
IBC kontejnery patří v současnosti k nejpoužívanějším přepravním obalům nové generace pro chemikálie, nebezpečné látky i potraviny. Tento typ obalu z kombinovaných materiálů se vyznačuje mimořádnou stabilitou, odolností vůči naprosté většině agresivních chemikálií i dobrou stohovatelností. IBC jsou oblíbené nejen v průmyslových odvětvích. Repasované a vyčištěné IBC kontejnery mohou dále sloužit pro další průmyslové použití nebo jako nádrže na užitkovou vodu.
Standardní IBC kontejner (Intermedial Bulk Container) se skládá obvykle z plastové nádoby z vysokomolekulárního polyetylenu (HDPE) opatřené v horní části plnicím otvorem s odnímatelným šroubovým víkem. V dolní části je umístěn pákový výpustný ventil opatřený pojistným přepravním víčkem. Plastová nádoba je posazena v ocelové kleci s nosnou paletou, která je konstrukčně upravena k manipulaci vysokozdvižným vozíkem. Výhodou IBC je ekonomičtější využití plochy palety (více než o třetinu), než je tomu u sudů. Vzhledem k vysoké životnosti a dobré hygieničnosti patří IBC mezi vratné obaly. Bezpečnost tohoto typu přepravního obalu oceňují zejména výrobci chemických, farmaceutických a potravinářských produktů, včetně výrobců nebezpečného zboží.
Cena obalu je navíc velmi příznivá a proti obalu samotnému nemohou nic namítat ani ekologičtí aktivisté. Po vyřazení mohou obaly plnit další sekundární funkci. Obvykle je o ně zájem ze strany zahrádkářů či chatařů, kterým obří nádoby slouží jako zásobníky užitkové vody. Při větším poškození či „dožití“ obalu dochází k jeho vyřazení a plné recyklaci (jednotlivé konstrukční, materiálově různé složky jsou dobře rozebíratelné).
Renovace či recyklace je zajištěna
V nabídce firem lze nalézt různé typy IBC kontejnerů. Jejich výběr je závislý především na druhu přepravovaného zboží, způsobu používání (vyprazdňování obalu, jeho umístění, manipulace atd.) a skladování. Jak již bylo konstatováno výše, výhodou IBC je jeho dlouhá životnost v kombinaci s opakovaným použitím. Životnost obalu lze navíc zvýšit i možností renovace obalu, to znamená, že při poškození lze jednotlivé části nahradit novými. Většina výrobců tento servis včetně následné recyklace celého obalu svým zákazníkům nabízí. V současnosti je prakticky v celé Evropě vytvořen vratný systém pro vyřazené kontejnery, který zabezpečuje jejich bezplatný odběr a účelné zužitkování (buď renovací nebo recyklací), cílem vedoucího lídra v produkci IBC, společnosti Schütz, je vytvoření celosvětového rekondičního a recyklačního servisu.
K renomovaným firmám se zaměřením na recyklaci průmyslových vratných obalů (IBC nádrží, sudů, kanystrů, palet, apod.) patří IBC SERVICE. Firma se zabývá servisem kontejnerů nejznámějších výrobců – Schutz, Mamor, Sotlarentz, Mauser, Werit a dalších. Obaly jsou podrobeny procesu skládajícímu se z mnoha etap – celkového čištění, osušování, opravy a kontroly. Při čištění nebo repasi procházejí IBC kontejnery tlakovou zkouškou na originálním zařízení (Silver Ultra 20). Mikroprocesorem řízené a vyhodnocované měření spolehlivě zjistí, jestli je kontejner dokonale těsný. Podle požadavku zákazníka může být tlaková zkouška certifikována „pečetí ECS“. Aluminiové víčko výpustného ventilu je v takovém případě opatřeno vyraženým logem firmy a zákazník tak získává jednoznačnou garanci.
Konstrukce podle potřeby
Výběr IBC není dán pouze druhem látky a přepravovaným objemem. Na základě charakteristiky přepravovaného zboží je možný výběr i IBC s různými výpustnými armaturami. Ty mohou mít nejen různou světlost, ale mohou se lišit i rozdílným konstrukčním provedením (kulový, klapkový ventil apod.). Výpustní ventily musí zaručit bezpečný a přesný odběr média různé viskozity. K dispozici jsou i další doplňky (adaptéry pro připojení hadic, průtokoměry, stáčecí pistole a další výdejní systémy). Typický IBC kontejner se skládá z několika většinou materiálově rozdílných dílů. Tělem kontejneru je vnitřní nádrž, která je obvykle z HDPE, případně i z vícevrstvého materiálu. Nádrž s plnicím otvorem a výpustní armaturou (vana) je dutá, vyrobená procesem vyfukování. Nejčastěji se používá výtlačné vyfukování (plast je extruzně protlačován kruhovou štěrbinou s následným vyfouknutím do formy), setkat se však i lze s rotačním tvářením, při kterém forma s roztaveným polymerem rotuje ve dvou na sebe kolmých směrech a následně dochází k ochlazení produktu. Nádrž je upevněna do pozinkované ocelové klece ve tvaru mříže. Vana se tak ve spojení s tímto vnějším pláštěm stává stabilnější. Mříž navíc zvyšuje i bezpečnost obalu při transportu a manipulaci i jeho statickou i dynamickou nosnost. Některé typy IBC mají ještě i spodní plechovou vanu, která opět slouží k dalšímu vyztužení vnitřní nádrže. Celý systém je ložen na paletě (dřevěná, ocelová, plastová), která má přístup ze všech čtyř stran. Díky modulovému uspořádání lze jednotlivé díly obměňovat. Po vyprázdnění se IBC vymývají obvykle tlakovou parou nebo chemickými přípravky renomovaných výrobců.
