, klecových či boxových palet apod. Vzhledem ke specifičnosti balení se výrobci již dávno nesoustředí jen na vlastní konstrukčně-výrobní zpracování obalů, ale nabízejí celé systémy balení.
Na boom v automobilovém průmyslu vsadily i společnosti KTP a KR – PORSIPLAST.
Ucelené systémy obalů s vysokou variabilitou nabízela společnost KTP Kunstsoff Palettentechnik GmbH v podobě plastových kontejnerů, palet či celých modulových systémů. Společnost se soustředí právě na typy velkoobjemových obalů, v jejím portfoliu nechybějí reference významných automobilových společností, jako je Ford, Volkswagen, Audi, DaimlerChrysler, Porsche či BMW.
Zájmu se těšil zvláště KTP Vario Box System 2000. Plastový typ obalu je tvořen paletou a volně integrovaným boxem s víkem. Víko je odnímatelné, box lehce vyjímatelný a v narýhovaných linkách snadno složitelný. Po vyprázdnění se složený box položí na paletu, která je tvarově vyprofilovaná, a víkem se k ní zafixuje. Celý systém je stohovatelný, při dopravě těchto prázdných boxů se ušetří až 80 % prostoru.
Firma představila i další typy obalů, kde konstrukce vnějších rozměrů vychází z modulu palety, to znamená, že různé typy obalů je možné na paletách ložit, vše opět při plné stohovatelnosti. Jako novinku firma představila svůj QuadBox. Tento obal se skládá ze tří částí – čtyřboké boxpalety s variabilní výškou, plastového sleevu z PP a odnímatelného víka (HDPE/LDPE) se dvěma rukojeťmi. Plasty jsou 100% recyklovatelné, s vysokou odolností, zvláště vůči UV záření. Bonusem je i 100% kompatibilita s kovovými paletami. Na veletrhu byl tento systém poprvé nabízen nejen v základním rozměru 1230 x 830 x 955 mm, ale i v rozměru 1230 x 1020 x 990 mm.
Zajímavá a velmi konstrukčně pestrá řešení nejen na balení autodílů nabízela i společnost KR – PORSIPLAST Verpackungssysteme GmbH v podobě Boomerang® Systems. Plastové boxy různých velikostí a konstrukcí obvykle opatřené držáky či odnosnými rukojeti jsou uvnitř vybaveny na přání zákazníka textilními přihrádkami (opět variabilní v rozměrech i konstrukci). Podle požadavků na nosnost, teplotní rozmezí či pevnost nabízí firma své produkty v provedení PE, PS, PE i PP (včetně komůrkového PP).
Bigboxy, klappboxy i IBC kontejnery
Se zajímavostmi z hlediska variability řešení, snadné skladnosti a vysoké stohovatelnosti přišla společnost TransPak. I tato firma nabízí řešení v podobě velkoobjemových obalů, ale již z jejího zákaznického portfolia (např. Hartmann, Unilever, Apetito) je jasné, že tato řešení oslovují výrobce hmotnostně lehčího zboží, než obvykle představují autodíly. Firma na veletrhu představila širokou nabídku své produkce nejen z hlediska konstrukce, ale i materiálů. Návštěvníci se mohli seznámit s konstrukčními variantami z lepenek, plastů i kovu (zde však společnost s žádnou inovací nepřišla, nabízeny byly především klasické, ale stále žádané gitterboxy). Mě osobně zaujal kombinovaný Poly-Easy-Pac Kartonage, kde integrovaný box je z lepenky, paleta a víko plastové či Poly Hi Pac z PP s otvory, skládatelný stohovatelný obal má statickou nosnost 1080 kg a určený pro teplotní rozpětí -25 oC až +70 oC.
Různé zajímavé varianty bigboxů a IBC kontejnerů představila i firma AUER Packaging GmbH. Na Fachpacku i tato firma vystavovala jednu ze svých žhavých novinek – Klappbare Bigboxen neboli variace na téma bigbox se sklopnými stěnami. Rozměry obalu jsou 120 x 100 nebo 120 x 80 mm s výškou 79 nebo 100 mm.
