
Jedna z podstatných funkcí balení je ochrana baleného zboží. Během skladování nebo transportu může docházet působením vzdušné vlhkosti ke korozi, oxidaci, zvlhnutí či vzniku plísní. Aby nedocházelo ke znehodnocení citlivých produktů, je třeba vytvořit uvnitř obalu optimální mikroklima snížením vlhkosti pod kritickou hranici. K tomu slouží vysoušecí materiály.
Vložené vysoušedlo absorbuje uvnitř hermeticky uzavřeného obalu zbytkovou vlhkost, případně i následnou vlhkost vnikající přes obal, a tím zabraňuje škodám. Má však pouze určitou absorpční kapacitu a po dosažení saturace je již nefunkční.
Proto jsou vysoušedla účinnější pouze tehdy, když je pohlcování vlhkosti koncentrováno v uzavřeném obalu. Používají se flexibilní a nepropustné materiály jako např. PE-fólie s co nejnižší propustností pro vodní páry (cca od 100 mikronů výše) nebo AL-bariérové (sendvičové) fólie tří- nebo čtyřvrstvé.
Potřebné množství jednotek vysoušedla se pak určuje podle DIN 55474 za předpokladu dodržení různých kritérií, jako jsou země příjemce, parotěsnost použité fólie, doba přepravy, skladování atd.
Absorpčními prostředky jsou zpravidla indiferentní porézní materiály. Vážou vodu nebo jiné molekuly fyzikálními silami na své povrchy a ukládají je do svých dutin, vrstev, pórů nebo kanálků. Silným zahříváním mohou být regenerovány.
Mezi běžné absorpční prostředky patří: aktivní jíl, silikagel a indikační silikagel a molekulární síto.
Vysoušecí jíl lehce zlikvidovatelný
Aktivní jíl neboli bentonit je směs různých jílových minerálů. Jako nejdůležitější složku obsahuje z 60–80 % minerál montmorillonit. Ten vede k silnému pohlcování vody a bobtnání.
Mezi jeho vrstvy je absorbována vodní pára. Látka zůstává i při plném pohlcování suchá a sypká. Pohlcování vodních par je přitom závislé na okolních podmínkách a dosahuje přibližně 10 % své hmotnosti v suchém, do 30 % své hmotnosti ve vlhkém prostředí. Jedná se o přírodní produkt, proto je vysoušecí jíl ekologicky nezávadný a lehce zlikvidovatelný.
Sklovitý gel kyseliny křemičité
Gel kyseliny křemičité se vyrábí synteticky. Skládá se z nepravidelně granulované a vysoce porézní formy kyseliny křemičité. Surovinami silikagelu jsou vodní sklo a kyselina sírová. Tím získá tvar tvrdého zrna sklovitého vzhledu.
Silikagel je významné absorpční činidlo pro vzdušnou vlhkost s všestranným užitím.
Extrémně velké vnitřní povrchy jsou osázeny spoustou nejmenších pórů. Díky tomu absorbuje silikagel vodu až do 36 % své vlastní hmotnosti, aniž by změnil strukturu.
Při 130 °C se křemičitý gel opět regeneruje.
Molekulární síto k ostrému sušení
Molekulární síto jsou synteticky vyráběné ceolity. Vyznačují se stejnoměrným průměrem pórů a krystalickou stavbou. Molekulární síta jsou používaná zejména při ostrém sušení. Nezávisle na relativní vlhkosti pohlcují vodní páru v objemu 20 % své hmotnosti. Používají se především jako vysoušecí kapsle k ochraně elektrických a optických zařízení. Molekulární síta lze rovněž regenerovat. Zahřívání se musí pohybovat v teplotách mezi 300 °C a 400 °C.
Bílý gel především pro kosmetiku
Gel s malými póry se používá k ostrému vysušení vzduchu. Je k dostání v zrnitosti 0,2 až 5 mm. Zvláště v kosmetickém průmyslu nachází nejjemnější bílý gel své uplatnění. Používá se jako nosič vonných látek a k zachování sypkosti chemikálií a farmak. Nasákavost vodními párami činí téměř 15 % hmotnosti při 20% relativní vlhkosti, příp. 25 % hmotnosti při 40% relativní vlhkosti.
Bílý gel s velkými póry se používá tam, kde se v proudu vzduchu nebo plynu může objevit voda v kapalném stavu.
Indikační gel oranžový umožňuje optickou kontrolu
Jedná se o bílý gel s indikátorem vlhkosti, který neobsahuje těžké kovy, a je tedy ekologický. V aktivním stavu a až po zatížení s přibližně 6 % hmotnosti vody je oranžový. S přibývajícím pohlcováním vody se barví doběla. Celková absorpční kapacita je až 23 % hmotnosti při 40% relativní vlhkosti. Výhodou je, že lze opticky kontrolovat stupeň nasycení. Regenerace probíhá při max. 120 °C, kdy se barva opět změní na oranžovou.
Vysoušedla jsou dodávána volně vážená nebo balená v sáčcích, které jsou plněny v jednotkách podle normy DIN 55473. Plášť sáčků je nabízen v provedení VA-vlies, PA-natronový papír nebo Ta-tyvek.
Původně byla metoda s vysoušedly vyvinuta ke skladování přepravovaného zboží především v armádě. S rozvojem průmyslu a mezinárodního obchodu se stala běžným obalovým systémem nejen pro zámořskou přepravu.
Bohuslav Mikéska,
Ředitel společnosti , BRANOPAC CZ, s. r. o.