Používání plastických hmot, které jsou biologicky odbouratelné, zaznamenává v současné době výrazný rozvoj. Lze je totiž na rozdíl od těch konvenčních odstranit bez následků pro životní prostředí. Jak se na kongresu pořádaném Německým institutem pro obaly (dvi) v Berlíně vyjádřil Harald Käb, předseda představenstva European Bioplastics, právě obaly nabízejí pro tyto nové plasty největší uživatelský potenciál.
Stoupá poptávka po biodegradovatelných odnosných taškách, fóliích na čerstvé potraviny, zejména na ekologicky pěstované ovoce a zeleninu. Od roku 2005 jsou na trhu biodegradovatelné lahve s nápoji s nízkým obsahem oxidu uhličitého a krátkou dobou minimální trvanlivosti.
Co lze očekávat
Podle prognóz Svazu Bioplastics se do roku 2010 zvýší světové výrobní kapacity bioplastů ze současných 350 000 tun na téměř 900 000 tun. Na základě již komercializovaných výrobků odhaduje svaz jejich uživatelský potenciál na 5 – 10 % dnešní spotřeby plastických hmot. V oboru obalů je ve stadiu vývoje mnoho nových produktů, např. vrstvené fólie.
Dynamiku rozvoje trhu ovlivňují nejrůznější faktory, např. poptávka spotřebitelů, konkurenceschopnost výrobců, ale i ceny surovin, investiční jistota a rámcové právní podmínky. Rada pro obaly proto od představitelů politiky a ekonomiky požadovala také vytvoření podmínek k plošnému využívání obnovitelných surovin.
Poptávka kolísá podle regionů
V obchodě Nizozemska a Velké Británie výrazně stoupá poptávka po biodegradovatelných plastických hmotách. Prodejce potravin, společnost Sainsbury’s, plánuje do budoucna balení 500 druhů výrobků do těchto materiálů. Sortiment chtějí rozšířit i další britští obchodníci. Podle informace Haralda Käba se v Německu zavádějí bioobaly Birkel, které testují obchodní řetězce Edeka, Rewe a Aldi. Vzhledem k cenovému tlaku však poptávka v německém obchodě pokulhává.
Názory se různí, Francouzi nejradikálnější…
Materiál je totiž výrazně dražší a výhodnější jen při určité aplikaci, uvedl k tomuto tématu v rámci pódiové diskuse Andreas Swoboda ze společnosti Tegut-Gutberlet Stiftung & Co. Podle názoru Thomase Reinera, předsedy dvi, musejí být nejdříve „odstraněny bariéry“ spočívající zejména ve vysokých nákladech na vývoj a v chybějících nákladových výhodách vznikajících až při masové produkci. Povinností politiků podle jeho názoru je vytváření stimulů. Jako příklad uvádí svaz francouzskou iniciativu zakázat od roku 2010 obaly, které by nebylo možno odstraňovat biologickou cestou.
V této souvislosti Harald Käb pozitivně hodnotí německou vyhlášku o obalech, v níž se do roku 2012 odkládá povinnost vracet nápojové obaly z biologicky odbouratelných plastických hmot. „Doufáme, že odklad bude platit i déle.“ Je to nutné již z důvodu investiční jistoty podniků. V současné době se v německém parlamentu diskutuje společný návrh strany Zelených a Bündnis 90 o podpoře výroby těchto plastů.
Na kongresu experti mimo jiné uvedli, že při používání biodegradovatelných plastických hmot lze v budoucnu předpokládat v ovzduší redukci oxidu uhličitého minimálně o 20 %. Současně by mohla být při výrobě obalů snížena závislost na fosilních surovinách o 30 %.
lc
Upraveno podle: Lebensmittel Zeitung
Výroba bioplastů ve světě do roku 2010 (v tunách):
1990 450
1995 16 200
2000 49 500
2002 263 500
2005 285 200
2008 511 000*
2010 864 000*
* – předpokládané množství
(údaje zahrnují plastické hmoty na bázi petrochemie a na bázi obnovitelných surovin odstranitelné biologickou cestou)
Zdroj: Deutsches Verpackungsinstitut