Vlnitá lepenka je jedním z nejvíce používaných obalových materiálů pro přepravní obaly. Tento ekologický a plně recyklovatelný materiál nabírá v současnosti na významu také ve spojení s trvalou udržitelností. Zákaznické audity zvyšují své nároky na dohledatelnost materiálu, obaly budou muset mít certifikát FSC, některé firmy budou muset přehodnotit svou obalovou politiku…
Pro obchod se požaduje nejen dostatečná stabilita
Pokud se zaměříme na obaly, které směřují do maloobchodní sítě (např. obaly pro potraviny, nápoje či spotřební zboží), zjistíme, že právě zde se používají převážně kartonové obaly. Napříč všemi odvětvími zde platí, že musí být zároveň i obaly prodejními a musí splňovat požadavky pro shelf ready packaging.
Existují sice standardizované konstrukce, které shrnuje mezinárodně užívaný katalog FEFCO, ale ty fungují pouze jako základ pro individuální obalová řešení vyhotovená přímo na míru každému výrobku. Druhů vlnitých lepenek je několik a liší se výškou vlny (např. E, B, C), počtem vrstev (např. 3VVL, 5VVL), a v neposlední řadě i druhem použitého papíru (např. testliner, krafliner, wellenstoff).
U přepravních obalů je důležité, aby byly dostatečně stabilní během celého dodavatelského řetězce – při plnění, skladování, transportu, v regále i během přepravy spotřebitelem z obchodu domů. Jemná pětivrstvá vlnitá lepenka, konkrétně EE-vlna, je vhodná volba. Její tloušťka je stejná jako u třívrstvé B-vlny, ale má vyšší nosnost, je pevnější, a zejména u transportu na dlouhé vzdálenosti (export) se kartony nebortí. Na paletě je lze na sebe naskládat ve více vrstvách, aby se paleta optimálně využila, což se pozitivně odrazí na transportních nákladech.
V závislosti na baleném zboží musí tyto obaly vydržet např. i skladování v chladicím skladu, kde jsou vystaveny nízkým teplotám a následnému orosení. Některé potraviny (např. tvaroh) by mohly obal zamastit nebo promáčet, proto se zde používá vlnitá lepenka s polyetylenovou vrstvou, která poškození obalu zabrání.
Pro potravinářské přepravní obaly se využívá také speciální bílá vlnitá lepenka, tzv. WhiteWave. Všechny její vrstvy se skládají výhradně z bílého kraftlineru. Obaly z WhiteWave jsou vhodné pro přímý styk s potravinami, a lze je dokonce použít i pro dopečení potravin v troubě. Využití je různorodé – pro čerstvé či mražené pečivo, produkty mlékárenského průmyslu nebo i pro kosmetické výrobky. U vlhkých výrobků se doporučuje použít dodatečnou ochranu (např. lakování).
Nejen vnější, ale i vnitřní ochrana
V automobilovém průmyslu se pro přepravu velkých částí, jako jsou např. plechové díly, nebo i pro drobné sypané díly nejčastěji využívá obalové řešení z pevné vlnité lepenky (5VVL, 7VVL nebo i 10VVL) a dřevěné palety. Velkoformátové krabice (např. GLT obaly) jsou obvykle určeny pro transport do zámoří. Pro drobnější díly se používají modulární obaly menších rozměrů (KLT obaly). Doplnit je lze VCI fólií, která chrání balené zboží proti korozi.
Lékařské, měřicí a regulační přístroje jsou velmi náchylné na otřesy. Přepravované výrobky nejlépe ochrání vhodně navržený díl technické pěny. Potřebné množství pěny je možné simulovat ve speciálním programu, a tím zajistit, že bude výrobek náležitě ochráněn, a zároveň bude zákazník nakupovat jen nezbytné množství materiálu.
Pro citlivé elektronické součástky je vhodné pracovat s antistatickou pěnou nebo se sáčkem v kombinaci s antistatickou vlnitou lepenkou, čímž se zabrání vlivu statické elektřiny, která by mohla výrobek nevratně poškodit.