Schütz inovoval materiál
Firma Schütz GmbH & Co. KGaA je lídrem na světovém trhu ve výrobě IBC. Vyrábí kontejnery v různých konstrukčních řadách (MX, LX, SX-EX, Reko atd.) pro velmi rozdílné produkty. Kontejnery se vyznačují i různým objemem (obvykle 640–1050 l) a hmotností (nejčastěji 51–79 kg). Schütz kontejnery Ecobulk jsou ideálním obalem pro dopravu a skladování nebezpečných chemických kapalných látek, jakož i farmaceutických nebo potravinářských výrobků.
V nabídce nechybí IBC kontejner (SCHUTZ IBC SX-EX) určený ke skladování a přepravě výrobků a snadno zápalných látek. Výztuž kontejneru je vyrobena z oceli, což znemožňuje vedení elektrostatických nábojů. Otevřený spodní ventil vybíjí elektrostatické napětí. Kromě ocelového zásobníku je kontejner vybaven také galvanizovanou ochrannou klecí, která je dodatečným zabezpečením. Tvarované dno nádrže zajišťuje jeho úplné vyprázdnění. Ukládání zbytků skladované látky je tak redukované na minimum.
K modifikované variantě kontejnerů patří REKO kontejnery, u kterých je nová vnitřní nádrž (např. z IBC MX) vkládána do klecí z kontejnerů jednou použitých, získaných ze zpětného odběru Schütz Ticket Service.
Schütz nechyběl ani na letošním Interpacku v Düsseldorfu. Představil zde nové typy jednotlivých konstrukčních řad. Kromě jiných inovací se společnost soustředila hlavně na použitý materiál. Palety pro IBC jsou v inovovaných typech vyrobeny z vysoce odolného PE.
Vedle IBC materiálové skladby PE – kov má Schütz ve své nabídce i IBC, u kterých je plastová nádoba vícevrstvá, konkrétně je opatřena bariérovou vrstvou EVOH. Tento typ kontejneru je vhodný zejména na přepravu chemikálií (zvláště TDI – diisikyanát toluenu)
IBC není jen Schütz
span>
Společnost Werit rovněž patří k výrobcům s dlouhou tradicí výroby IBC. WERIT IBC kontejnery, jež firma vyrábí z HDPE, jsou osazeny originálními výpustnými ventily WERIT s trojnásobným zabezpečením tekutých náplní. Ocelový trubkový rám, který zaručuje vysokou stabilitu, je vyráběn a svařován speciálním postupem, uvnitř i zvenku je pozinkovaný. WERIT IBC lze použít prakticky pro všechny kapaliny (voda, kyseliny, laky, potraviny).
IBC pod názvem Repaltainer je od společnosti Mauser. Kontejner se vyrábí v různých objemech a konstrukčních variantách. Zajímavostí je např. šroubový plnicí otvor, který je opatřen originálním zařízením vyrovnávajícím tlak v nádrži.
K dalším výrobcům patří i Mamor, Sotlarentz, Otto, Rottex a další.
Mezi IBC se často řadí i velkoobjemové plastové nádrže kruhového, oválného či válcového tvaru integrované na paletě. K významným výrobcům těchto typů obalů patří např. Aricon Kunststoffwerk GmbH či Müller Gruppe.
K dalším variantám velkoobjemových obalů na tekutiny tohoto typu patří i výrobky společnosti Schoeller Arca Systems. Z těchto produktů lze např. jmenovat koncepci paletových kontejnerů na tekutiny Combo. Jedná se o konstrukční variantu flexibilního IBC, kde je systém založen na bag-in-box principu. Do robustního skládacího plastového kontejneru integrovaného na paletě je vkládán flexibilní vak.
Jana Žižková
Box:
Vznik IBC
Myšlenkou a realizací IBC kontejnerů se zabýval mezi prvními Udo Schütz (zakladatel známého průmyslového komplexu). Východiskem bylo, jak využít ekonomicky výhodněji plochu palety přepravující čtyři kovové sudy. Kubusový tvar nového typu obalu, obvykle se základnou 1200 x 1000 mm, zaujímal oproti sudům nejen o 35 % menší prostor, ale ušetřil i náklady na materiál, redukoval provozní náklady při plnění a značení. Přínosem byla od počátku i snadná manipulace a stohovatelnost až ve čtyřech vrstvách. První Schütz IBC byl uveden na trh již v roce 1975.