V tomto článku přinášíme informace o výsledcích části průzkumu s názvem POP očima veřejnosti, která se zabývala analýzou vlivu POP aplikací na nákupní chování zákazníků v hypermarketech a supermarketech. Cílem zkoumání bylo zjistit, zda a jak vnímají spotřebitelé POP materiály a zda mají POP prostředky vliv na nákupní impulz.
Pro tuto fázi průzkumu byla zvolena kvantitativní F2F metoda sběru dat. Rozhovory proběhly před obchodními centry v Praze a v Brně se skupinou 1000 lidí, kteří reprezentovali českou populaci z hlediska věku, pohlaví a vzdělání.
Více než polovina dotazovaných spotřebitelů deklarovala, že mohla být při nákupu ovlivněna POP materiály.
Dva hlavní vlivy POP na spotřebitele:
POP materiály slouží k „připomenutí chtěného“
POP spotřebitelům připomíná něco, co chtějí, tzn. buď jim byly produkty doporučeny, nebo je znají ze své vlastní nákupní zkušenosti:
„Úplně jsem zapomněla, že jsem chtěla koupit baterky, je dobře, že mi to tady takhle pěkně vystrčili do uličky“.
„Kamarádka mi říkala, že to chutná jejímu manželovi, úplně jsem na to zapomněla, ještě že je na to tady ta upoutávka.“
POP vytvářejí „novou touhu“
Díky POP spotřebitelé objevují novinky, získávají nové informace o produktech:
„Jak jsem procházel obchodem, tak jsem to viděl a dostal jsem na to chuť.“
POP reklama však není všemocná: jestliže spotřebitel výrobek nechce, jeho rozhodnutí neovlivní ani dokonalý a atraktivní POP prostředek.
Atraktivní jsou letáky a ochutnávky
Spotřebitelé uvádějí, že letáky jsou pro ně oblíbeným zdrojem informací o slevách, akcích a nových produktech. Jejich pozornost přitahují novinky v letácích, jako jsou recepty, nové tematické sekce apod.
Ochutnávky jsou oblíbeným a vyhledávaným prostředkem in-store komunikace. Výrazně ovlivňují nákupní rozhodování spotřebitele zejména při výběru nových produktů.
Spotřebitel oceňuje, když ho při ochutnávkách nikdo nenutí koupit ochutnávaný produkt, vyhledává i ochutnávkové akce bez hostesky.
Řekli o vybraných POP
„Nevadí mi, že je to takhle v krabicích nebo na paletách, hlavně že je tu dost místa na vozík a že vím, že tady mají zboží v akci.“
Z testování vyplynulo, že významným faktorem pro zlepšení nákupního prostředí je minimalizovat stres a nervozitu spotřebitele, tzn. zajistit, aby POP nepřekážely a pomáhaly při orientaci a navigaci v prodejně a umožnily zákazníkovi nakupovat v přehledném prostředí.
„Pěkné, ale že by to ovlivnilo můj nákup… Beru to jako dekoraci prodejny.“
Nadregálové dekorace jsou významným in-store prvkem, který zpříjemňuje a zpestřuje prodejní místo, ale podle výsledků testů nemá bezprostřední vliv na prodejnost.
„Je dobře, když, jak vy říkáte, ty propagační materiály vzbuzují chuť…“
POP působí na smysly zákazníka a vzbuzují chuť koupit si konkrétní výrobek.
Plánované versus impulzní nákupy
Tato část průzkumu byla realizována semikvantitativní metodou sběru dat se 100 zákazníky v pražských prodejnách Tesco a Billa. Sběr dat se uskutečnil v průběhu dvou dnů v polovině května 2007 v době od 13 do 20 hod., tzn. v době, kdy bylo v prodejně více zákazníků. V rámci testování byl porovnáván nákupní záměr spotřebitelů se skutečně nakoupeným zbožím.
Jako nejvýznamnější důvod uskutečněných neplánovaných nákupů byly uváděny akce, slevy a dobrá cena (26 % dotazovaných spotřebitelů). Dalším významným důvodem neplánovaného nákupu byla skutečnost, že spotřebitele nabídka zaujala a líbí se jim – tento důvod uvedlo 22 % dotázaných.
K nejčastěji plánovaným položkám patřily mléčné výrobky (jogurty, mléko sýry, máslo), zatímco neplánované nákupy byly uskutečněny zejména v kategoriích cukrovinky, zákusky, limonády, slané chuťovky, kosmetika (zubní pasty).
Hlavní závěry, které vyplynuly z analýzy vlivu POP aplikací na nákupní chování zákazníků
„Oko kupuje“ – Čím vyšší je hladina impulznosti daného výrobku, tím více je úspěšnost jeho koupě/prodeje umocněná faktem, že „je na očích“. POP materiály jsou prokazatelně (podle výsledku výzkumu) pomocníkem v tomto modelu nákupního rozhodování.