„Transportní obaly, které u nás v Chotětově vyrábíme, jsou vhodné zejména pro odvětví automobilového průmyslu, výrobce lékařských, měřicích a regulačních přístrojů, solární průmysl, nábytkářský průmysl, elektroniku a výrobce lamp i osvětlení. Každý z nich má svá specifika, která při volbě obalového materiálu zohledňujeme. Neomezujeme se pouze na vlnitou lepenku, ale využíváme také dřevo, fólie a různé pěnové materiály,“ vysvětluje Gabriela Petrová, jednatelka THIMM SCHERLTER Packaging Systems, a dodává: „Široké pole využití nabízí pěnový tlumicí materiál Mondaplen®, jehož jsme výhradním distributorem a zpracovatelem v České republice, Německu, Rakousku a na Slovensku.“ Jedná se o žádaný pěnový tlumicí materiál, který se používá jako vnitřní ochrana v přebalech. Tento lehký obalový materiál je kompletně vyroben z polyetylenové pěny a svou vlnitou strukturou se podobá vlnité lepence. Mondaplen® lze použít pro přípravu univerzálního obalového řešení. Nabízí ideální ochranu při přepravě křehkých předmětů malých objemů nebo výrobků, které existují v mnoha variantách a menších množstvích.
Možnosti použití patentovaného tlumicího materiálu jsou různorodé: optimálně je možné do něj zabalit zejména vysoce citlivé elektronické produkty nebo přístroje lékařské a měřicí techniky.
Ukázkovými příklady přepravních obalů jsou např. tři z dílny THIMM SCHERTLER Packaging Systems, které před nedávnem obdržely titul Obal roku
Obal pro střechu kabrioletu Fiat
Vítězný Obal roku 2011 je nevratný přepravní obal pro CKD dodávky látkových střech do Mexika. Zákazníkovi je dodáván jako sada, která obsahuje veškerý potřebný materiál pro sestavení obalu a zabalení dílů. Obal je kombinací několika materiálů: vlnité lepenky, dřevěné palety, PE-pěnových profilů, HKP, vinuté kartonáže.
Přepravní balení pro nezarámované fotovoltaické moduly
Tento Obal roku 2011 je určen pro kontinentální kamionovou dopravu, přičemž zohledňuje optimální vytížení nákladního automobilu, chrání produkt při dopravě a lze s ním snadno manipulovat. Pouhou výměnou vnitřních fixačních prvků lze obal použít pro tři různé typy modulů. Toto obalové řešení tvoří výseky z vlnité lepenky, dřevěná paleta, frézované profily z vlnité lepenky a plastové zámečky (tzv. klipy). K zákazníkovi se obal dodává v plochém stavu.
Přepravní balení pro stolní PC – Mondaplen®
Výjimečnost tohoto Obalu roku 2011 spočívá v použití pěnového tlumicího materiálu Mondaplen®, který nahrazuje běžné polystyrenové fixace. Produkt je tak uvnitř obalu dokonale upevněn a ideálně chráněn. Výhodou je snadná a rychlá manipulace při balení i při otevírání obalu.
Ladislava Caisová
Box:
Přepravní obal v logistice
V logistice hraje přepravní obal podstatnou roli. Jeho potenciál však nebývá často plně využit. Důmyslnou konstrukcí a správnou volbou materiálu lze docílit zlepšení manipulace v průběhu celého dodavatelského řetězce, snížit spotřebu materiálu, a tím i materiálových nákladů, optimalizovat vytížení palety, a snížit tak transportní náklady, usnadnit otevírání obalu a zlepšit p
řístup ke zboží, zajistit opakovanou uzavíratelnost obalu. Martin Hejl, jednatel THIMM Packaging, uvádí: „Dovoluji si tvrdit, že bychom u převážné části obalů, které jsou nyní v oběhu, mohli něco vylepšit. Setkáváme se však mnohdy s neochotou měnit zaběhlé systémy. Ano, každá změna je v počátku spojena s prací navíc, ale v konečném důsledku ušetří náklady a může zvýšit i prodej. Na to by se nemělo zapomínat. Kdo chce jít s dobou, musí všechny tyto možnosti zohlednit.“