
Další ročník veletrhu Labelexpo Europe, zaměřeného nejen na etikety, ale i na úzkoformátový a středněformátový (tedy po/nad šířku 440 mm) tisk flexibilních obalů a lepenek, proběhl od 28. 9. do 1. 10. v Bruselu s rekordní účastí návštěvníků i objemem prodeje vystavených strojů. Na stánky 550 vystavovatelů v šesti halách na ploše 30 000 m2, kteří představili kolem 150 premiér nových produktů, se přišlo podívat 28 636 lidí ze 118 zemí, téměř o pětinu více než před dvěma lety. Takže na veletrhu připadal tentokrát téměř jeden návštěvník na čtvereční metr.
Na zahajovací tiskové konferenci promluvil Jussi Vanhanen z firmy UPM Raflatac o perspektivách trhu samolepicích etiket. V posledních deseti letech podle Vanhanena poptávka po těchto etiketách poněkud poklesla vzhledem k rozvoji smrštitelných etiket, které dnes mají asi 5 % trhu, samolepicí etikety něco mezi třetinou a polovinou. V nejbližších letech by měl trh v západní Evropě a v USA růst o 1 % ročně, ve východní Evropě o 3 %. Vzhledem ke stavu světové ekonomiky lze očekávat tenčí materiály a levnější řešení. Podle Mikea Fairleyho z pořadatelské společnosti Tarsus loni ve světě pracovalo 1400 strojů na výrobu etiket a letos lze očekávat růst počtu digitálních strojů k tisku etiket o pětinu.
Podle studie výrobce ExxonMobil Chemical je prostor pro rozšíření rotačního digitálního tisku flexibilních obalů zejména v potravinářství (například balení zmrzliny, cukrovinek či zvířecí stravy), automobilovém průmyslu a obecně všude tam, kde spotřeba daného výrobku v průběhu roku silně kolísá. Zmíněná firma na Labelexpu rovněž představila nové etiketovací fólie z OPP zejména v řadách Label-Lyte a Digilyte.
Packaging Printing Zone a Digital Print Workshop poprvé
Kromě premiér jednotlivých produktů proběhly na veletrhu rovněž premiéry dvou novinek organizačních: Package Printing Zone pro tisk malých sérií zejména flexibilních obalů a Digital Print Workshops, v jejichž rámci byly porovnávány výsledky tisku tří strojů pracujících se třemi různými digitálními tiskovými technologiemi: inkjetem (EFI Jetrion 4830LED), tekutým tonerem (HP Indigo WS6600) a suchým tonerem (Xeikon 3300). Všechny tiskly paralelně čtyři tiskové úlohy: etikety pro potravinářský, farmaceutický a hygienický průmysl, čtvrtou zakázku volili sami účastníci workshopů.
Digitální tiskové stroje předvedly favority
Hlavní novinkou EFI byl Jetrion 4900, určený pro tisk CMYK + bílého inkoustu v jednom průchodu ve stejné kvalitě jako flexotisk. Výtisky jsou odolné proti výkyvům teploty i chemickým látkám. Stroj tiskne kromě papírů a fólií i na metalická a další speciální média. Dokončovací zpracování lze provádět off-line i in-line. EFI představila také nový flexibilní tiskový inkoust pro potisk fólií bez podložky a tepelně citlivých substrátů včetně smrštitelných etiket.
HP Indigo WS6600 Digital Press tiskne rychlostí 30 m/min. čtyřbarevně, při použití dvou barev se rychlost zdvojnásobí. Použity mohou být i přímé barvy či bílá White Plus. Stroj je schopen přepočítat barvy CMYK do modelu CMY, a zvýšit tak produktivitu až o 30 %. Tisk probíhá na papírová i fóliová média tlouštěk 12–450 mikronů. Modul Inline Priming (ILP) provádí předúpravu papíru nánosem primeru. Do řady strojů Indigo přibyla ještě jedna novinka: model 4600 typu entry level, tedy levnější stroj tisknoucí čtyřbarevně rychlostí 21 m/min. Na stánku HP byl i Digital Supermarket – expozice obalových a etiketových aplikací vytištěná na strojích Indigo v podobě maket výrobků umístěných v regálech imitujících supermarket.
Epson Surepress L-4033A měl premiéru loni na Ipexu. Určen je zejména pro potisk obalů luxusních výrobků (kosmetiky, alkoholu či cukrovinek) a předveden byl v kombinaci se zušlechťující linkou GM DC330 Mini. Novinkou Epsonu byly kancelářské a mobilní tiskárny etiket LabelWorks, určené pro tisk velmi krátkých sérií jednoduchých etiket: LW-300 pro kancelář, LW-400, LW-900P pro tisk z počítače. Modely 400 a 900P tisknou i čárové kódy, modely 300 a 400 umožňují řezání etiket ihned po tisku. Šířky etiket mohou činit 6–36 cm a k dispozici jsou ve standardní, černé, průhledné, matné, fluorescenční a pastelové podobě – vše ve dvou stupních přilnavosti.
Nová jednotka pro tisk slepeckého písma DigiBraille od firmy Convertec Graphic tiskne rychlostí 50 m/min. na všechny typy etiket.
Flexotiskové rotačky pro etikety i obaly
Nilpeter předvedl novou entry level flexotiskovou rotačku FA-6 s šířkou dráhy 570 mm tisknoucí na fólie s tloušťkou až 12 mikronů. Příprava na novou osmibarvovou zakázku včetně výměny barev trvá jen 4,5 minuty. Firma prodala na veletrhu celkem 22 rotaček, ovšem nejen tohoto typu.