Důvody impulznosti koupě zmíněné spotřebiteli jsou tedy vlastně návodem, co by měly POP materiály „zdůrazňovat“ (cena, chuť na výrobek, uhašení žízně, aby si spotřebitel vzpomněl, že výrobek potřebuje apod.).
V průměru je plánováno zhruba 70 % ze skutečně nakoupených položek (z hlediska jejich počtu).
Nejčastěji jsou plánovány potravinářské výrobky běžné spotřeby na snídani (jogurty, sýry), ingredience pro přípravu oběda či večeře (maso, zelenina atd.).
Největší část neplánovaných nákupů tvoří cukrovinky a nápoje (ovlivněno hlavně počasím). Cukrovinky v sobě zahrnují zákusky, bonbony, malé čokoládové tyčinky, žvýkačky i zmrzliny.
Atraktivita balení rozhodla o nákupu u 30 % spotřebitelů
Součásti výzkumu byla také otázka „Do jaké míry jste ovlivněn/a při kterémkoli svém nákupu následujícími faktory? Na první pozici TOP žebříčku se umístila dobrá cena (64 % respondentů), následovalo kritérium nutné potřeby (57 %), chuť na daný výrobek (51 %) a hned potom atraktivita balení (30 %). Propagační materiály ovlivňují kupující informacemi o cenách a případných slevách, svoji nepřehlédnutelností, upozorněním na výrobek včetně novinek a v neposlední řadě hezkým designem (viz graf)
Obecný pohled spotřebitelů na POP
Z hlavních závěrů průzkumu, který se zaměřil na obecný pohled na problematiku POP očima veřejnosti, vyplynul pozitivní vliv POP na postoje a nákupní chování spotřebitelů.
Více než polovina spotřebitelů tvrdí, že POP materiály jsou důležité při rozhodování o koupi výrobku, neboť vzbuzují zájem o produkt a zlepšují hodnocení značky.
Celkem 74 % spotřebitelů uvádí, že poté, co viděli nějaký propagační materiál na konkrétní značku, začali ji vnímat lépe.
POP materiály jsou vnímány jako informativní, přehledné, originální, nápadité a upozorňující na novinky. Při koupi produktů ovlivnil dotazované POP materiál tím, že výrobek v něm byl výrazný a nepřehlédnutelný a na materiálu byla dobře viditelná cena.
Sami spotřebitelé si pod pojmem POP materiály představují převážně letáky, cedule, poutače, plakáty, stojan s výrobky či ochutnávky.
Při nákupu dochází k ovlivnění spotřebitelů (kromě vědomého či nevědomého ovlivnění POP materiály) především dobrou cenou, slevou či chutí na daný výrobek.
Spotřebitelé z POP materiálů nejvíce zaznamenali cedule, plakáty, stojany s nabídkou produktů, a to převážně v hypermarketech.
Jedním z typů POP materiálů „nové generace“ jsou i televizní obrazovky či interaktivní totemy. Celkem 58 % spotřebitelů již zaznamenalo takovou televizní obrazovku nebo totem, jež propagovaly nějaký výrobek, a to především v hypermarketech, v obchodech s elektronikou a v lékárně.
Celkově 37 % spotřebitelů uvedlo, že je při nákupu obrazovky nebo totemy ovlivňují.
Z hlediska orientace v obchodě pomáhají spotřebite
lům zejména: nápisy sekcí regálů, naváděcí šipky, zaměstnanci prodejny a orientační mapa.
Daniela Krofiánová
general manager POPAI CE
Box: POP očima veřejnosti
Projekt, který je dosud nejrozsáhlejším průzkumovým projektem v oblasti in-store komunikace u nás, byl koordinován POPAI CENTRAL EUROPE a realizován ve spolupráci s průzkumovou agenturou Ipsos-Tambor. Umožňuje pochopit spontánní vnímání a reakce veřejnosti na jednotlivé typy POP. Analyzuje míru vlivu POP aplikací na nákupní rozhodování a poskytuje tak komplexní pohled spotřebitelské veřejnosti na reklamu a prostředí prodejních míst.
Hlavními partnery projektu jsou společnosti:
Coca-Cola Beverages Česká republika, spol. s r. o., a Energizer Czech, spol. s r. o.
Partnery projektu jsou dále společnosti:
Plzeňský Prazdroj, a. s., DAGO A.P.C., s. r. o., DEKOR, s. r. o. , Q-EX, a. s., SÁRA, s. r. o., a STI Česko, s. r. o.
V souladu s výzkumnými cíli se projekt skládal z několika fází:
– obecný pohled na problematiku POP očima veřejnosti, postoje a názory spotřebitelů na POP materiály obecně,
– insight do myšlení spotřebitele a zmapování vlivu POP aplikací na nákupní rozhodování,
– analýza dopadu POP a vyhodnocení vlivu testovaných POP aplikací (skutečně umístěných na prodejní ploše) na spontaneitu nákupního chování versus plánovitý přístup k nákupu,
– porovnání nákupního záměru se skutečně nakoupeným zbožím,
– vyhodnocení vlivu testovaných POP aplikací na základě fotografií.