Papírenská společnost Ospap uspořádala ve školicím centru Zoo Praha workshop o ekologicky zodpovědných papírech. Zúčastnily se tři desítky posluchačů z řad zadavatelů tisku i tiskáren. Workshop zahájil ředitel Ospapu Petr Breburda. Marek Juda, manažer marketingu a životního prostředí společnosti Ospap, stručně představil tuto společnost a promluvil o evropských trendech v oblasti ekologicky zodpovědných papírů.
Marek Juda mimo jiné zdůraznil, že ekologie patří mezi základní zásady skupiny PaperlinX, do níž Ospap patří. Tři čtvrtiny západoevropských zadavatelů očekává ekologické certifikace, jako jsou ISO 14001, PEFC nebo FSC. Podle britského polygrafického časopisu Printweek vyžaduje 43 % zadavatelů PEFC nebo FSC certifikované papíry pro většinu zakázek a 23 % recyklované papíry. Ty dnes mohou vypadat a mít prakticky stejné funkční vlastnosti jako papíry z primárních vláken. Podle Marka Judy je to paradoxně někdy na škodu, protože uživatelé se leckdy těmito papíry prezentují navenek a chtějí, aby jejich recyklovaný původ poznali všichni na první pohled. V této souvislosti představil i recyklované papíry Revive s natíraným i nenatíraným povrchem, které jsou v portfoliu firmy novinkou.
Ani ekonomická krize nezměnila podle jeho slov trend zvyšující se poptávky po FSC, recyklovaných a CO2 neutrálních papírech. Preferovanými certifikáty jsou FSC, PEFC, Nordic Swan, Blue Angel a EU Ecolabel, největší poptávka je po certifikátu ISO 14001, následuje FSC. Ve Španělsku jsou značky vnímány bez zvláštní preference, ve Velké Británii nebo Nizozemsku výrazně vede FSC, zvyšuje se ale i zájem o PEFC, protože tyto papíry jsou dostupnější. Ospap je držitelem obou těchto certifikací.
FSC kontra PEFC?
Další dva příspěvky se týkaly trvale udržitelného hospodaření s lesní hmotou a jeho certifikací organizacemi FSC a PEFC v celém produkčním řetězci. Tomáš Duda, ředitel pobočky FSC ČR, přiblížil první z nich. V současné době je takto na světě certifikováno 142 mil. ha, tedy asi 5 % plochy produkčních lesů. FSC slaďuje ekonomické, sociální a environmentální zájmy a jeho požadavky, mezi něž patří například vyšší podíl listnatých dřevin, omezení plochy holosečí na 0,5 ha či ponechávání mrtvého dřeva v lese k zetlení jsou přísnější než český lesní zákon.
Česká FSC má třicet členů a tři zaměstnance a je financována z grantů. V ČR je udělena zhruba stovka certifikátů, dvě desítky z nich vlastní tiskárny. FSC certifikaci mají v ČR jen zhruba 2 % lesů včetně Krkonošského národního parku.
Zajímavé je, že certifikovaný subjekt si může dát za určitých podmínek potisknout FSC papír u necertifikované tiskárny, aniž by výsledný výrobek ztratil právo na FSC certifikaci (takto to dělá například britská rozhlasová a televizní stanice BBC či nakladatelství Penguin).
Stanislav Slanina, ředitel pobočky PEFC ČR, objasnil důvody, proč používat papír označený logem PEFC. Obecně lze říci, že požadavky PEFC na lesníky se prakticky kryjí s českým lesním zákonem, zatímco FSC je pro vlastníka lesa náročnější i finančně. V ČR má certifikaci PEFC asi 70 % lesů, protože takto jsou certifikovány státní Lesy ČR.