Bigboxy trochu jinak
V Norimberku nechyběl ani špičkový hráč na poli modulových systémů, Schoeller Arca Systems GmbH. A jako prakticky na každé podobné akci, které se zúčastňuje, i zde představil další ze svých průlomových řešení, tentokrát v podobě CombolifeTM 65, kompaktního, plně skládatelného IBC boxu. Jedná se v podstatě obal typu bag in box, kde pevná část je reprezentována plastovou bednou s paletou, vnitřní vložka je plastový vak s ventilem. Uzavírání je bezpečnostního typu, plnicí otvor je „zacvaknut“ mezi fixační pevné plastové díly, což významně usnadňuje celý proces plnění. Doporučený objem je asi 250 l. Zajímavá řešení ve velkoobjemových obalech, tentokrát bezpečnostního charakteru, prezentovala firma bwh Spezialkoffer GmbH. Návštěvníci měli možnost se seznámit s skyboxem, který již v roce 2005 přispěl ke zkvalitnění přepravy zboží (zvláště elektroniky, počítačů, telefonů atd.) v letecké dopravě. Tento obal vyvinula společnost Transguard, divize Emirates Group Security, která je partnerem německé společnosti. Třídílný obal z HDPE se systémem zámků a bezpečnostního uzavírání se vyrábí v minimálních rozměrech 70 x 80 x 130 cm až po max. rozměry 130 x 100 x 130 cm.
MC Intercept™ – inteligentní přepravní box
Výrobce Walz Verpackungen představil koncepčně úplně nový typ boxu. Box je z 90 % vyroben z vlnité lepenky a má vnitřní antikorozní úpravu. Úprava je provedena potažením vnitřku boxu antikorozním produktem Intercept Technology™ firmy COMPtrade Technologies. Jedná se o aktivně působící antikorozní ochranu s vysoce reaktivní mědí. Uvnitř balení dochází k čištění atmosféry odebíráním korozivních plynů a jejich vázání na měď. Jednou ze zvláštností je i to, že tento typ antikorozního materiálu je univerzální pro všechny chráněné produkty a kovy a manipulace s ním je jednoduchá. Další výhodou je snadná manipulace s přepravním boxem, jeho hmotnost je oproti obdobným dřevěným až o 40 % nižší. Navíc je box díky sendvičovému lepení velice stabilní a je vhodný i pro vícenásobné použití. Po vyprázdnění je rozložitelný. Je zvláště vhodný pro exportní transport a balení, protože nejsou potřeba žádné certifikáty či další formality obvyklé u obdobných dřevěných boxů.
Palety – klasika versus nové inspirace
Společnost EPAL (European Pallet Association e. V.) dokázala svými třemi novými rozměry u europalet, že i oblast prostých dřevěných palet pru
žně reaguje na potřeby zákazníků. Dřevěné palety vedle klasického rozměru EUR 800 x 1200 mm zde byly nabízeny i ve variaci EUR2 1200 x 1000 mm, EUR3 1000 x 1200 mm a EUR6 800 x 600 mm. I v Norimberku se odborná veřejnost mohla opětovně přesvědčit o vzrůstající oblibě papírových voštin, které z hlediska své tuhosti představují zajímavou alternativu, a to zvláště v oblasti nevratných prostých palet.
Za všechny výrobce, kteří se zde prezentovali, stojí za zmínku YAMATON PAPER GmbH z Rostocku. Palety dodává v rozměrech od 600 x 400 mm až 1500 x 5000 mm jako jednopodlahové i dvoupodlahové, se špalíky i ližinami. I když převažovala nabídka monomateriálových palet z voštin, firma nabízí palety i v kombinaci voština/plast. Nosnost těchto palet je zhruba 1000 kg při jejich velmi nízké hmotnosti 3,7 kg. Voštinové palety se neomezují jen na prosté palety, existuje řada variací display palet, boxpalet apod.
I prosté plastové palety měly své hojné zastoupení. Jednu z nejširších nabídek představila v této skupině obalů společnost Bekuplast. Ta vedle nejrůzněji profilovaných prostých palet má ve své nabídce opět i boxpalety, přepravky, bigboxy a nejrůznější způsoby logisticky řešených modulových systémů.
Vskutku ekologická řešení v oblasti plastových palet nabízí firma Siopal® Deutschland GmbH. Své palety vyrábí výhradně z recyklovaných plastů (PE, PP) s příměsí přírodních aditiv. Tyto k životnímu prostředí šetrné palety mají rozměr klasických europalet (1200 x 800 mm). Statická nosnost je 8000 kg, dynamická 2000 kg. Materiál palet je voděodolný, rezistentní k pesticidům i klimatickým změnám. Palety jsou hygienické, snadno se čistí i ošetřují, mají vysokou životnost a jsou určeny pro teplotní rozmezí -40 oC až +80 oC.
Jiný typ vysoce ekologického a přitom i dostatečně nosného řešení představoval H.-J. Kopp GmbH Verpackungen. Na veletrh přišel se svou revoluční novinkou v oblasti dřevaprostých palet – MC boxem. Ložná plocha palety je třívrstvá – kombinace sedmivrstvé vlnité lepenky, voštinového jádra a sedmivrstvé vlnité lepenky. Tato paleta má integrovaný lepenkový box s víkem. Inteligentní řešení je umocněno patentovanou fixací hran v podobě systému Walz MC – Fix.