Müller Martini představila svou ofsetovou jednotku VSOP s měnitelným raportem určenou k potisku flexibilních obalů, a rovněž technologii tzv. EB (electron beams) sušení v ofsetu. EB sušení je určeno zejména pro potištěné potravinářské obaly a zajišťuje jejich okamžité schnutí proudem elektronů. Jde o nízkomigrační technologii zejména vzhledem k absenci fotoiniciátorů.
Evropskou premiéru zde zažila flexotisková rotačka P3 pro šířku 330 mm od společnosti Mark Andy. Jde o základní model z řady Performance využívající tradiční pohon ozubenými převody (nikoliv tedy servopohony), který se osvědčil zejména v tisku samolepicích etiket. Obvod tiskových válců je zde minimálně 140 mm a jsou lehce vyměnitelné bez nutnosti nového seřizování přítlaku. Stroj s krátkou dráhou má otevřenou modulární konstrukci typu load and lock. Mark Andy rovněž představil převíječky Rotoflex, v evropské premiéře se systémem kontroly Genesis.
Firma Prati představila linku DIGITplus pro krátké série etiket s hlavou Flower UV flexo určenou pro celoplošné i parciální lakování, výsek, řezání, počítání a navíjení etiket. Linka Pharmacheck Light je určena pro kontrolu farmaetiket a vybavena kameru Nikka se dvěma monitory pro registraci, lokalizaci a korekci chyb během pohybu pásu etiket ve stroji. Na booklet etikety je určena linka Saturn Booklet s kamerou Nikka BKL pro kontrolu etiket i s nepravidelným tvarem. Prati představila i Saturn Linerless, levné řešení pro řezání, inspekci a převíjení bezpodložkových etiket.
Omet představil svou nejnovější řadu flexotiskových rotaček Xflex. Model X6 s elektronickým řízením tisku je vybaven novým systémem horkého fóliování v libovolném místě stroje a novým navíjením odpadu. Ofsetová jednotka ve stroji umožňuje rychlou změnu formátu. Model X4 disponuje elektronickou kontrolou registru a novou konstrukcí tiskové jednotky. Základní model X2 využívá tradiční technologii s ozubenými převody zajišťující produktivitu a nízké náklady na obsluhu. Model Varyflex V2 se systémem kontroly registru Vision-2 se vyznačuje velkou redukcí odpadu a vysokou rychlostí změny zakázky.
Flexotisková rotačka Gallus EM 430S disponuje hliníkovým tiskovým válcem místo plastového, což zvýšilo přesnost, produktivitu a životnost válce. Stroj se vyznačuje krátkou
dráhou, a tedy i malým odpadem, potiskované substráty mohou mít tloušťku od několika po 450 mikronů včetně hliníkové fólie. Nový systém kontroly je převzat ze stroje Gallus ECS, modul UV sušení je vysoce energeticky úsporný, v opci lze stroj vybavit i vodním chlazením. Jednou z tiskových jednotek je modul hybridního tisku (může zde být sítotisk místo flexotisku).
Italský Degraf představil flexotiskovou úzkoformátovou rotačku Edale FL-350.
Samotný tisk nestačí
Na Labelexpu ovšem nebyly jen tiskové stroje. Avery Dennison představil technologii Thin Stream (použitou Gallusem v jednotce Cold Die) určenou k výseku samolepicích etiket z role jen se 12mikronovou podložkou – dvakrát tenčí než obvykle. Oddělí etiketový materiál od podložky, vysekne a znovu přilepí. Znečištění lepidlem je zabráněno podchlazením modulu na -26 °C.
BasysPrint představil novou generaci svých CTcP (UV CTP), zejména manuální osmistránkové UV 851x. Vyznačuje se dvojitým podáváním desek a vysokou produktivitou 120 desek formátu 470 x 650 mm za hodinu. Lze jej řídit i tabletem či tzv. chytrým telefonem. Řada nabízí i poloautomatický a automatický model. CTP této řady mohou obsluhovat až pět kazet na různé formáty s kapacitou po 100 deskách v kazetě.
Z přehršle inspekčních systémů zmiňme alespoň Guardian od PC Industries nebo K3digital Print Inspection od Tectonicu s živým přenosem do sítě wi-fi. Za zmínku stojí rovněž šestidráhová linka Melzer na UHF RFID etikety. A co barvy?
RUCO Druckfarben představila nízkomigrační barvy UVFX-MA, 965UV/MA a novou krycí bílou 900UV1437. Sun Chemical představil flexotiskové, ofsetové a sítotiskové barvy pro úzkoformátový tisk: z UV flexotiskových barev SolarFlex bílou Lighting White a nízkozápachovou Nova SL, z UV ofsetových barev pro potisk obalů a etiket (včetně metalických) SunCure Starluxe. Barvy SolarScreen jsou nyní k dispozici i pro sítotisk.
Z materiálů představených na Labelexpu připomeňme namátkou vysokoteplotní polyimidy od FLEXconu či vysoce jakostní etiketový papír PSA od Intercoatu určený pro vína, který zde byl potiskován na strojích řady HP Indigo.
Náš stručný výběr samozřejmě nemohl zahrnout všechny významné účastníky – dosud jsme nezmínili třeba 3M, Atlantic Zeiser, EskoArtwork, Kodak a mnoho dalších. Snad se na ně dostane při příštím ročníku, který v Bruselu proběhne za dva roky a na který si již vystavovatelé rezervovali přes čtyři pětiny letošních prostor.
Miroslav Dočkal