
Mezi nové recyklační technologie zpracování vyprázdněných nápojových PET lahví patří bottle-to-bottle. Tímto způsobem vyrábí společnost Plastic & Technologies Products, s. r. o., ve svém závodě v Jílovém u Prahy PET-M granulát a preformy pro výrobu PET lahví. Kvalitně vytříděné nápojové PET lahve ze separovaného komunálního sběru dotovaného AOS EKO-KOM, a. s., jsou optimální vstupní surovinou pro tento proces.
Recyklace pro recyklaci? Nikoli. Podobně jako bereme za zcela samozřejmé, že karoserie a další ocelové díly našich aut v sobě obsahují recykláty, z nichž se tavením a zušlechtěním vyrobí kvalitní ocel, nebo že plechovky pro potraviny podstupují podobný recyklační koloběh, vytvořily se i u PET lahví nové technické, ekonomické, ale i hygienické podmínky příznivé pro tento proces. Podstatně novější suroviny pro výrobu na bázi polymerů nabízejí řadu vynikajících obalových řešení na straně jedné a hledání cest pro efektivní využití odpadů z těchto obalů, ale i ostatních polymerních výrobků. Na straně druhé. Jsme svědky neustálého zdokonalování technologií umožňujících stále kvalitnější výstupy.
Realizace má svá úskalí
V průběhu procesu bottle-to-bottle se z „petek“ po jejich vyprázdnění opět vyrobí PET lahve pro nápoje. V posledních letech jsme byli svědky otevírání TOP recyklačních provozů provázených velkou nebo i větší slávou v okolních zemích ležících západně od nás – v Německu či Švýcarsku.
Již realizace první fáze zpracování však přináší i jistá úskalí. Výroba fleků potřebuje jako vstup kvalitně vytříděné lahve bez příměsi kovů, bez zbytků stolního oleje, a dokonce nejsou vhodné ani lahve, které prošly výkupními automaty. Problém automatů spočívá v příliš silném slisování bez kontroly a třídění materiálu, flotační separace etiket je potom neúčinná.
Obaly z PTP lze použít i pro potraviny
V případě PTP se jedná o patentově chráněný výrobní proces. Nosným prvkem tohoto procesu je modifikátor. Ten reaguje s krátkými řetězci PET molekul a vytváří dlouhé lineární anebo rozvětvené polymery, čímž se navracejí materiálu jeho původní vlastnosti, které po zpracování na láhev ztratil. Tímto procesem upravený polymer (PET-M) má vynikající předpoklady pro použití k výrobě nových PET lahví včetně veškerých technických a hygienických certifikátů.
Na základě zkoušek jak předních tuzemských zkušeben (SZÚ Praha, ITC Zlín), tak i renomovaných zahraničních ústavů lze konstatovat, že lahve vyráběné touto technologií společností Plastic & Technologies Products splňují požadavky amerických, evropských i českých předpisů pro výrobky určené pro přímý kontakt s potravinami (nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje do obsahu 10 % alkoholu, potraviny bez obsahu tuku).
V ČR i v Německu je nedostatek kvalitního odpadu
Roční kapacita zpracování odpadu se v PTP pohybuje řádově kolem 10 000 tun, což odpovídá třetině vysbíraných PET lahví u nás, recyklace v Silonu má kapacitu dvojnásobnou. Stávající kapacity tedy plně pokrývají množství vysbíraných lahví v ČR. To je ovšem hra čísel, situace v reálu je poněkud jiná. Na českém trhu je nedostatek kvalitně vytříděného odpadu z PET lahví, a proto PTP nakupuje, kde se dá.
Situaci zhoršilo i zavedení záloh v Německu v důsledku rapidního snížení kvality vytříděných lahví. A výstup z výkupních automatů je pro tyto špičkové technologie zcela nevhodný.
Vlado Volek
viz základní surovina tzv. PTP flakes
Box: Princip není složitý
nápojové PET lahve vytříděné podle barev se v první fázi zpracují na fleky (flakes)
za přidání modifikátoru se z fleků vyrobí granule
z granulí se ve vstřikolisu vylisují preformy
z preforem se vyfouknou lahve
Společnost Plastic & Technologies Products, s. r. o., vyrábí ve svém závodě v Jílovém u Prahy výše popsaným způsobem jednak granulát polyetylentereftalátu pod obchodním označením PET-M, jednak preformy z tohoto materiálu. Výrobky dodává bezbarvé nebo v barevných odstínech podle požadavku zákazníka.