Optimalizaci ložení na paletě zajišťují logistické SW
Doby, kdy se k optimálnímu ložení dalo dopracovat pouze exaktními výpočty, jsou již za námi. Varianty seskupení spotřebitelských obalů do obalů skupinových a následně jejich sestavení na paletu včetně vytvoření manipulační jednotky dokáže prakticky každý logistický software po zadání základních dat. Zástupci firem, které se logistickým SW řešením zabývají, nechyběli ani na Fachpacku.
Představovány byly stávající verze programů, ale i upgrady. Všechny novinky měly jedno společné – nepředstavovaly průlom v nové kvalitě řešení, to je ostatně zatím takřka nemožné a do určité míry i zbytečné. Klient si na základě svých potřeb zakoupí pouze moduly, které potřebuje, tedy na míru ke svému oborovému zaměření. Další viditelný trend je usnadňování práce s programem. Většina představovaných SW je k uživateli velmi přátelská, často bývají vybaveny animacemi, mají návodové wizardy či obrázkové nápovědy (např. ve flashi). K užívání těchto SW stačí pouze základní školení, abyste pochopili filozofii produktu.
Ze SW firem nechyběl na veletrhu lídr na německém trhu v oblasti obalových programů, společnost ERPA Systeme GmbH. Zde prezentovala svůj logistický SW palOPTI v1.7.7. Vedle již uvedených výhod zákazník u této společnosti získává i bonus navíc. ERPA totiž nabízí celý kompatibilní systém, tedy konstrukční CAD návrh v produktu Verpack, vizualizaci ve 3D – SW V Pack a produkt k optimalizaci ložení a tvorbě manipulačních jednotek palOPTI.
Další SW pro optimalizaci balení a transportní logistiku představil Fraunhofer Institut Materialfluss und Logistik. I pro jejich SW Unit Optimization platí všechny uvedené hlavní zásady. Zákazník si obvykle vybírá ze šesti modulů, včetně kalkulačního. Předností je možnost práce s knihovnami (např. typy palet) a snadná orientace v produktu. Další modulární SW s možností práce s poměrně náročnější grafikou (vizualizace 3D objektů, včetně neimportovaného potisku, etiket apod.) představila Multiliscience GmbH. Svůj SW zákazníkům nabízí pod názvem Multipack. I tento SW má již dnes spoustu uživatelů, např. Nestlé, Alcan, Haribo či DaimlerChrysler. Zpracovatelům papíru a vlnité a hladké lepenky byl společností CSG AUPOS GmbH nabízen AUPOS- PACKSOFT, ten však více než ke konstrukci směřuje k výrobě, administrativě a kalkulacím.
Biodegradovatelné plasty stále ve vývoji
Letošní veletrh v materiálech evidentně „fandil“ životnímu prostředí, a to ať už poměrně vysokým podílem vystavovatelů – zpracovatelů lignocelulózových materiálů (papír, lepenka, voštiny, dřevo apod.), tak i zaměřením na recyklaci či sekundární využití materiálů, mnohé stánky byly opatřeny i nábytkem z vlnité lepenky či voštin. A vzhledem k tomu, že bio/oxo degradovatelné polymery jsou v plastech ekologicky trendovou záležitostí, nemohly pochopitelně ani v Norimberku chybět. Své BI – OPL biodegradovatelné folie zde představila nizozemská firma Oerlemans Plastics bv. Tyto fólie jsou vedle balení potravinářského i průmyslového zboží vhodné zvláště v zemědělství a zahradnictví jako mulčovací fólie. Firma je dodává od tloušťky 12 do 100 mikronů.
Na stánku FKuR Kunststoff GmbH byl představen materiál Bio-Flex® na bázi PLA, který je svými vlastnostmi porovnatelný s LDPE či HDPE. Tento materiál se používá na výrobu pytlů na odpad, mulčovacích fólií či nákupních tašek. Další materiál Biograde® je na bázi celulózy a svými vlastnostmi připomíná PS. Používá se na výrobu lahví, kelímků či jednorázových plastových příborů. Společnost Walki Group nastínila další směry ve vývoji biodegradovatelných polymerů ve spojení s nanotechnologiemi.
