Studenti VOŠ ze Štětí se letos již potřetí podíleli na výzdobě interiérů závodu SCA Packaging, a to vlastními, tentokrát uměleckými artefakty. Letošní výstava spojená s vernisáží se konala v prostorách závodu v Boleticích, předchozí dvě výstavy se konaly v historicky nejstarším ze všech dvanácti závodů na území České a Slovenské republiky, v Jílovém u Děčína.
Žádost nepřekvapila, byla výzvou
Spolupráce mezi školou a SCA má již svoji tradici. Firma několikrát podpořila školu materiálově a umožňovala studentům exkurze. Škola naopak pro SCA pořádala školení z oboru obalové techniky vytvořená „na míru“ a tyto semináře zajistila svými odbornými pedagogy. Proto školu nepřekvapila žádost personálního ředitele SCA Zdeňka Molčana o vyzdobení chodeb nově zrekonstruované budovy generálního ředitelství SCA Jílové. Zdála se
však odvážná. Studenti se sice na škole kromě konstrukce obalů věnují i výtvarnému a grafickému designu a mnohé práce se ocitají na nejrůznějších výstavách, přesto však požadovaný projekt vypadal svým rozsahem a uceleností náročně.
Práce započala v hodinách designu a praktických cvičeních a ujali se jí pouze studenti VOŠ. Jednalo se o volnou tvorbu, ovšem se sjednocujícími materiálními i vizuálními prvky. Vše organizačně zajišťovala odbornice na výrobu a práci s přírodními materiály Irena Štyrandová. O lásce této dámy k papíru, a to nejenom k ručnímu, není třeba nikoho přesvědčovat. Kromě své profese je také hlavním iniciátorem občanského sdružení Dílna ručního papíru v Litoměřicích.
I krásná věc po čase zevšední
V SCA se ovšem nejednalo o papír ruční, ale především o vlnitou lepenku, která je hlavním výrobním produktem této firmy. Krása a variabilita tohoto ušlechtilého materiálu poprvé zazářila na chodbách SCA v Jílovém již v roce 2001. Této první vernisáže se zúčastnili nejen hlavní aktéři, studenti-výtvarníci, se svou profesorkou, ale takřka celý management firmy v čele s generálním ředitelem a jednatelem společnosti Jiřím Heiderem. Nechyběli ani zástupci Svazu papíru a celulózy, některých tiskových médií a samozřejmě řada spolupracujících učitelů ze školy obalové techniky. Hned napoprvé se tato akce setkala s velkým úspěchem.
Ten byl na stejném místě zopakován o pár let později, již na podzim roku 2006. Na základě faktu, že i krásná věc se po čase stává všední, se rozhodlo vedení firmy výzdobu inovovat. Zpočátku se uvažovalo o doplnění a výměně některých stávajících artefaktů, později byl tento návrh nahrazen revolučnější myšlenkou na odinstalování stávající výzdoby a její úplnou náhradu. Výzdobu tentokrát pojali studenti mnohem kompaktněji, ať už z hlediska používaných materiálových kombinací či z hlediska vlastní tvorby. Ta už nebyla volná, ale zaměřená na čtyři živly. Předání nově vyzdobených chodeb bylo spojeno s gratulací a poděkováním ze strany managementu firmy.
Čtyři roční období profesionálně
Na další výzvu se tentokrát nečekalo pět let, přišla hned vzápětí, a to nikoli od závodu v Jílovém, ale z nedalekého SCA Packaging Boletice. Opět výzdoba chodeb a téma tentokrát takřka vivaldiovské – čtyři roční období. Instalace a předání děl se konala trochu hekticky v jediném dnu (23. 1. 2007) a vše bylo samozřejmě opět spojeno s nezbytnou vernisáží za účasti ředitele divize SCA Boletice Dušana Skočíka.
Díla zdobící chodbu (viz naši obrazovou reportáž) jsou abstraktní i konkrétní, ale jedno mají společné, vysokou míru profesionality a vkusu. Ani jeden z artefaktů nesklouzává do líbivého kýče, který by se z hlediska tématu i trochu nabízel. Studentky (tentokrát přísným výběrem prošly pouze dívky, většinou z druhého ročníku VOŠ ) svá díla osobně představovaly, vysvětlovaly a o své tvorbě diskutovaly. Z řad vedoucích pracovníků firmy byl o artefakty velký zájem. Dodaná díla, která se na chodbu nevešla, byla rozebrána k výzdobě osobních kanceláří. Jaro Veroniky Voráčové a Zimní královna Radky Kotrejchové nezdobí ani interiér chodby, ani kanceláře. K jejich prezentaci byla zvolena hlavní jednací místnost firmy.
Estetický rozměr vlnité lepenky
Dá se vůbec nějak přiblížit a zobecnit idea celé akce? Samozřejmě že ano. SCA je výrobcem vlnité lepenky a kartonáží z vlnité lepenky. Životnost lepenkových obalů je velmi krátká. Obaly nejsou vratné, takže vzápětí po jejich vyprázdnění dochází k jejich znehodnocení. Studenti se tento nezvratný fakt pokusili „postavit na hlavu“, prodloužit tomuto krásnému materiálu život a přiblížit ho veřejnosti jinak než v podobě klopových krabic z katalogu FEFCO. Tento záměr se jim vydařil.
Procházíme-li chodbami SCA Packaging v Jílovém či Boleticích, vnímáme lepenku jakoby v další, méně známé dimenzi – v dimenzi výtvarné. Zde z ní nejsou vytvořeny žádné obaly, ale přesto plní jednu ze svých základních funkcí. Pochopitelně ne tu ochrannou, ale estetickou. A zároveň se výzdoba stává symbolem pro hlavní produkt, který firma vyrábí a se kterým obchoduje.
Jana Žižková
Box 1: Výměna protihodnot
V době, kdy školství a průmysl jako by „nenacházely společnou řeč“, je spolupráce VOŠ a SŠ obalové techniky Štětí s obalovým gigantem SCA světlou výjimkou. Studenti vytvářejí své artefakty většinou z kvalitních materiálů dodávaných sponzorsky touto společností. V zájmu objektivity je třeba uvést, že obdobným způsobem, byť v menším měřítku, získává škola materiály i od některých dalších firem – Model Nymburk, papírny Bělá pod Bezdězem a další. Spolupráce s SCA však není zdaleka jednostranná a studenti této školy jsou schopni nabídnout SCA opravdu kvalitní protihodnotu vytvořenou vlastními nápady a prací.
Box 2: Další spolupráce možná
Vše nasvědčuje tomu, že spolupráce bude pokračovat. Zdá se, že VOŠ a SŠ ve Štětí má firmám co nabídnout. Škola v současnosti vypracovala nové výukové moduly pro papírenské a obalové firmy z hlediska výroby materiálů, jeho zpracování i konstrukce a potisku obalů. Tyto moduly dokáže přizpůsobovat požadavkům firem a plnohodnotně konkurovat podobným zahraničním vzdělávacím programům nejen cenou. A co se týká kreativity studentů? Obalová škola je školou s dlouholetou tradicí a její absolventi jsou žádáni jako konstruktéři, grafici i technologové podniky a DTP studii po celé republice. Na příkladu spolupráce s SCA dokázali, že se mohou uplatnit i jako úspěšní výtvarníci – designéři.