ArjoWiggins zvládne i recyklovanou transparenci
Polák Tomasz Peret, oblastní prodejní ředitel ArjoWiggins, představil značky ekologických kreativních papírů tohoto výrobce. ArjoWiggins stojí na třech pilířích: certifikaci FSC, recyklaci a minimalizaci uhlíkové stopy včetně nepřímých emisí vznikajících ve zpracovatelském řetězci. Spolupracuje s Greenpeace i s Mezinárodním fondem ochrany přírody WWF. Společnost nevlastní žádné lesy ani nevyrábí celulózu z primárních vláken, koupila ale celulózku na výrobu ze sběrového papíru ve Francii. U značky Conqueror v západní Evropě zaručují tzv. carbon neutral, tedy nulovou uhlíkovou stopu při výrobě se započtením nepřímých opatření. K výrobě některých značek papíru se používají i odpadní vlákna získaná z vody použité při výrobě papíru z primárních vláken. Značka papíru Rekreate využívá polovinu recyklovaných odpadových vláken a polovinu FSC certifikovaného materiálu. Další významnou značkou s ekologickým charakterem je Keyakolour.
U průsvitných (translucentních) či průhledných (transparentních) papírů se obvykle vzhledem k náročnosti technologie používají jen čistá celulózová vlákna, žádná recyklovaná, proto je 30% podíl recyklovaných vláken například u papíru Translucent z řady Curious podle Tomasze Pereta velký úspěch.
Mondi v harmonii s přírodou
Miroslava Kurišová, obchodní ředitelka společnosti Mondi pro ČR, nazvala svůj příspěvek Produkce papíru v harmonii s přírodou. Mondi má jak certifikaci FSC, tak PEFC, a za své ekologické chování již získala několik mezinárodních cen. Jednu z nich obdržel i slovenský provoz v Ružomberku. Miroslava Kurišová se soustředila nejvíce na něj: emise SO2 byly během působení Mondi sníženy o 92 % a emise zapáchajících látek o 96 %. Voda, kterou dnes vypouštějí do Váhu, je čistší než ta, kterou z něj čerpají, což ředitelka doložila mj. na fotografiích larev vodního hmyzu, který se před dvaceti lety ve Váhu vůbec nevyskytoval. Představila rovněž další provozy Mondi ve světě, jako je rakouský Mondi Neusiedler, specializovaný zejména na špičkové grafické papíry, či provoz v ruském Syktyvkaru – zde šlo díky investici přes půl miliardy eur o největší projekt v tomto oboru v Rusku za posledních třicet let.
Workshop byl zakončen rautem a podvečerní procházkou po zoologické zahradě.
Antalis také v zelené
Následně v pražském centru speciálních papírů Le Papier, provozovaném společností Antalis, představili 22. června Michal Dudka, Josef Šust a vedoucí Le Papieru Iva Petrová „zelené“ produkty, tedy ekologické papíry nabízené Antalisem.
Jde jednak o papíry s certifikací FSC, jednak o papíry recyklované, a také jejich kombinace. Vesměs pocházejí z produkce koncernu Arjowiggins, zejména ze dvou papíren v dánském Dalumu, ale v případě vyšších gramáží i například z Francie.
Produkce recyklovaných papírů spotřebovává méně energie a vody, ale kupodivu podle údajů Antalisu i chemikálií, a také vede k menší produkci CO2. Zbytky jsou využívány pro hnojení, jako surovina pro stavební materiály a výrobu energie. Voda je vracena do přírody čistší než před použitím. V Dalumu pracují pouze s kvalitním papírovým odpadem z kanceláří, nikoliv například s novinami. Výsledné papíry jsou proto velmi kvalitní, pokud jde o bělost, opacitu a rychlost schnutí. Jedná se především o bílé papíry Cocoon (bílé natírané a nenatírané) a přírodní Cyclus (natírané CyclusPrint a CyclusSilk a nenatírané CyclusOffset), při jejichž výrobě se spotřebuje třikrát méně vody a o desetinu méně energie než na výrobu papíru z primárních vláken, výrazně nižší je rovněž uhlíková stopa. Dále pak o papíry Maine Gloss Green a Satimat Green, skládající se ze 40 % FSC a 60 % recyklovaných vláken. Problémem kvalitních recyklovaných papírů je pouze cena, která je o něc
o vyšší než u obdobně kvalitních papírů z primárních vláken – vzhledem k nutné optimalizaci výroby a také skutečnosti, že kvalitní sběrový papír je v současnosti dražší než dřevo.
Arjowiggins nabízí na svých webových stránkách také „ekologickou kalkulačku“, která převádí množství daného ekologického papíru na množství ušetřeného dřeva, vody, CO2, energie, odpadu a kilometrů naježděných automobilem.
Miroslav Dočkal