Objem obalů z plastů dále roste
U konvenčních plastů pokračuje neustálý nárůst použití v obalové technice (jen na německém trhu tvoří plasty více než 40 % všech obalů). To je pochopitelně možné vysledovat i na všech veletrzích i výstavách podobného typu, i když právě Fachpack je trochu výjimkou se svojí tradiční vysokou koncentrací výrobců a zpracovatelů papíru a lepenky. Se vzrůstem výroby zvláště v automobilovém průmyslu dochází k novému vývoji v oblasti flexibilních i pevných plastů. V oblasti fólií se vývoj ubírá směrem k aktivnímu balení (antikorozní a jiné systémy). V oblasti pevných plastů jsou již několik let nesmírně populární tzv. komůrkové plasty z PP. Do obdobné skupiny lze zařadit i nový typ materiálu od společnosti TRIPLEX Kunststoffe GmbH, která dodává na trh stejnojmenný materiál (Triplex®). Tento materiál lze pro jeho vysokou vzpěrovou pevnost v kombinaci s nízkou hmotností používat právě pro výrobu velkoobjemových beden, boxpalet či přepravek. Materiálem je v podstatě třívrstvý PP. Skládá se ze dvou hladkých krycích vrstev, jádro tvoří sendvičová konstrukce speciálního typu. Na první pohled připomíná plastovou vlnitou lepenku, vlna má však hřbet rovný a tím zajišťuje optimální podmínky pro sváření. Materiál se nyní podle tloušťky a plošné hmotnosti vyrábí ve třech provedeních – Triplex 3; 5 a 10.
Triplex 3 je dodáván v tloušťkách 3,5 – 3,8 mm (mS 1000 – 1500 g/m2), vedle lehčích boxů je využíván zvláště k vnitřnímu vybavení beden – přihrádky, mřížky apod. Triplex 5 (tl. 5 – 6,5 mm, mS 1000 – 2500 g/m2) nachází své uplatnění např. v modulovém řešení skladných kontejnerů, vysouvacích zásuvek či krabic na europaletách. Triplex 10 (tl. 9,7 – 11 mm, mS 2000 – 4000 g/m2) je možno použít jako skládatelný box pro prosté palety při přepravě těžších autodílů.
Minimally processed food – nová šance pro flexibilní obaly
Volně přeloženo jde o šetrnou metodu zpracování potravin. Přísady hotového pokrmu by měly být co nejpřírodnější, zůstat co nejdéle čerstvé a přitom splňovat požadavky na snadnou, rychlou a pohodlnou přípravu jídla. Ovšem jídlem se může myslet potravina k přímé konzumaci, k tepelnému zpracování, ohřevu apod. Těmito požadavky jsou dány nové směry ve vývoji fólií a systému balení. Jedním ze systémů, jak zvýšit hygienu a trvanlivost, je balení v ochranné atmosféře. Při tomto způsobu balení je vzduch z vnitřku obalu vytěsněn a nahrazen jiným tzv. ochranným plynem (dusík, oxid uhličitý či kyslík). Speciální fólie jsou určeny pro balení čerstvé zeleniny (např. salátu). Při růstu salát přijímá oxid uhličitý a uvolňuje kyslík, ovšem zabalený nakrájený salát se chová přesně opačně, použité fólie musí z balení naopak oxid uhličitý propustit, navíc při zachování rovnováhy plynů v balení. Této rovnováhy mnozí výrobci dosahují např. laserovou mikroperforací.
V rámci projektu ACOSIS (projekt je podporován Evropskou komisí a účastní se ho zatím osm firem) se odborná veřejnost mohla seznámit s dalšími fóliemi z oblasti aktivního balení. Zvláště zaujaly fólie určené na balení potravin. Tyto fólie prodlužují značně životnost potraviny, působí jako absorbér kyslíku. Bariérovou fólii využitou buď jako uzavírací materiál u misek či trayů, nebo v podobě sáčků představila skupina Mondi, konkrétně divize Mondi Flexibles. Na části této fólie (obvykle 1,5 x 1,5 cm) je laserem vytvořena mikroperforace, která je následně uzavřena nataveným hotmeltem. Tento systém na obalu vytváří při ohřevu potraviny v mikrovlnné troubě jakýsi ventil. Při ohřevu se hotmelt opět nataví, dojde k rozšíření mikrootvorů v perforaci a tím k unikání páry.
Sicht-pack HAGNER GmbH nabízela vysoce kvalitní fólie Polylux®. Tyto fólie jsou na bázi PET jedno- i vícevrstvé. U vícevrstvých je možné zpracování koextruzí či laminací.
Plastové skládačky působí efektně
Před pár lety nesměle a dnes již mnohem razantněji dobývají plasty doménu skládatelných obalů, která dříve patřila výhradně lepenkám. Že se nejedná jen o okrajovou záležitost, potvrzují i výrobci strojů na zpracování pevných plastů tímto způsobem. U plotrů se používají speciální nože či hlavy s upraveným přítlakem rylovacího kolečka, eventuálně nahřívací systémy. Ani pro výrobce raznic není žádnou raritou vyrobit výsekovou desku na plast. A samozřejmě i u skládacích a lepicích strojů se používají speciální způsoby spojování. Plastové skládačky jsou často líbivé, ale jejich hlavní bonus pro zákazníka bývá průhlednost obalu. Designově zdařilé, navíc se super kvalitou tisku, nabízela tyto skládačky společnost HLP Clar Packaging Products. Potisk je zde realizován většinou ofsetem, částečně sítotiskem. K zatraktivnění promotion obalů bývá používána přímá zlatá či stříbrná barva. Na ryly je používána patentovaná metoda Smartkrease. Skládačky mohou být z PET, PVC i PP.
Další firmou, která určitě zaujala řadu návštěvníků, byla společnost Stäger & Co. AG. Tato firma nabízí transparentní plastové skládačky z hlediska tvarů prakticky bez hranic. U potisku opět kraluje ofset následován sítotiskem a hlubotiskem.
Tištěná elektronika aneb Mluvící obaly
Tištěná elektronika propojovala celé veletržní trio. Vždyť tištěné RFID lze použít jako elektronický výrobkový kód nejen v logistických procesech, ale i jako ochranný bezpečnostní znak či třeba vstupenkový systém. RFID již dávno netvoří jen smart labels, ale dnes spíše celé smart packaging. Jinými slovy: od dob existence vodivých tiskových médií lze obal přimět bez dalšího drátového spojení, aby mluvil, hrál nebo svítil. Pokud je u počítače připojen čtecí přístroj s hlasovým výstupem, není nereálné používání elektronických příbalových letáků. Pro zatraktivnění obalu na kukuřičné lupínky je na krabici natištěný display s ovládacími tlačítky na hry či opět „jen“ pro čtené informace o výrobku. To vše jsou však zatím jen třešničky na dortu. Většina výrobců se na Fachpacku soustředila na využití systému RFID v oblasti automatizačních řešení ve vnitropodnikové logistice.
Se spoustou zajímavých novinek přišla společnost Schreiner Group. Její divize Schreiner LogiData představila přepravku s RFID, kde kód je v přepravce integrován metodou IML (IN MOULD LABELLING). Schreiner MediPharm je schopna vyrábět příbalové letáky s RFID čipem ve frekvenčním rozsahu 13,56 MHz právě jako již uvedené smart labels. Jen pro doplnění: zajímavé varianty tentokrát z oblasti bezpečnostních etiket měla ve svém portfoliu i divize Schreiner MediPharm.
Optimální práci s daty nejen ve skladech, ale i u palet sestavených z různorodého zboží nabízela i společnost ImageID Ltd. svým řešením Visidot.
Inovativní Norimberk
Na výstavišti v Norimberku bylo samozřejmě inovací, novinek i klasiky mnohem více. Bylo by nespravedlivé nezmínit se o dalším vývoji robotů, protože právě robotizace a automatizace byla jedním z hlavních témat letošního veletrhu. Z hlediska výkonu určitě zaujal např. BEUMER robotpac®, který spolu s BEUMER paletpac® zařízením automatizuje proces výroby v jeho koncové části, tzn. dopravníky, paletizace i depaletizace atd.
S převážně ekologickými řešeními přišli výrobci fixací. Zde nechyběla klasika v podobě tvarovaných papírů (Brangs + Heinrich, Easypack, Hildebrandt). Variace kartonových mřížkových systémů představila Mölle Kartonagen GmbH. Zaujaly i kompletní systémy ochran manipulačních jednotek, včetně ochran kotoučových materiálů v podobě lepenkových hran různých tvarů Packprofil. Prostě bude-li úroveň veletrhu nadále vzrůstat tak jako dosud, máme se na příště (vzhledem ke konání Interpacku až v roce 2009) na co těšit.
Jana Žižková
Box: Odborná publikace
Německá asociace výrobců plastových fólií a obalů z plastů, IK Industrievereinigung Kunststoffverpackungen e. V., pro návštěvníky připravila zdarma tříjazyčnou odbornou publikaci na téma biodegradovatelné polymery. Je zde seznámení nejen se základními fakty ohledně biodegradace, ale zmíněny jsou i možnosti využití, rozšíření i inovační řešení. Nechybí zacílení nejen na ekologii, ale i politické zájmy, které by vedly k rozšíření výroby těchto typů plastů.